Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Amerika'da Üniversite için Mali Durum

Amerika'da almayı planladığın eğitimin bütçene uygun olup olmadığına karar verirken birçok faktörü göz önünde bulundurmalısın. Amerika'da okuyan öğrencilerin çoğu, mevcut giderlerinin önceden planladıklarından çok daha fazla olduğunu belirtiyorlar. Sonradan sorun yaşamaman için daha okul seçimi ve başvuru aşamalarında maddi durumla ilgili şu konulara dikkat etmeni öneriyoruz:


●    Üniversite eğitimi için 3 - 4, master eğitimi için 1 - 2, doktora için ise 3 - 7 senelik bir süre boyunca yapacağın harcamaları planlamalısın. Maddi durumunu yapmayı düşündüğün eğitimin süresine göre ayarlamazsan sonrasında çok zorluk çekebilir, hatta eğitimini yarıda bırakıp Türkiye'ye dönmek zorunda bile kalabilirsin. Yaptığın maddi planlar gerçekçi olsun.

●    Yeterli mali kaynağın yoksa her şeyden önce burs veya asistanlık alma yollarını araştırabilirsin. Amerika'daki yabancı öğrencilerin yaklaşık yüzde 75'i söz konusu masrafları kendi ülkelerindeki kaynaklardan (kişisel kaynaklar veya geldikleri ülkelerden aldıkları burslarla) karşılamakta, diğerleri ise Amerika'daki üniversite ya da kuruluşların sunduğu burs, asistanlık ya da iş olanaklarından faydalanmaktadır. Eğer okurken çalışmak da senin için makul bir seçenekse, bu şekilde bütçene bulunacağın katkının önemli olacağını düşünüyorsan, okumayı düşündüğün yerdeki iş olanaklarını, çalışma koşullarını, alacağın vizenin ne koşullarda çalışmana izin verdiğini araştırmalısın.

Mezun Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali C. Hantal Amerika'da Eğitimin Bütçesini ve Ekonomik Okumanının Yollarını Anlatıyor

Amerika'da eğitimin sırasında yapacağın masraflardan da genel olarak bir bahsetmek gerekirse bu masrafları üçe ayırabiliriz:

Okul Masrafları:
Amerika'da okul ücretleri okuldan okula büyük farklılıklar gösterir, program ücretleri $25.000 gibi rakamlardan başlayıp $80.000'a kadar çıkabilir, o yüzden başvurmayı düşündüğün üniversitelerin hepsinin okul ücretlerine ayrı ayrı bakmalısın. Okula ödeyeceğin ücretin (tuition) yanısıra alınacak ders kitapları gibi okulla ilgili diğer masrafları da göz önünde bulundurmalısın. Bu konuda en güvenilir bilgiyi ilgileneceğin okulların İnternet sayfalarından ve bu üniversitelerin ilgili bölümleriyle doğrudan  iletişime geçerek elde edebilirsin.

Yaşam Masrafları:
Amerika'da alınan eğitim sırasında okul dışında yapılan harcamalar doğal olarak kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterir. Özellikle üniversitenin konumu bu yaşam masraflarında oldukça etkilidir. Örneğin, küçük bir şehrin içindeki bir kampüste bulunan bir üniversiteye oranlara New York, San Francisco gibi büyük ve pahalı şehirlerde bulunan üniversitelerdeki yaşama masraflarının çok daha fazla olması beklenebilir. Üniversitenin bulunduğu bölge ve şehir dışında, kalacağın yere vereceğin ücret, toplu ulaşım imkanları, havalanına yakınlık, okul kampüsündeki yemek ücretleri gibi belki en başta aklına hiç gelmeyecek konular da Amerika'ya gittiğinde bütçen üzerinde büyük baskılar oluşturabilir. O yüzden bu konularda da önceden araştırma yapmak isteyebilirsin. Tüm bu değişkenlere rağmen yine de ortalama bir rakam vermek gerekirse yaşam masraflarının yıllık $10.000 ile $15.000 arasında tutması beklenebilir. Genel olarak yaşam masrafları konusunda daha iyi bir fikir edinmek için hem başvurulacak okullarla hem de eğer mümkünse orada okuyan öğrencilerle de doğrudan temasa geçebilirsin.

Gizli Masraflar:
Gizli masraflar Amerika'daki eğitimin esnasında beklenmeyen hâllerde ortaya çıkan ve ilk anda akla gelmeyen masraflardır. Amerika'da eğitim için gerekli bütçeni oluştururken olası sağlık sorunları, döviz kurlarında meydana gelen değişiklikler, tatillerde Türkiye'yi ziyaret etmek istersen ortaya çıkacak fazladan ulaşım masrafları gibi ekstra masrafları da unutmamalısın.

 

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Üniversite Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner