Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Amerika'da Üniversite için Gerekli Sınavlar

Amerika'da üniversite eğitimi almak için başvuracağın üniversitelerin çoğu senden başvuru sırasında belli sınavların sonuçlarını göndermeni isteyecekler.  Eğitim almak istediğin dal veya başvurduğun okula bağlı olarak girmen gereken sınavlar da farklılık gösterebilir. Ama genellikle Amerika'da lisans eğitimi almak isteyen uluslararası bir öğrenci olarak senden iki sınava girmen beklenecektir:

TOEFL ya da IELTS: Bu sınavlardan ilki, İngilizce yeterliliğini ölçecek TOEFL veya IELTS sınavı.

SAT: İngilizce yeterliliğini ölçen sınavlar haricinde Amerika'daki üniversitelerin çoğu Amerika'da yaşayan öğrencilerin de girdiği SAT sınavına girmiş olmanı bekleyecektir. SAT sınavı, üniversite eğitimine akademik olarak ne kadar hazır olduğunu ölçer. Bazı üniversiteler, analitik düşünme, yazma ve temel matematiksel becerilerini ölçen SAT sınavının yanında, belli bir alandaki bilgi ve becerilerini ölçen “SAT Subject Test” sonuçlarını da görmek isteyebilir.

Okul seçimin hangi sınavlara, ne zaman girmen gerektiğini de belirleyeceğinden okul seçimini mümkün olduğunca erken yapman sınavlara yeterince hazırlık yaparak girebilmen ve gerekli olan sınavların sonuçlarını okullara zamanında gönderebilmen için önemli. Unutma ki bu sınavlardan alacağın puanlar başvuracağın programlara kabulünde en önemli etkenlerden biri olacak!

Sınavlarla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak istersen  Bilgi Bankası'ndaki Sınavlar sayfamızı ziyaret edebilirsin.

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Üniversite Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner