Facebook Twitter

A.B.D Eğitim Sistemi Dışından Transfer Yapmak

Bir Amerikan üniversitesinden mezun olmanın avantajları nedeniyle her yıl başka ülkelerden öğrenciler A.B.D. Diploma programına geçiş yaparlar. Fakat başka ülkelerdeki diploma programlarının yapısını nadiren A.B.D'nin diploma programı yapısına uymaktadır.

 

,Bu da transfer sürecini zorlaştırır. Örneğin, kendi ülkenizde okuduğunuz eğitim kurumunda yalnızca bir konuda eğitim alıyorsanız, aldığınız dersler A.B.D'de okuyan bir lisans öğrencisinin aldığı zorunlu genel eğitim derslerine uymaz. Elbette bu durumun tersi de yaşanacak ve ülkenizdeki çeşitlilik de A.B.D'den farklı olduğu için uyum sağlanamayacaktır. Bu yüzden geçiş yaptığınız kurum, şu an okuduğunuz kurum için size kredi verirken bir kaç unsuru göz önünde bulundurmalıdır.

-        Girmeyi düşündüğünüz üniversite ya da kolej, ülkenizdeki eğitim bakanlığı tarafından tanınıyor mu? A.B.D kolejleri eğitim bakanlığı tarafından tanınan kurumları ister fakat kurumunuz başka bir yetkili tarafından tanınıyorsa, bu da kabul edilebilir bir durumdur. Kararlar kolejden koleje değişir.

 

-        Sizin aldığınız dersler ve derslerin yapısı geçiş yapacağınız kurumun derslerine ne denli benziyor? A.B.D kolejleri benzerlik unsurunu değerlendirirken ders özetlerinden, ders prokpektüslerinden ya da kataloglarda yer alan bilgilerden yararlanırlar. Eğer kurumunuz A.B.D tarafından tanınmıyorsa, kurum siz oraya vardığınızda ikili bir görüşmede sizinle daha ayrıntılı bir görüşme yapar ve kararına öyle varır.

 

-        Dersleriniz, almak istediğiniz diploma ve ana dal için ne kadar geçerlidir? Bu unsur, derslerin hem kayıt bürosu hem de girmek istediğiniz akademik bölüm tarafından değerlendirilmektedir. Derslerin kredi transferi için kabul edilip edilmeyeceğine baktıktan sonra belirli bir ana dal için yeterli olup olmadığına bakarlar. Bu karar kolejden koleje değişkenlik gösterebilir.

 

 Geçiş sürecinin olabildiğince pürüssüz olması için:

 

-        Bütün akademik kayıtların resmi olduğundan emin olun.

-        Orta eğitim sonrasındaki derslerin tümünün tanımlarını İngilizce olarak ekleyin.

-        Her derste kullandığınız kitapların tümünün bir listesini yapın. Bu, yüzyüze görüşme sırasında size yardımcı olacaktır.

-        Bırakmaya karar verdiğiniz diploma ya da programda gereken ders sayısı, krediler ve üniteler konusunda bilgi verin. 

Mezun Greencard Banner