Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Online Eğitim Gerçeği


Türkiye'de tam olarak bilinmediği için Online eğitim hakkında bazı yanlış değerlendirmeler sözkonusudur. En sık rastlanan yanlış, Online eğitimi karşılıklı iletişimden uzak bir sistem olarak değerlendirilmesidir.

Online dersleri almaya başlayan öğrenciler diğer sınıf üyeleriyle iletişime geçmeye başlayınca Online eğitimin ne kadar kişiselleşerek zenginleşebileceğini göreceklerdir. Online eğitimde ders notları üzerinde derinlemesine fikir alışverişinde bulunmak için 'Chat Class'lardan yararlanılır. Nitekim, aynı dersi alanlar arasında dönem sonrasında arkadaşlıklarını sürdüren pek çok öğrenci vardır.

İkinci yanlış değerlendirme ise Online eğitim görebilmek için derin bilgisayar bilginiz olması gerektiğidir. Asgari bir bilgisayar kullanma deneyiminiz olması gerektiği gerçektir; ancak tüm bilmeniz gereken İnternet'te site gezmek, e-mail göndermek ya da yazılımı olan herhangi bir elektronik cihaz kullanmak kadardır. Buna karşılık yeterli teknik donanımlı, İnternet bağlantısı bulunan bir bilgisayara sahip olmanız şarttır. Eğer işiniz gereği çok seyahat etmeniz gerekiyorsa dizüstü bilgisayar (laptop) tercih etmeniz gerekebilir, zira derslerinizi takip etmeniz için kolay ulaşılabilir bir İnternet bağlantısına ihtiyaç duyacaksınız.

Bir başka yanlış düşünce Online derslerin klasik sistemdeki derslere kıyasla daha kolay olduğudur. Online eğitim öğrencilerinin tamamına yakını Online dersler için daha fazla çalışmaları gerektiğini, buna karşılık daha fazla öğrenme şansı bulduklarını belirtmektedir. Bunun başlıca sebeplerinden biri, Online tartışmalar öncesi ve sonrasında konu üzerinde yapılması gereken çalışmalardır. Nitekim Online eğitimde derslere çalışmak, 'Chat Class'lara hazırlanmak ve ödevleri yapmak için öğrencinin kendi kendini disiplin altına alması şarttır.

Son olarak belirtmek gerekir ki, klasik eğitim sisteminde bulunan zamana karşı ölçme ve değerlendirme tekniklerinin tümü Online eğitimde de kullanılabilir. Sürpriz testler (quiz), çoktan seçmeli veya yazılı sınavlar gibi seçeneklerin yanısıra analiz etme, yaratıcılık, problem çözme ve grup çalışmasına dayalı projeler ile ödevler Online eğitimde kullanılmaktadır. Ayrıca makaleler ve iş hayatından örneklerin verildiği 'Portfolyo Metodları' da Online eğitimde sıkça kullanılmaktadır.

Online eğitim için yararlanabileceğiniz linkler:

USDLA

Degrees.com

 

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Mezun Greencard Banner