Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Okul Seçiminiz için Gerekli Ölçütleri Belirlemek

Öz değerlendirme yapıldı, bütçe gözden geçirildi ve beraberinde tam zamanlı mı yarı zamanlı mı bir MBA'e başvurulacak yoksa uzaktan eğitim mi tercih edilecek karar verildi. O zaman artık teker teker okulları inceleme ve başvurulacak okullara karar verme zamanı. Başvuracağın okullara karar verirken size yardımcı olabilecek bazı ölçütler:

Uluslararası itibar: Uluslararası itibar çoğu MBA adayı için başvuracakları okulu seçerken başvurdukları en önemli ölçüt.  Bir MBA programının uluslararası itibarı çoğu zaman MBA programı mezunlarının iş olanakları, başlangıç maaşları, aldıkları eğitimin kalitesi, ders programının ve kullanılan öğrenme metotlarının verimliliği ve öğrencilerin memnuniyeti ile doğru orantılı olduğundan aslında bir yandan bütün bu etkenleri de kapsamaktadır. İtibarın nasıl ölçüldüğü ise elbette tartışmalı bir konudur. Kafanda itibarlı olduğunu bildiği dört-beş okul ismi olabilir, fakat bu okulların dışındaki okullardan hangisinin daha itibarlı olduğuna nasıl karar verebilirsin? Bu durumda, bu konuda yapılan sıralama ve anketlere göz atmak isteyebilirsin. Öte yandan, son zamanlarda bu sıralamalar hem adil olmadıkları hem de doğru metotları kullanmadıkları gibi nedenlerden ötürü birçok eleştirinin odak noktası olmuşlardır. Bizim önerimiz yine de bu sıralamaları ve anketleri gözden geçirmen ama kesinlikle tercihini sadece sıralamalar üzerinden yapmaman, senin için önemli olduğunu düşündüğün diğer faktörleri de göz önünde bulundurarak kararını vermen.

Kariyer hizmetleri: MBA'e başvuracak birçok aday, programı tamamladıkları gibi ya da tamamladıktan kısa bir süre sonra hedefledikleri bir pozisyonda çalışmaya başlayabilmeleri için onlara destek olabilecek bir okulda çalışmak isterler.  İş arama süreçlerinde adaylara yardım edilmesi MBA'in önemli unsurlarından biridir. Her okulun bir Kariyer Hizmetleri Birimi vardır. Kariyer Hizmetleri Birimleri, öğrencilerin program sonrasında hedefledikleri yerlerde iş bulabilmeleri için öğrencilere destek olurlar. Mesela, birçok okul bu birim aracılığyla şirketlerin kampüse gelerek öğrencilerle söyleşiler yapmalarını teşvik ederler; bu şekilde, Philadelphia'daki Wharton School, yılda yaklaşık 400 şirketin, INSEAD ve LBS gibi okullar ise yılda 100 ila 200 şirketin kampüse gelmesini sağlamaktadır. Başvuracağın okulun kariyer hizmetleri biriminin ne kadar etkin çalıştığı da başvurunu etkileyebilecek bir faktör olabilir.

MBA'e yaptığım yatırım geri dönecek mi?: MBA söz konusu olduğunda çoğu zaman düşük maliyetli olan okulu tercih etmek pek akıllıca değildir. Bunun gibi kısa vadeli hesaplar yerine MBA'in uzun vadede kişinin kariyerine ne kadar faydalı olacağını, yapacağı MBA'in kariyerinde ilerlemesine ne kadar yardımı dokunacağını, MBA sonrası kazancının ne kadar artacağını da hesaba katarak program seçmesi gerekir.  Tabii sorun ise bunu ölçebilmektedir!

Burs olanakları: Yapılan araştırmalara göre, birçok MBA başvuru sahibi, bir MBA programı için burs almalarının elbette iyi olacağını fakat gidecekleri MBA programını seçerken en önemli kriterlerinin burs olmadığını söylemektedirler. Buna rağmen, kısmi ya da tam bir burs adayın fakülte seçiminde önemli değişikliklere sebep olabilir.

Uzmanlık alanları ve öğretim şekli: Birçok MBA genel bir işletme programından oluşsa da bazı alanlarda uzmanlaşma seçeneği sunan MBA programlarının sayısı günden güne artmaktadır. Özellikle MBA'le belirli bir alanda kendilerini geliştimeyi hedefleyen adaylar okulların sunduğu uzmanlık alanlarına bakmalıdırlar. Bunun dışında, belli öğretim metotlarını diğerlerine tercih ediyor, bazı metotlardan diğerlerine göre daha iyi verim aldığınızı düşünüyor olabilirsin; eğer öyleyse programın ağırlıklı olarak hengi metotları kullandığını da araştırmak isteyebilirsin.

Katılımcıların profili: Elbette MBA yapacağın okulun ve ders alacağın öğretim üyelerinin kalitesi çok önemli ama aslında MBA eğitiminden elde edeceğin verimi etkileyecek bir başka çok önemli faktör de programa katılan diğer katılımcıların profili. Bu doğrultuda, belki programa katılanların hangi sektörlerden geldikleri, ortalama kaç yıllık iş tecrübeleri olduğu, ortalama GMAT puanları, denizaşırı ülkelerden gelenlerin yüzdesi, eğitim durumları, okuldan mezun olanların başarıları gibi konularda da bilgi edinmek isteyebilirsin.

Yer: Genelde, bir adaya çalışmak istediği bölgede eğitim alması önerilir, çünkü bu sayede iş bulma daha kolay olacaktır. Aynı zamanda bu şekilde okulun sağladığı network olanaklarından da faydalanılabilir.

Programın uzunluğu: Bir yıl ve iki yıl arasında seçim yapmak asla kolay değildir. Daha uzun süre eğitim alırsanız daha çok mu öğreniyorsunuz? Belki. Daha kısa dönemli ders alarak para mı biriktiriyorsunuz?
Kısa vadede, evet.

 Adım 5: Hangi bilgi kaynaklarını kullanmalıyım?

 

 


spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner