Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Kariyer Hedeflerimi Belirlemek için Öz-Değerlendirme

MBA hayatının akışını değiştirebilecek önemli bir yatırımdır, bu nedenle öncelikle MBA yapmak için güçlü nedenlerin olduğundan emin olmalı, MBA'in kariyerine ya da özgelişimine yapacağı katkılar üzerinde baştan düşünmelisin.

Öz değerlendirmeni yaparken kendine sorabileceğin bazı sorular şunlar:

Kariyer değiştirmek mi istiyorsun yoksa şu anki kariyerinde daha da ilerlemek mi?

Amacın maaşının aniden yükselmesi mi, uluslararası deneyim mi?

Öncelikli hedefin eğitimini ve ufkunu genişletmek mi, yoksa kariyerinde ilerlemek için uzmanlık alanınla ilgili becerilerini geliştirmek mi?

Tam olarak hangi konularda eksiğin olduğunu düşünüyorsun? Öte yandan, güçlü olduğunu düşündüğün ve daha da geliştirmek istediğin özelliklerin neler?

MBA eğitimini tamamladıktan sonra nerede çalışmayı hedefliyorsun?

Bu sorulara cevap verirken hem kendi bilgi ve becerilerin hem de kariyer hedeflerin konusunda gerçekçi ol. Yurtdışında MBA yapmanın kariyer hedeflerine ne kadar hizmet edeceği konusunda düşün, yurtdışında MBA yapmak genel olarak kariyer olanaklarını genişletmek için mükemmel bir fırsat olsa da bu her kişi için yurtdışında MBA en iyi seçenek demek değil. Örneğin, eğer belirli bir ülkede çalışmak istiyorsan, çalışmayı hedeflediğin bu ülkede MBA eğitimi alman birçok bakımdan daha iyi bir tercih olabilir.

Bu ve benzeri soruları kendine sorarak yapacağın dürüst bir öz-değerlendirme hem MBA yapma kararından emin olmanı hem de sonraki aşamalarda başvuracağın MBA programlarını seçerken senin için en doğru olan seçimi yapmanı sağlayacak ve böylece seni olası bir zaman ve enerji kaybından kurtaracak.

Ayrıca başvuru aşamasına geldiğinde de okullara ait çoğu başvuru sırasında sana gelecekte nerede olmak istediğin ve başvuruda bulunduğun okulun olmak istediğin bu yere ulaşman için nasıl bir faydası olabileceği sorulacak ve senden bu sorulara ilişkin açık ve inandırıcı bir açıklama istenecek. Bu sorulara daha başlangıçta net cevaplarının olması bu açıdan  sana başvuru sürecinde de büyük kolaylık sağlayacaktır.

 Adım 2: Bütçe ve çalışma biçimi

 

 

 

 

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner