Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Doğru İşletme Fakültesi Seçiminde Atılacak İlk Adımlar

Dünya genelinde bir yılda 100,000'den fazla kişi MBA yapmayı seçmektedir. MBA, "Yaşamak için iş" seçeneklerinin olmadığını farkeden genç profesyonellerin pazarlanabilir hale gelmeleri için çeşitli beceriler edinmelerini ve kariyer için çok daha fazla seçeneğe sahip olmalarını sağlayacaktır.

Uluslararası bir yönetici olmakla ilgileniyorsanız yakın zamanda nitelikli MBA derecelerine katılma olasılığınız vardır. Yalnız okullar birbirlerinden farklıdır. Bireysel koşullarınızı veya ihtiyaçlarınızı karşılayacağından emin olduğunuz bir okul seçerken dikkatli bir şekilde araştırma yapmanız gerekir.

Birinci Adım: Neden Bir MBA Programına Dâhil Olmalıyım?

En başta atılması gereken adım, MBA derecesi almanızda etken olan sebepleri analiz etmektir. Kariyer değiştirmeyi sevenlerden misiniz veya kariyerinizde ilerlemek için çaba harcayan biri misiniz? En çok önem verdiğiniz şey maaşınızın aniden yükselmesi mi, yoksa uluslararası deneyim arayışı içerisinde misiniz? Öncelikli hedefiniz eğitiminizi ve ufkunuzu genişletmek mi, yoksa kariyerinizi geliştirmek için uzmanlığınıza ilişkin becerilerinizi geliştirmek mi? Dürüst bir öz-değerlendirme sizi büyük zaman ve enerji kaybından kurtaracak ve fakülte seçerken istekleriniz doğrultusunda bir seçim yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Araştırmamızın sonuçları, dünya çapında, adayların MBA eğitimi almalarında kariyere ilişkin sebeplerin etken olduğunu göstermektedir. Tutarlı bir şekilde, kariyer ve beceri geliştirme MBA başvurularında temel motivasyonlardır. Kariyer değiştirme isteği sonraki başlıca sebep iken, maaş artışı daha az önem taşımaktadır. 2005 yılında yapılan araştırmada bu seçeneği işaretleyen katılımcıların sayısında bir artış görülmüş olsa da, çok az insan sadece eğitim amaçlı olarak MBA yapmaktadır.

 Adım 2: Kariyer hedeflerimi belirlemek için öz-değerlendirme

 

 

 

 

 

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner