Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Bütçe ve Farklı MBA Türleri

Farklı MBA programlarını gözden geçirmeye başlamadan önce karar vermiş olman gereken bir konu da MBA eğitimin için ayırabileceğin bütçe ve eğitimin sırasında çalışmaya devam etmeyi isteyip istemediğin.

Tam zamanlı MBA programları, hâlâ MBA programları arasında en popüler olanları. Eğer senin de tam zamanlı bir MBA için ayırabileceğin bir bütçen varsa ve bir-iki yıllığına çalışmaya ara verip MBA eğitimine odaklanma fikri kulağına iyi geliyorsa senin için de tam zamanlı MBA muhtemelen doğru tercih olacaktır.

ABD'de uluslararası tam zamanlı bir MBA, Wharton, Harvard ve Stanford gibi üniversitelerde yaşam masrafları dahil yaklaşık $100.000, İngiltere'deki London Business School da ise £80.000 kadardır. Amerika'daki iki yıllık, tam zamanlı MBA programları için bir genelleme yapılmak istenirse, daha uygun seçenekler her zaman mümkün olmakla beraber masrafların toplamda yaklaşık $60.000 kadar tutması beklenebilir. Bahsedilen bu programlar oldukça pahalı görünmekle birlikte, üniversitelerin ya da diğer kurum ve kuruluşların sağlayabilecekleri maddi yardım olanaklarıyla tam zamanlı bir MBA için gerekli bütçeyi denkleştirmen çok daha kolaylaşabilir. Birçok okul için burs alabileceğin birden çok kaynak var, bunun dışında eğitim sürecinde başlangıç için düşük krediler öneren pek çok yerel banka bulabilirsin. Finansman seçenekleriyle ilgili daha en baştan okullarla iletişime geçip bilgi almanda fayda var.

Eğer yine de tam zamanlı, iki yıllık bir MBA programını maddi olarak karşılayamayacağını düşünüyorsan ya da iş hayatından uzun süre uzak kalmak istemiyorsan bir yıllık MBA programları senin için daha iyi bir seçim olabilir. Bir yıllık MBA programlarının da gerek maddi gerekse iş ve zamanla ilgili nedenlerden dolayı senin için uygun olmadığını düşünüyorsan değerlendirebileceğin üç alternatif daha var: Executive MBA, Yarı zamanlı (Part-time) MBA, uzaktan öğretim.

Executive MBA, yarı zamanlı MBA, ve uzaktan öğretim programları öğrenciler tarafından tam zamanlı MBA'lere göre halen daha az tercih edilse de bu alternatif MBA programlarının sayıları her geçen yıl artıyor. Peki bu MBA programlarından hangisi kimin için uygun?

Executive MBA (EMBA): Program sırasında da çalışmaya devam etmek isteyen ve zaten üst düzey yöneticilik pozisyonlarında bulunan adaylara yöneliktir. Dersler genellikle akşamları yapıldığından günlük iş hayatını aksatmaz. Başlıca dezavantajlarından biri ise bu programlara yönelik pek fazla burs bulunmamasıdır, fakat Executive MBA yapmaya gönüllü yöneticilerini çalıştıkları kurumsal firmalar sponsor olarak desteklemek isteyebilir hatta kimi zaman firmalar yöneticilierini Executive MBA yapmaya kendileri ikna edip masraflarını da karşılarlar. Bunun dışında, yine seslendikleri kitle itibariyle, genellikle tam zamanlı MBA'lerde olduğu türden bir alanda uzmanlaşma ya da staj imkanı sunmazlar. Executive MBA programlarıyla ilgili daha ayrınıtılı bilgi almak için TopExecGuide'ı ziyaret edebilirsin.

Yarı zamanlı (Part-time) MBA: Bu programlar da çalışanlara yönelik tasarlanmıştır fakat bu programlara başvuranlar genellikle Executive MBA'de olduğu gibi üst düzey yöneticilerden çok işten bir-iki sene ayrılıp MBA okumayı maddi olarak göze alamayan ya da almak istemeyen orta düzeydeki yöneticilerdir. Yine ders programları, öğrencilerin akşamları ya da haftasonları katılabileceği şekilde tasarlandığından iş hayatını aksatmaz.

Uzaktan öğretim: 3 ila 8 yıllık süreçler olarak düzenlenmiş uzaktan eğitim programlarının maliyetleri 4,000 £ ila 20,000 £ arasında değişiklik göstermektedir. Uzaktan eğitim sahası içinde The MBA Career Guide (MBA Kariyer Rehberi) araştırmasında yer alan ve HR Direktörleri tarafından en sık başvurulan fakülteler arasında şunlar bulunmaktadır: Aston, Durham, Henley, Heriot-Watt, Manchester Business School, Open Business School, Strathclyde ve Warwick.

Adım 3: Okul seçimi

 

 

 

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner