Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
 • Besleme verisi yükleme hatası.

Seçtiğiniz Okullara Başvurun

İlgilendiğin okullar ile lise son sınıfa başlamadan bir önceki yaz iletişime geçmen iyi olur. Yaptığın incelemeler sonucu en uygun gördüğün 7-10 okul ile bağlantı kurup internet üzerinden başvuru detaylarını incelemelisin.

Başvuracağın okullara karar verirken genellikle tavsiye edilen, başvuracağın okulların bir kısmını kabul edilme ihtimalini yüksek görmediğin ama gitmeyi çok istediğin, bir kısmını hem gitmekten mutlu olacağın hem girebileceğini de düşündüğün, bir kısmını da ilgini çeken üniversiteler içinden kesin kabul alacağına inandığın üniversiteler arasından seçmendir. Fakat, elbette her konuda olduğu gibi bu konuda da karar senin.

Okullar ve sunulan programlar hakkında ayrıntılı bilgi veren broşürler ve başvuru formlarını okulların internet sitelerinden bulabilirsin. Artık başvurularla ilgili işlemlerin çoğu internet üzerinden halledilebiliyor, başvuru aşamasında okulun istediği belgeleri tarayıp internet üzerinden okullarla paylaşman yetebiliyor. Fakat yine de bazı üniversiteler belli belgeleri postayla ulaştırmanı isteyebilirler, üniversitelerin başvuruyla ilgili sayfalarını incelerken böyle bir durum olup olmadığından emin olmalısın.

Başvuru formları hızlıca doldurulabilir, fakat üniversite aynı zamanda senden bir motivasyon mektubu ve belki bunun dışında burs başvurusu ya da farklı bir nedenle bir ya da birkaç yazı vermeni isteyebilir.  Bu durumda, kaliteli “essay”ler yazmak ciddi anlamda zamanın alabilir, bunu bilerek başvurulara başlamanda fayda var.

Başvuru için Gerekli Dökümanlar ve Başvuru

Dolduracağın tüm dökümanların eksiksiz ve hatasız olmasına çok dikkat etmeli, talimatlara harfiyen uymaya özen göstermelisin. Ayrıca son başvuru tarihine kadar beklememeli, tüm belgeleri eksiksiz olarak olabildiğince erken yollamalısın. Başvuru işlemleri boyunca herhangi bir belgeyi sağlayamıyorsan, durumu ayrıntılı olarak açıklayarak sorunu çözmeye çalışabilirsin.

Bu tavsiyelere ek olarak, göndereceğin tüm belge ve dökümanların birer kopyasını saklamak ve belgeleri hangi tarihte, hangi adrese yolladığının kayıtlarını tutmak da iyi bir fikir olabilir.

Okuldan okula değişiklik göstermekle beraber genellikle başvuru için gerekli belge ve dökümanlar şunlardır:

 • Başvuracağın okulun başvuru formu
 • Notlarını gösteren belge (Transkript)
 • Diplomanın onaylı kopyaları ve bu belgelerin onaylı İngilizce çevirileri
 • TOEFL sınav sonuç belgesi
 • Gerekli diğer sınavların sonuç belgeleri (GRE ve GRE Subject Tests gibi)
 • Mali durumunu gösteren belge (Banka mektubu gibi)
 • Referans mektupları
 • Motivasyon mektubu ve essayler
 • Özgeçmişin(CV)
 • Başvuru ücreti

Başvuru Sonrası

Okulların başvurunu değerlendirmesi aylar sürebilir. Bu süre boyunca eksik olabilecek sınav sonuçları, referans mektupları gibi dökümanları tamamlayabilirsin. Ek döküman gerektiği takdirde seninle iletişime geçilecektir. Bazı okulların ise belirlemiş oldukları cevap tarihleri vardır ve sonuçları öğrenmek için o tarihi beklemen gerekir. Bazı okullarda ise böyle bir uygulama yoktur, dosyan tamamen eksiksiz olarak hazır hale geldikten sonra, başvuru yoğunluğuna göre, öğrenci alımından sorumlu komisyonlar kararlarını verecek ve sana iletecektir.

Başvurduğun 7-10 okul arasından birden fazla okul seni kabul edebilir. Bu durumda kabul aldığınız okullardan birini seçmek durumunda olacaksın. Kabul edildiğin okullara gelip gelmeyeceğini belirtmek için sana belli bir süre verilecek, bu süreyi geçirmemelisin. Kabul edildiğin okuldan kabul mektubu ve öğrenci vizeni alabilmen için gereken belgeler eline geçer geçmez de vize işlemlerine başlamalısın.

 


 

 

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner