Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
 • Besleme verisi yükleme hatası.

Okul Seçimi

Amerika'da çeşitli dallarda Master eğitimi sunan yaklaşık 1.100 adet yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Bu okulların web sayfalarını inceleyerek programları hakkında daha iyi fikir sahibi olabilirsin. Şüphesiz bu kadar çok okul içinde size en iyi uyan okulu seçmek oldukça zor bir iş. Fakat bu çeşitlilik aynı zamanda sana tam olarak uyan birden fazla programı bulabilme şansını da beraberinde getiriyor.

Bu önemli seçimi üçüncü şahıslara bırakmak veya sadece ismini en fazla duyduğun okullarla ilgilenmek gibi hatalar yaparak senin için en uygun okulu bulma fırsatını kaçırma!

Peki bunca programın içinden hangi programı seçeceğine nasıl mı karar vereceksin?

1. ADIM: Kariyer hedeflerinin ve ilgi alanlarının gözden geçirilmesi

Master programlarını teker teker araştırmaya başlamadan önce kendine sorman gereken (en az) iki temel soru var:

Hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsun? İlgi alanların lisans eğitimin boyunca aynı mı kaldı, değişti mi, çalıştığın alanda kendine uzmanlaşmak istediğin daha dar bir alan mı belirledin?

Lisans eğitimini bitirdin ya da bitirmek üzeresin. Yüksek lisansına lisansını yaptığın aynı konuda devam edebilir (Siyaset Bilimi mezunu bir öğrencinin Siyaset Bilimi Master'ı yapması örneğinde olduğu gibi), lisanstaki alanının içine giren belli bir konu üzerinde uzmanlaşabilir (Siyaset Bilimi mezunu öğrencinin Karşılaştırmalı Politika Master'ı yapması gibi) ya da alan değiştirmek ya da lisans eğitimini ilgili bir alanda alacağın eğitimle tamamlamak için farklı bir alanda Master yapabilirsin (Siyaset Bilimi mezunun Psikoloji Master'ı yapması ya da Mühendislik mezunun Ekonomi Master'ı yapması gibi).

Elbette eğitimini Sosyal Bilimler alanında yapmış bir kişinin Biyoloji Master'ı yapması pek olası bir durum olmayabilir ama Amerika'daki birçok okul Master'da öğrencilerin motivasyonlarına ve bazen de geçiş yapmak istedikleri alanla ilgili birikim ve tecrübelerine bakarak öğrencilerin farklı bir alana geçiş yapmalarına olanak tanır. Özellikle birbiriyle ilişkisi olan bir daldan öbürüne geçmek hem kolay hem hatta bazı okullar tarafından özellikle tercih edilen bir durumdur. Bazı üniversiteler, farklı akademik ve profosyenel geçmişlere sahip öğrencileri özellikle bir araya getirmeye çalışarak sınıf içinde çeşitlilik sağlamaya çalışır, böylece öğrencilerin birbirlerinin bilgi ve tecrübelerinden de faydalanmasının önünü açarlar. Bu yüzden, eğer kafanda alan değiştirmek gibi bir düşünce varsa, bunu yapmak için en elverişli zaman Master eğitimine başlayacağın bu dönem olabilir.

Kariyer hedeflerin neler? Bu hedeflere ulaşmak için nelere ihtiyacın var?

Yine Master eğitimine başlamadan önce kariyer hedeflerinin de aşağı yukarı şekillenmiş olması gerekir. Lisans eğitimine oranla, Master eğitimin ileride elde edeceğin kariyer olanakları üzerinde çok daha fazla etkisi olacaktır. O yüzden, özellikle de eğer Lisans eğitimini yeni tamamlamış bir öğrenciysen, “Alacağım eğitimin bana ne faydası olacak?” sorusunda net bir cevabın olması gerekir. Bu doğrultuda, eğer akademide kalmayı düşünüyorsan araştırma ağırlıklı, tezli programlara, hatta belki doğrudan doktora programlarına, eğer Master'dan sonra iş hayatına atılmayı düşünüyorsan çalışacağın alanda sana iyi staj olanakları sağlayan, sana iş hayatında doğrudan faydalanabileceğin bilgileri kazandıracağına inandığın tezli ya da tezsiz programlara başvurmayı düşünebilirsin.

2. ADIM: Araştır, araştır, araştır...

Şimdi araştırmaya başlamaya hazırsın. Araştırmanı nasıl mı yapacaksın?

 • Mezun.com sayfalarını karıştır, arama motorundan arama yap.
 • Üniversitelerin kendi internet sayfalarını incele.
 • Yurtdışı eğitim fuarlarına katıl, orada fuara katılan üniversitelerin temsilcileriyle görüş.
 • Mezun olduğun ya da yakın zamanda olacağın üniversitede bir yurtdışı eğitim ofisi varsa mutlaka onlardan da destek al, sana yardımcı olabileceğini düşündüğün öğretmenlerin varsa onlarla konuş.
 • Daha önce Amerika'da Master yapmış, hatta mümkünse senin gitmeyi düşündüğün eğitim programlarından mezun olmuş kişilerle iletişim kur.
 • İnternette üniversiteleri belli kriterlere göre sıralayan birçok liste mevcut (Link verilebilir: QS, Times, US News), bu listelere göz at. Ayrıca, öğrencilerin üniversiteleri kendileri değerlendirdikleri bazı siteleri (Link verilebilir) ve online öğrenci forumlarını da faydalı bulabilrsin (Link verilebilir)
 • Okulların öğrenci kabul birimleriyle (Admission Office) iletişime geç; aklına takılan soruları e-posta ya da telefonla doğrudan onlara sormaktan çekinme.

Peki araştırma yaparken nelere bakacaksın? Elbette senin için hangi kriterlerin önemli olduğuna sen karar vereceksin ama dikkat edebileceğin bazı konular şunlar:

 • Ders programı: İncelediğin program farklı alanlardan ders seçmene ne kadar olanak sağlıyor, farklı alanlardan bölümlerden ders almak senin için ne kadar gerekli ve önemli? Staj yapman, tez yazman gerekiyor mu? Derslerin değerlendirmesi genellikle nasıl yapılıyor, tek bir final sınavı ya da birden fazla sınavla mı, ödev yazılıyor, sunum yapılıyor mu?
 • Akademik kadro: Programa kabul edilirsen hangi akademisyenlerden ders alabileceksin, hangileriyle beraber tez ya da proje hazırlayabileceksin?
 • Masraflar: Okul ücreti ne kadar? Üniversitenin bulunduğu yerde yaşama masrafları yaklaşık ne kadar? Burs imkanı var mı? Okurken asistanlık yapma şansın olabilir mi?
 • Üniversitenin konumu: Üniversite şehir merkezinde mi, yoksa kırsal bir bölgede mi? Çevresinde hangi şehirler var, bu şehirlere ulaşım kolay mı? Üniversitenin bulunduğu bölgenin iklimi nasıl? Üniversite binaları şehrin etrafına mı dağılmış yoksa üniversite tek bir geniş kampüse mi sahip? Üniversitenin bulunduğu eyaleti ne kadar tanıyorsun?
 • Üniversitenin büyüklüğü: Üniversitenin öğrenci sayısı ne kadar? Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ne kadar? Dersler genellikle kaç kişilk sınıflarda yapılıyor?
 • Üniversitenin kaynakları: Üniversite öğrencilerine sunduğu kaynaklar (kütüphane, konferans salonları, spor tesisleri vb. bakımından) ne kadar zengin?
 • Üniversitenin tipi: Araştırdığın okul bir özel üniversite mi devlet üniversitesi mi? Üniversite araştırmaya mı öğretime mi ağırlık veriyor?
 • Sosyal etkinlikler: Üniversitede hangi kulüpler, spor takımları, sosyal etkinlikler var?
 • Mezunlar: Araştırdığın programdan mezun olanlar sonrasında neler yapmışlar? Nerelerde çalışmaya başlamışlar ya da hangi doktora programlarına kabul almışlar?
 • Uluslararası öğrenci oranı: Çoğu üniversite, programlarına kabul edilen Uluslararası öğrencilerin oranını yayınlar. Bu oranlar sana hem kabul edilme şansın konusunda fikir verebilir hem de çokkültürlü bir ortamda okumanın avantajlarından faydalanmak için de bu oranların yüksek olduğu okulları tercih etmek isteyebilirsin.
 • Barınma: Barınma imkanları neler? Kampüs içinde kalınabilecek yurtlar var mı, fiyatları nasıl, odalar kaç kişilik?
 • Denklik: Başvurmayı düşündüğün programlar Türkiye'de tanınıyor mu, denklik durumu nedir?

Bu konulardan bazıları senin için çok önemli bazıları ise daha önemsiz olabilir. Eğer sosyal hayat senin için çok önemliyse üniversitenin sosyal etkinliklerini, kulüplerini, kampüs hayatını daha ayrıntılı araştırmak isteyebilirsin, öte yandan, akademik başarıyı daha çok önemsiyorsan üniversite sıralamalarına, fakültelerin akademik kadrolarına daha dikkatlice bakmak iyi bir fikir olabilir. Ya da maddi durumunun üniversite masraflarını karşılamana olanak verip vermeyeceğinden emin değilsen her şeyden önce okul masraflarını ve burs imkanlarını araştırmak en mantıklısı olabilir.

Bir başka küçük tavsiye daha: Araştırmalara başladığın günden itibaren, ilgini çeken programları, programların önemli özelliklerini ve danıştığın kişilerden aldığın önemli tavsiyeleri mümkün olduğunca düzenli bir şekilde not al. Başlangıçta not almak gereksiz gibi gözükebilir ama emin ol daha bir haftalık araştırmadan sonra öğrendiğin bütün bilgiler birbirine karışacak, birden çok kez dönüp tekrar aynı internet sayfasına bakman gerekecek. Not alırsan hem bu şekilde zaman kaybetmezsin hem de senin için önemli olacak bilgileri sonradan unutmadığına emin olursun.

3. ADIM: Başvuru şartlarını ve son başvuru tarihlerini kontrol et!

Başvuru şartlarını yerine getirdiğinden (ya da zaman içinde getirebileceğinden) ve başvurunu hazırlamak için yeterince zamanın olduğundan emin ol. Bu da tamamsa başvuru yapmaya artık hazırsın!

Başvuru konusunda destek almak için tıklayın!


 

 

 

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner