Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Hedefinizi Belirleyin

Eğitimin ile ilgili aldığın kararlar gelecekteki kariyerine büyük oranda etki edeceğinden Amerika'da alacağın eğitimin uzun dönem hedeflerine ve kariyer planlarına uygun olması önemli. Bu yüzden, kendine ilk soracağın sorular Amerika'da eğitim almanın hem kısa hem uzun vadedeki akademik ve kariyer hedeflerine ulaşmanda ne kadar yardımcı olacağıyla ilgili olmalı.

Bu doğrultuda, Amerika'da eğitim alma kararını verirken öncelikle aklında şu soruları bulundurmanda fayda var:

Hangi iş alanlarıyla ilgilisin? Bu iş alanları Türkiye'de ne durumda, Amerika'da ne durumda?

Çalışmak istediğin iş alanı Amerika'da, Türkiye'dekinden ya da alternatif olabilecek bir başka ülkedekinden daha iyi durumda mı? Amerika'daki üniversiteler her ne kadar neredeyse her alanda başarılarıyla öne çıksalar da bazı iş alanlarında çalışmak isteyenler için Amerika yerine Türkiye ya da başka bir ülkede eğitim almak kimi durumlarda daha iyi bir seçenek olabilir.

Amerika'da eğitim bu yolda işime yarar mı?

İleride ilgilendiğin alanlarda çalışabilmek için nasıl bir eğitime ve nasıl nitelikler kazanmaya ihtiyacın var? İstediğin türden bir eğitimi Amerika'da alabilecek misin?

Amerika'da eğitimin hedeflerine ulaşmanda sana ne derece yardımcı olabileceğini değerlendir. Örneğin, istediğin iş alanı her ne kadar Amerika'da çok gelişmiş olsa da gelecekte Türkiye'de belli bazı kurumsal firmalarda çalışmak istiyorsan Türkiye'de üniversitede okurken bu şirketlerde staj yapma ya da yarı zamanlı çalışma fırsatını yakalayabilirsin ve aslında bu anlamda belki Türkiye'de okumak kariyer hedeflerine daha çabuk ulaşmanı sağlayabilir. Senin için de bu gibi ihtimaller geçerli olabilir mi?

Elbette bütün bu konular alandan alana, kişiden kişiye değişen konular olduğundan bu konudaki son değerlendirmeyi sen yapmalısın. Fakat bu değerlendirmeyi yaparken sana yardımcı olması adına Amerika'da okumanın artı ve eksileriyle ilgili daha fazla bilgi toplamaya çalış. Eğer Amerika'da okumuş güvendiğin kişiler varsa onlarla konuşarak araştırmana başlayabilirsin, onun dışında öğretmenlerinle, düşündüğün iş alanlarında çalışanlarla konuşup onların da bu konudaki fikirlerini alabilirsin.

Eğer kafanda okumak istediğin belli bir okul ve bölüm varsa acaba bu okul ve bölüm Türkiye'de geçerli mi?

Başvuru aşamasına geçmeden önce, başvurmak istediğin programın Türkiye'deki tanınırlığı ve denkliği ile ilgili doğrudan Yükseköğretim Kurulu Denklik Birimi'nden bilgi alman iyi olabilir. Denklik konusuyla ilgili daha fazla bilgi almak için bu bölümde yer alan Denklik sayfamıza göz gezdirebilirsin.

Hedeflerime ulaşmak için benzer eğitim imkanlarını Türkiye'de uygun fiyat veya koşullarda bulabilir miyim?

Türkiye'de de hedeflerine uygun eğitim imkanlarını araştır. Eğer benzer eğitim imkanlarına aynı ya da daha uygun koşullarla Türkiye'de ya da başka bir ülkede sahip olabileceğini düşünüyorsan belki Amerika'da eğitim almak senin için en doğru tercih olmayabilir. Amerika'da yüksek lisans eğitimi için güçlü nedenlerin olduğuna mutlaka emin ol.

Peki Amerika'da Master mı yapmalıyım doktora mı?

Amerika'da eğitim alma konusunda düşünürken, unutmaman gereken bir konu da Amerika'da birçok üniversitenin Türkiye'nin aksine öğrencilere lisans eğitiminden sonra doğrudan doktoraya geçiş imkanı tanıması. O nedenle bu aşamada “Acaba master yapmak mı benim için daha uygun yoksa doktora mı?” sorusunu da sormalısın. Bu soru üzerinde düşünürken, eğitimin için ayrımak istediğin süre, eğitimin için ayırabileceğin bütçe ve başvurabileceğin doktora ve master programlarının sana sunabileceği asistanlık ve burs olanakları (genellikle doktora programlarında tam burs ve asistanlık bulmak çok daha kolaydır), kariyer hedeflerin (doktora eğitimin süresince harcayacağın dört ila sekiz yıl kariyer hedeflerine hizmet edecek mi, belki kısa bir Master ve iş tecrübesi senin için çok daha uygun bir yoldur?) Bir de elbette birçok üniversite daha doktora programlarına başvururken senden kafanda belli bir araştırma konusu olmasını ve bu konuda daha önce ilgili bazı dersler almış olmanı bekleyecektir, bu konuda bir zorluk yaşayabileceğini düşünüyorsan bu da değerlendirmen gereken bir faktör olmalı, doktora başvuru koşullarını dikkatle incelemelisin.

 

 

 

 

 

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner