Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Gerekli Sınavlar

Amerika'da üniversite eğitimi almak için başvuracağın üniversitelerin çoğu senden başvuru sırasında belli sınavların sonuçlarını göndermeni isteyecekler. Eğitim almak istediğin dal veya başvurduğun okula bağlı olarak girmen gereken sınavlar da farklılık gösterebilir. Ama genellikle Amerika'da lisans eğitimi almak isteyen uluslararası bir öğrenci olarak senden iki sınava girmeni beklenecektir:

TOEFL ya da IELTS:İngilizce yeterliliğini ölçecek TOEFL veya IELTS sınavlarından birini almak, eğer sadece İngilizce eğitim veren bir üniversiteden mezun olmadıysan genellikle şarttır.

GRE, GMAT ya da ilgilendiğin alandaki yeterliliğinizi ölçen diğer sınavlar: İngilizce yeterliliğini ölçen sınavlar haricinde Amerika'daki üniversitelerin çoğu, Amerika'da yaşayan öğrencilerin de girdiği GRE (Graduate Record Examinations) ya da GMAT'e (Graduate Management Admission Test) girmiş olmanı bekleyecektir. Bazı üniversiteler ise Master eğitimine devam etmen için genel yeterliliğini ölçen bu sınavların yanında ya da bu sınavların yerine GRE Subject tests, LSAT (Law School Admission Tests) gibi sınavlara girmeni isteyebilir. En doğru bilgiye yine üniversitelerin kendi İnternet sayfalarından ulaşabilirsin.

Okul seçimin hangi sınavlara, ne zaman girmen gerektiğini de belirleyeceğinden okul seçimini mümkün olduğunca erken yapman sınavlara yeterince hazırlık yaparak girebilmen ve gerekli olan sınavların sonuçlarını okullara zamanında gönderebilmen için önemli. Unutma ki bu sınavlardan alacağın puanlar başvuracağın programlara kabulünde en önemli etkenlerden biri olacak!

Sınavlarla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak istersen Bilgi Bankası'ndaki Sınavlar sayfamızı ziyaret edebilirsin.

 

 

 

 

 

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner