Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Gerekli Minimum Koşulları Karşılıyor Musunuz?

Amerika'da Master eğitimi alabilmek için en önemli şart İngilizce'ye tam hakimiyettir. Bu temel kural dışındaki şartlar kişinin özel durumuna, başvurulan üniversite ve alana göre değişebilir.

Başvuru şartlarıyla ilgili farkında olman gereken önemli bir konu, Amerikan sisteminde Türkiye'deki gibi tek bir sınav ya da kriter üzerinden öğrenci seçimlerinin yapılmadığı. Tıpkı iş başvurusu yapan bir profesyonel gibi, Amerikan üniversiterine başvuran öğrenciler de  başvurularıyla kendi farklılıklarını ortaya koyabilirler. Bu açıdan, kiminin başvurusu güçlü bir akademik geçmiş ve yüksek GRE, GMAT ya da benzeri sınav sonuçlarıyla öne çıkarken kimisinin başvurusunu diğerlerinin önüne geçiren o alandaki iş ya da gönüllülük tecrübesi olabilir. Ayrıca, başvuru prosedürünün dikkatle izlenmesi gibi teknik konular, yazılan motivasyon mektupları da çok önemlidir.

Başvurmak istediğin üniversitelerin başvuru şartlarıyla ilgili okulların İnternet sayfalarından en doğru bilgiyi alabilirsin ama biz fikir vermesi açısından çoğu okulun başvuruları değerlendirirken öncelik verdikleri bazı kriterleri şöyle sıralayabiliriz:

İngilizce bilgisi: İyi bir İngilizce, Amerika'da eğitim almanın olmazsa olmazı. Genellikle yabancı öğrencilerin İngilizce seviyelerini ölçmek için TOEFL ya da IELTS sınavlarından birini almaları gerekir. Okullar, başvuru şartları arasında yabancı öğrencilerden beklenen minimum TOEFL ve IELTS sonuçlarını da belirtirler, bu sınavlardan ancak istenen minimum puanın üstünde bir puan alan öğrenciler başvuru yapabilir. Fakat öğrencinin tamamen İngilizce eğitim veren bir okuldan mezun olması ya da benzeri özel durumlarda okul bu sınavlardan öğrenciyi muaf tutabilir; eğer böyle bir özel duruma sahip olduğunuzu düşünüyorsanız başvurmak istediğin okulların böyle bir muafiyet uygulaması olup olmadığını araştırmanda ve konuyla ilgili olarak okulların Öğrenci Kabul birimleriyle (Admissions Office) iletişime geçmende yarar var.

Akademik başarı: Elbette akademik başarı, üniversitelerin öğrenci seçimindeki en önemli kriterlerden biri. Üniversiteden iyi bir derece ve yüksek bir not ortalamasıyla mezun olduysan bu öğrenci seçimlerinde size büyük avantaj sağlayacaktır. Fakat çoğu zaman genel not ortalamasının yanında, girmen gereken GRE, GMAT gibi sınavlardan aldığınız puan da önemlidir; o yüzden, not ortalaman ne kadar iyi olursa olsun, eğer başvurduğun üniversite bu sınavlardan birine ya da birkaçına girmenizi istiyorsa bu sınavlara da iyi hazırlanman önemli. Ayrıca bazen okullara genel akademik başarın hakkında bilgi veren not ortalaman, mezuniyet derecen ve sınav puanlarının yanısıra, başvuru yaptığın alanda şimdiye kadar ne kadar ders almış olduğun ve bu derslerden aldığın notlar da okulların öğrenci seçiminde önemli rol oynayabilir.

Motivasyon mektubu: “Letter of motivation”, “Personal statement”, “Application essay” gibi farklı isimler altında,  neden eğitim almak için bu okulu seçtiğini, kişisel özelliklerini, daha önceki akademik ya da diğer başarılarını, gelecekteki hedeflerini anlatmanı bekledikleri bir de motivasyon mektubu isterler. Motivasyon mektubunun hem dili hem de elbette içeriği çok önemlidir. Çoğu zaman bir-iki sayfa olan motivasyon mektuplarını yazmak her ne kadar başlangıçta çok kolay gibi gözükse de güçlü bir motivasyon mektubu yazmak zaman alan, üzerinde zaman harcanması gereken bir iştir. Bu yüzden, tavsiyemiz Amerika'da üniversiteler başvurmaya karar verdiğin andan itibaren motivasyon mektubu için aklına gelen fikirleri de not almaya başlaman ve mektubu yazmayı da geçe bırakmaman. Unutma ki motivasyon mektubu yazmak her ne kadar birçok öğrenci için başvurunun en zor kısmını oluştursa da aslında aynı zamanda seçim komitesine kendini en iyi ifade edebilmen ve güçlü yanlarını vurgulaman için çok önemli bir fırsat!

Referans mektupları: Üniversitelerin çoğu, önceki üniversitendeki öğretmenlerinden, eğer iş tecrüben varsa yanında çalışmış olduğun kişilerden, kısacası senin alanındaki başarın, karakterin, kişisel bilgi ve deneyimlerinden bahsedebilecek iki ya da üç kişiden referans mektubu isterler. Referanslarını kimden almak istediğini de yine mümkün olduğunca önceden belirlemende, düşündüğün kişilerle mektubun teslim edilmesi gereken tarihten en az bir-iki ay önce konuşup onay almanda ve başvuru sürecinde sana referans verecek olan bu kişilerle iletişim içinde kalmanda, belki başvuru hazırlıklarınla ilgili  hazırladığın materyalleri (motivasyon mektubu, varsa özgeçmiş) onlarla da paylaşmanda fayda var. Bazı üniversiteler, referansların bir kısmının ya da hepsinin bir akademisyen tarafından yazılmış olmasını şart koşabilir, üniversitenin böyle bir şartı olup olmadığını da mutlaka öğren.

Okuldışı aktiviteler: Türkiye'nin aksine, Amerika'daki üniversiteler öğrenci seçerken öğrencilerde aradıkları tek özellik öğrencilerin akademik başarısı değildir. Akademik başarının yanında, birçok üniversite öğrencinin gerçekleştirdiği sanatsal, sportif ve sosyal aktivitelerle de ilgilenirler. Sosyal yönü güçlü, belli liderlik vasıflarına sahip, bir ya da birkaç sanat veya spor dalında başarılı, farklı tecrübelere sahip adaylar başvurularda çoğu zaman akademik olarak çok başarılı olmasına rağmen okul dışında hiçbir deneyimi ve ilgi alanı olmayan bir adayın önüne geçebilir. Bu açıdan, şimdiye kadar farklı alanlarda katıldığın yarışmalarda aldığın ödüllerin, yaptığın gönüllü çalışmaların, yurtdışı tecrübelerinin, üyesi olduğun okul kulüplerinin istediğin üniversiteden kabul almanda büyük katkısı olabilir.

Maddi imkanlar: Birçok üniversite, Amerika'da eğitim alabilmen için yeterli maddi imkanlara sahip olduğundan ya da eğitim ve yaşam masraflarının burs ya da benzeri bir kaynaktan karşılanacağından emin olmak ister ve başvuru yaparken senden maddi imkanlarını ya da burs alacağını gösteren belgeler de talep edebilir. Eğer okulun sunduğu burs olanaklarından faydalanmak istiyorsan da yine okul başvurusu sırasında ya da ardından başvuru için gerekli belgelerin dışında başka belgeler (bursla ilgili ayrı bir motivasyon mektubu, maddi durumu belirten belgeler gibi) de sunmanı isteyebilirler, bu belgelerin de okulların istediği şekilde hazırlanması önemli, aksi takdirde üniversitenin sunduğu maddi yardım olanaklarından faydalanma şansını kaybedebilirsin.

 

 


 

 

 

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner