Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Alacağınız Eğitimin Denkliğini Araştırın

Amerika'da bir üniversiteye başvurmadan önce alacağın yüksek lisans eğitiminin Türkiye'de Yüksek Öğretim Kurulu tarafından tanınıp tanınmayacağını iyice araştırman önemli. Yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye'de geçerli olabilmesi için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gerekli.

İleride telafisi mümkün olmayacak bir durumla karşılaşmamak için üniversitelerin Türkiye'deki denklikleri konusunda şunlara dikkat edilmesinde büyük fayda var:

1. Bazı aracı kuruluşlar, basın ve yayın organlarına vermiş oldukları ilanlarda, reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını da belirtmektedir. YÖK'ten onaylatmadan, bu tür bilginin doğruluğuna kesinlikle inanılmamalıdır.

2. Yurtdışındaki üniversiteler YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilmekte ve daha önceki yıllarda tanınmakta olan bazı üniversiteler hakkında tanınmama kararı alınabilmektedir. Tanınmamasına karar verilen yüksek öğretim kurumlarında daha önce öğrenimlerine başlayan öğrencilerin hakları saklı kalmakta; ancak, söz konusu tanınmama kararının alınmasından sonra bu kurumlarda eğitime başlayarak diploma alanlara denklik belgesi verilmemektedir. Bu nedenle, yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra YÖK Denklik Bürosuna dilekçe ile başvurarak, gideceğin üniversitenin ve programın tanınıp tanınmadığını öğrenmende yarar bulunmaktadır.

3. Yurtdışında alınan eğitim tamamlandıktan sonra denklik işlemlerine başlanılabilir. Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yapılan denklik işlemleri sırasında, başvuru sahiplerinden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ayrıca, yapılan başvuruların takip edilerek kolaylaştırılması şeklinde bir uygulama kesinlikle söz konusu değildir. Yüksek Öğretim Kurulu'na şahsen başvuru yapılabileceği gibi, gerekli belgelerin posta yolu ile de gönderilmesi mümkündür. Yurtdışında yüksek öğrenim gördükten sonra denklik başvurusunda bulunmak isteyenler bu tür aracı kişilere itibar etmemelidir. Yüksek Öğretim Kurulu'nun İnternet sayfasından Denklik Belgesi'nin alınmasıyla ilgili süreç ve denkliklerle ilgili diğer bilgilere ulaşılabilir: http://www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Denklik Birimi Adres ve İletişim Bilgileri:

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı
Denklik Birimi
06539 Bilkent, ANKARA
Tel : 444 8 965
Fax: 0312 266 50 60

E-mail: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

 

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner