Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Amerika'da Master

Amerika'da Yüksek Lisans

yuksek_lisans_usa_sp

Yüzbinlerce öğrenci, yüksek lisans eğitimi almak için her yıl Amerika'ya gelmektedir. Gelen öğrenciler, ileride iyi bir kariyer sahibi olma hayallerini gerçekleştirip, kişisel ve akademik tecrübeler elde ederek ülkelerine dönmektedirler.

Her yıl yüzbinlerce öğrenci çeşitli dallarda master yapmak amacıyla Amerika'ya öğrenime gelmektedir. Bunların büyük bir çoğunluğu ülkelerine başarılı bir kariyer yapmak üzere yararlı akademik ve kişisel tecrübelerle döner. Ancak küçük bir kesim için Amerika'da master tecrübesi hayal kırıklığı yaratabilir. Bunu önlemenin yolu önceden iyi planlamak ve Amerika'da master için bilinmesi gereken herşeyin farkında olmaktır. Bunlar programlı bir şekilde yapılmadığı takdirde beklentileri karşılayamayan okullarda son bulunabilir ve hayal kırıklığı kaçınılmaz olur.

Amerika'da masteryapmak isteyen öğrencilerin çoğu, başvuru işlemlerine gereken zamanı ayırmadıkları veya gerektiği kadar erken başlamadıkları için kendilerine her açıdan daha uygun olan programlarda eğitim görme şanslarını yitirmektedirler. Amerika'da yüksek öğrenimle ilgileniyorsanız, başlamayı planladığınız tarihten en az 1 sene önce girişimlerde bulunmaya başlamalısınız. Okul seçimi, sınavlar, başvuru işlemleri, vize başvuruları ve seyahat hazırlıklarına ayırmak zorunda kalacağınız zamanı göz önünde bulundurup, planlarınızı iyi yapmalısınız.

Bu bölümde Amerika'da master eğitimi almayı düşünenlerin basamak basamak yapması gereken herşeyi sırasıyla bulacaksınız. Bir başka deyişle, Amerika'da master yapmayı düşünüyorsanız veya yapmaya karar verdiyseniz ama ne yapacağınızı, nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki linkleri takip ederek bütün sorularınızın cevaplarına ulaşabilirsiniz.

1. Hedeflerinizi belirleyin

2. Alacağınız eğitimin denkliğini araştırın

3. Amerika'da master eğitimi için gerekli minimum koşulları karşılıyor musunuz?

4. Gerekli sınavlara girin

5. Finansal açıdan ne durumdasınız?

6. Okulunuzu seçin

7. Seçtiğiniz okullara başvurun

8. Pasaport ve vizenizi hazırlayın

9. Son hazırlıklarınızı yapın

 

 

 

 

 

Devamını oku...

Hedefinizi Belirleyin

Eğitimin ile ilgili aldığın kararlar gelecekteki kariyerine büyük oranda etki edeceğinden Amerika'da alacağın eğitimin uzun dönem hedeflerine ve kariyer planlarına uygun olması önemli. Bu yüzden, kendine ilk soracağın sorular Amerika'da eğitim almanın hem kısa hem uzun vadedeki akademik ve kariyer hedeflerine ulaşmanda ne kadar yardımcı olacağıyla ilgili olmalı.

Devamını oku...

Gerekli Minimum Koşulları Karşılıyor Musunuz?

Amerika'da Master eğitimi alabilmek için en önemli şart İngilizce'ye tam hakimiyettir. Bu temel kural dışındaki şartlar kişinin özel durumuna, başvurulan üniversite ve alana göre değişebilir.

Devamını oku...

Gerekli Sınavlar

Amerika'da üniversite eğitimi almak için başvuracağın üniversitelerin çoğu senden başvuru sırasında belli sınavların sonuçlarını göndermeni isteyecekler. Eğitim almak istediğin dal veya başvurduğun okula bağlı olarak girmen gereken sınavlar da farklılık gösterebilir. Ama genellikle Amerika'da lisans eğitimi almak isteyen uluslararası bir öğrenci olarak senden iki sınava girmeni beklenecektir:

Devamını oku...

Mali Durumunuzu Kontrol Edin

Amerika'da almayı planladığız eğitimin bütçene uygun olup olmadığına karar verirken birçok faktörü göz önünde bulundurmalısın. Amerika'da okuyan öğrencilerin çoğu, mevcut giderlerinin önceden planladıkladıklarından çok daha fazla olduğunu belirtiyorlar. Sonradan sorun yaşamaman için daha okul seçimi ve başvuru aşamalarında maddi durumla ilgili şu konulara dikkat etmeni öneriyoruz:

Devamını oku...

Alacağınız Eğitimin Denkliğini Araştırın

Amerika'da bir üniversiteye başvurmadan önce alacağın yüksek lisans eğitiminin Türkiye'de Yüksek Öğretim Kurulu tarafından tanınıp tanınmayacağını iyice araştırman önemli. Yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye'de geçerli olabilmesi için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gerekli.

Devamını oku...

Okul Seçimi

Amerika'da çeşitli dallarda Master eğitimi sunan yaklaşık 1.100 adet yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Bu okulların web sayfalarını inceleyerek programları hakkında daha iyi fikir sahibi olabilirsin. Şüphesiz bu kadar çok okul içinde size en iyi uyan okulu seçmek oldukça zor bir iş. Fakat bu çeşitlilik aynı zamanda sana tam olarak uyan birden fazla programı bulabilme şansını da beraberinde getiriyor.

Devamını oku...

Seçtiğiniz Okullara Başvurun

İlgilendiğin okullar ile lise son sınıfa başlamadan bir önceki yaz iletişime geçmen iyi olur. Yaptığın incelemeler sonucu en uygun gördüğün 7-10 okul ile bağlantı kurup internet üzerinden başvuru detaylarını incelemelisin.

Devamını oku...

Pasaport ve Vizenizi Hazırlayın

Tebrikler, kabul mektubunu aldın! Şimdi sırada ne mi var?

Devamını oku...

Master için Son Hazırlıklar

Master son hazırlıklarBaşvuru, tamam. Pasaport, tamam. Vize, tamam. Yola çıkmadan önce yapılması gereken başka neler kaldı?

Devamını oku...

MezunTV'de Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner