Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Konaklama

Yurtdışında alacağınız lise eğitimi sırasında devam ettiğiniz okul türü ve ülkeye bağlı olarak değişik konaklama seçenekleri sunulur. Bu konaklama seçenekleri; aile yanı konaklama (host family) ve yatılı okul yurtlarından (Boarding School) oluşur.

 

Gönüllü ailelerin yanında konaklama seçeneği ise devlet liselerine giden öğrenciler tarafından kullanılır. Bunun nedeni, devlet okullarının kendi kampüsleri içinde yurt gibi bir olanak sunmamalarıdır. Kültürlerarası lise öğrenci değişim programları ile yurtdışına çıkan öğrenciler için gönüllü aileler yanında konaklamak çok büyük avantajlar sağlar. Öncelikle bulundukları ülkenin dilini ve aile yapısını yakından inceleyerek, katılmış oldukları programın birincil amacı olan “kültürü tanımak” fikri en etkin biçimde uygulamaya konmuş olur.

Devlet liselerinin programları, bağlı oldukları ülkenin devlet bakanlıklarının güvencesi altında olduğundan, kültürün en iyi şekilde yansıtılması için özenle seçilmiş ailelerin yanında konaklayan öğrenciler o ülkenin yemeklerinden aile bağlarına, sosyo-ekonomik yapılarından ve düşünce biçimlerine kadar birçok konuda fikir ve deneyim sahibi olurlar. Ülkelerin hedefleri doğrultusunda sunulan en iyi eğitim öğretim biçimini tecrübe ederler.

Yurtdışı lise eğitim programında gönüllü ailelerin seçimi konusunda çok büyük özen gösterilir. Türkiye’deki velilerimize, çocuklarını emanet ettikleri yerin güvenli ve sağlıklı bir ortam olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Gönüllü aileler evlerinde kalan öğrencilerin tüm sorumluluklarını üstlerine alırlar. Bu durum öğrencinin yeni bir aile edinmesi demektir. Geliştirilecek sıcak ilişkiler ile yabancı bir kültürün mensubu olan aileni bir üyesi olmak, lise çağındaki bir genç için eşsiz bir deneyimdir.

Bu aşamada aracı kurumlar aile ile öğrenci arasındaki ilişkilerdeki dengeyi sağlamakta çok büyük bir rol üstlenir. Oluşabilecek en ufak problemde bile öğrencilerin zor durumda kalmamaları için bu konularda üstün deneyimleri olan köklü bir aracı kurum ile yola çıkılması bu yüzden çok önemlidir.

Özel okul programlarına yerleşen öğrenciler ise liselerin sunduğu konforlu yurtlarda konaklama yaparlar. Tüm dünyadan gelen öğrencilerin oluşturduğu kozmopolit bir ortamda tarihi olduğu kadar modern ve konforlu yurtlarda 5 yıldızlı otel hizmetlerini alabildikleri bir yerleşkede konaklama ihtiyaçları en üst düzeyde karşılanan öğrenciler derslerine ve ders dışı sosyal faaliyetlerine fazlaca zaman ayırabilirler. Tarihi ve devasa kampüsler, içinde her türlü olanağın sunulduğu, çok çeşitli sportif ve sanatsal aktivitelere uygun alanlardır. Öğrenciler lise çağında kendi başına yaşamanın verdiği olgunluk ve deneyim ile gelecekte ayakları yere sağlam basan bireyler olarak yetişirler. Özel okulların sunduğu bu yurtlar deneyimli kişilerce düzenli olarak denetlenir. Öğrencilerin yaşadığı herhangi bir sorun hemen yerinde ve hızlıca çözülür. Okulların içinde barındırdıkları nüfusun çok kalabalık değildir ve bu da seçkin bir azınlığa en iyi hizmeti verebilme amacından kaynaklanır.

Başvur

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Mezun Greencard Banner