Facebook Twitter
AMERİKA

TOEFL için Öneriler

Alacağınız TOEFL puanı gerçekten önemlidir.

Bazı okulların Karşılıksız Burs (Fellowship) kriterlerini karşılayamıyor bile olsanız okullar size çalışma karşılığı tam burs teklif edebilirler. Böyle bir teklif genelde Öğretim Asistanlığı (Teaching Assistantship) şeklinde olacağı için İngilizce dereceniz ve dolayısıyla TOEFL skorunuz önemlidir. İlk sene Araştırma Asistanlığı (Research Assistantship) karşılığı tam burs verilmesi doktorada pek az rastlanan bir olaydır. TOEFL skorunuz 600 (bilgisayar sisteminde 250) ve üzerinde olursa böyle bir burs alma imkanınız artmış olacaktır.

İngilizce temeliniz iyi ise TOEFL en az hazırlanmanız gereken sınavdır. TOEFL testi bilgisayar ortamında verilmektedir. Test 4 bölümden oluşmaktadır:

  • Listening (Dinleme)
  • Structure (Gramer) (Structure/Writing skorunun yarısını oluşturan kısım)
  • Reading (Okuma)
  • Essay (Kompozisyon) (Structure/Writing skorunun diğer yarısını oluşturan kısım)

1. ve 3. kısımlar ayrı olarak puanlanmaktadır. 2. ve 4. kısımlardan alacağınız puanların ortalaması Structure/Writing skorunuzu oluşturacaktır. Yani skor belgenize 3 ayrı bölüm puanı ve bir de bu üçünün ortalaması olan toplam puanınız yazılacaktır.

Sınava girmeden önce mutlaka bilgisayarlı TOEFL'la tanışın. TOEFL'ın kurumsal sayfasında "Download Library" adlı bir link bulunmaktadır. Buradan kendi bilgisayarınıza belli bir ücret karşılığı örnek sınavlar yükleyebilir ve eğer isterseniz çalışma kitapları sipariş edebilirsiniz.

Test sırasında kafanızda kulaklıkla bir bilgisayarın başında oturuyor olacaksınız. Mouse kullanma yeteklerinizi önceden biraz geliştirseniz faydalı olur. Ayrıca kulaklığın kordonunda bulunan ses ayarı düğmesinden iyice ayar yapmayı unutmayın. Sınav başında erkanda mouse aracılığı ile sesi azaltıp arttırmanıza imkan sağlayan bir düzenek de olacaktır.

Sınav başlamadan veya sınav sırasında kullandığınız cihazlarda herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız mutlaka sınav gözetmenlerine haber verin.

Kağıt üzerinde alınan sınavlardan farklı olarak bilgisayarda alacağınız bir sınavda soruları size sunulan sırada cevaplamak zorundasınız. Zor gördüğünüz soruyu işaretleyip daha sonra tekrar aynı soruya dönmenize izin verilmiyor. Bir soruyu atlamanız veya seçeneği işaretleyip "onay" ikonunu tıkladıktan sonra bir daha o soruya dönme şansınız olmuyor.

Yalnız TOEFL için geçerli olan bir diğer farklılık da puanlama sistemidir. Bilgisayar ortamında alacağınız TOEFL testi 300'lük puan sistemi kullanmaktadır. Bu eski kağıt-kalem TOEFL'ındaki 600'lük puan sistemine getirilen sebebi meçhul bir değişikliktir. Hangi puanın eski sistemde neye karşılık geldiğini TOEFL Puan Cetveli'nden görebilirsiniz.

Bilgisayar ortamında sunulan TOEFL sınavındaki Listening (Dinleme) bölümü ile kağıt-kalem ortamında verilen TOEFL'daki Listening bölümü arasında önemli bir farklılık vardır. Bilgisayarlı TOEFL'da pasajları dinlerken size sorulacak soruları ve seçenekleri hiçbir şekilde göremiyorsunuz. Bütün pasaj bittikten sonra sırayla o pasaj hakkında sorular ekrana çıkıyor. Tabii pasajları sadece bir kere dinleme şansınız var, bu anlamda bir değişiklik söz konusu değil. Pasaj sırasında ekranda hareketsiz, konu ile alakalı bir resimden başka birşey olmuyor. Pasajlar, iki kişi arasında birkaç cümlelik kısa diyaloglar şeklinde olabileceği gibi bir profesörün dersinden 3 dakikalık bir kesit şeklinde de olabiliyor. Soru tipi rastgele geldiği için her an iki soru tipine de hazırlıklı olmanız gerekir. Tabii uzun pasajların ardından gelen soru sayısı daha fazladır. Ayrıca eski tip TOEFL'dan farklı olarak bilgisayar ortamında değişik tip Listening soruları da düşünülmüş. Örneğin soru, "pasajda anatomik özellikleri anlatılan balinanın vücudunun en çok hangi bölümlerinden bahsedildi" şeklinde olup, ekranda gördüğünüz ise vücudunun belli kısımları numaralandırılmış bir balina resmi olabiliyor. Bu gibi enteresan sorular karşısında şaşırmamanız için yapacağınız en iyi şey sınavı almadan önce birkaç deneme çözmüş olmak ve bu sayede sınavın neye benzediği hakkında iyice bir fikir edinmektir.

Sınavdaki Structure (Gramer) kısmı eski kağıt-kalem tipi testteki gramer kısmıyla hemen hemen aynı. Bu bölüm büyük ihtimalle en fazla puan toplayacağınız yer olacaktır. Zaman gayet yeterli olduğu için dikkatli gitmeniz yararınıza olacaktır.

Reading (Okuma) kısmı da eski tip TOEFL'dakinin hemen hemen aynısı. Bir okuma parçası hakkında sorulmuş sorular arasında gezme olanağınız ve bu sorulardan istediğinizi önce cevaplama hakkınız olacak. Ancak değişik okuma parçalarının soruları arasında gezme imkanınız yok. Yani bir parçanın sonuncu sorusunu cevaplayıp "onay" tuşunu tıkladığınız zaman o parçaya ait sorulara geri dönme şansınız olmayacak demektir.

Artık her bilgisayarlı TOEFL sınavında Essay (Kompozisyon) bölümünü almak zorundasınız. Bu bölümden alacağınız skor Structure/Writing skorunuzun yarısını oluşturacaktır. Size bir konu verilip yarım saat içerisinde 1-1.5 sayfa uzunluğunda bir kompozisyon yazmanız beklenecek. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta konu dışına çıkmamak. Gramatik olarak mükemmel olan bir kompozisyon bile konu dışına taşmışsa 6 üzerinden 4'ten fazla puan alamıyor. Gramer bakımından çok daha vasat fakat konuya çok iyi eğilmiş bir yazı ise en az 4 puan alıyor (tabii anlaşılamayacak düzeyde olmadığı sürece). 6 üzerinden aldığınız skorun 300 üzerinden karşılığı hesaplanıyor ve bu Sturcture/Writing skorunuzun yarısını oluşturuyor.

6'lık sistemdeki kompozisyon puanlarının neye karşılık geldiğini ve eski 600'lük sistem ile yeni 300'lük sistem arasında nasıl bir bağlantı olduğunu detaylı olarak TOEFL Puan Cetveli'nden görebilirsiniz. Bazı okullar yayımladıkları kataloglarda adaylardan hala kağıt-kalem bazlı TOEFL'ın puan sistemi olan 600'lü sisteme göre puan talep etmekteler. Yeni sistemde ne kadar puan almanız gerektiğini yine aynı cetvele bakarak bulabilirsiniz.

Kompozisyonunuzu ister bilgisayarda isterseniz de kağıt üzerine yazma imkanınız var. O yüzden zaman kazanmak için 10 parmak klavye kullanıyor olabilmeniz gerekmiyor.

Tek fark kompozisyonunuzu kağıt üzerine yazarsanız, Amerika'ya posta ile gönderilip değerlendirildiği için skorunuzu almanız biraz daha uzun sürüyor.

Sınavı tamamladığınızda bilgisayar ekranında skorunuz hemen belirecek. 1. ve 3. bölümlerden aldığınız puanlar tam olarak hesaplanacak. Structure/Writing puanınız ise bir aralık olarak verilecek. Dolayısıyla toplam puanınız da bir aralık olarak bildirilecek (örneğin 232-300 şeklinde). Bu demek ki kompozisyonunuz değerlendirildikten sonra alacağınız skor bu puan aralığı içerisinde olacak. Kompozisyon bölümünüz sınavı aldığınız tarihten yaklaşık 10-12 gün sonra değerlendiriliyor. Bunun üzerine bir de posta ile skor belgenizin size ulaşmasını beklemeniz gerekiyor. Eğer skorunuzu daha çabuk öğrenmeye ihtiyacınız varsa sınavdan 10-12 gün sonra ETS'i arayıp, kayıt numaranızı, sınav tarihinizi, kişisel bilgilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi tuşlayarak skorunuzu ekstra bir ücret karşılığında öğrenebilirsiniz.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim