Facebook Twitter
AMERİKA

Doktora Yaz Çalışması (Haziran-Temmuz)

Her başvuru formunda doldurmanız gereken bir "iş tecrübesi" kısmı ile karşılaşacaksınız. Buraya yazacağınız iş tecrübesinin akademik olma zorunluluğu yoktur.

Ancak akademik alanda çalıştıysanız (asistanlık, ders verme ve araştırma asistanlığı gibi) bu tecrübenizi okullara sunmanız şüphesiz sizin için artı bir puan olacaktır.


Bu yüzden, eğer daha önce yapmadıysanız, başvuru döneminin yazında (yani doktoraya başlamayı düşündüğünüz tarihten bir sene öncesinde) bir öğretim üyesinin yanında asistan olarak çalışmanızı öneririz. Böylece iş tecrübesi olarak araştırma asistanlığı yaptığınızı gösterir, başvurunuzu güçlendirmiş olursunuz.

Beraber çalışacağınız kişinin aynı zamanda referans mektubu istemeyi düşündüğünüz biri olması önemlidir. Böylece hocanız, yazacağı mektupta sizin kendisiyle yaptığınız bu ders dışı çalışmadan da bahsedecek, araştırmaya olan merakınızı övebilecek ve bu da size yazacağı referansı daha güçlü kılacaktır. Diğer bir alternatif de sizi çok fazla tanımayan fakat mutlaka referans almayı istediğiniz birisinin yanında çalışmaktır. Bu daha önce dersini almadığınız bir hocanız olabilir. Referans mektubu isteyeceğiniz kişinin sizi tanıyor olması gerektiği için, yazın yapacağınız asistanlık bu açığı doldurabilir.

Asistanı olmayı istediğiniz hoca ile ofisine gidip yüzyüze konuşmak iş bulmanın en emin ve hızlı yoludur. Kendisine doktoraya başvurmak istediğinizi, araştırma yapmanın nasıl birşey olduğunu öğrenmek istediğinizi, bu sebeple yazın kendisine çalışmalarında yardımcı olmak istediğinizi söyleyin. Bir hocanız size hayır derse, bir başkasını deneyin. Kaybedeceğiniz hiçbir şey yok.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim