Facebook Twitter
AMERİKA

Başvuru

Doktoraya başvurabilmek için doktora eğitiminize başlamayı düşündüğünüz tarihe kadar lisans (veya master yapıyorsanız yüksek lisans) diplomanızı alabiliyor olmanız gerekir.

Lisans veya master eğitiminizi tamamladığınız dalda doktoraya başvurmak zorunda değilsiniz, ancak başka alanlarda doktoraya başvurmanız tabii ki kabul edilebilme şansınızı azaltacaktır.

Kabul edilme şansınızı arttıracak belli başlı faktörler: doktoraya başvurduğunuz alanla ilgili dersler almış olmak ve bunlardan iyi notlar tutturmak, iyi referans mektupları almak, akademik iş tecrübesine sahip olmak, İngilizceye çok iyi bir şekilde hakim olmak; TOEFL, GRE, GMAT sınavlarından yüksek skorlar tutturmak ve güzel bir başvuru dönemi geçirmektir.

Amerika'da doktoraya kabul edilebilmek için geçirmeniz gereken zorlu dönem, doktora eğitiminize başlamayı düşündüğünüz tarihten yaklaşık 14 ay önce başlar. Doktoraya sonbaharda başlayacaksanız (ki çoğu okulda başlama dönemi sonbahardır) bir sene önce yaz başından itibaren yapacak işleriniz var demektir. İlk aşamadan itibaren sizleri nelerin beklediğini Başvuru Dönemi Takvimi'nde bulacaksınız. Bu takvimde belirtilen programda kişisel sebeplerden dolayı ufak değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz, ancak genel bir yol gösterici olarak bu programı takip etmeniz size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim