Facebook Twitter
AMERİKA

Başvuracağınız Okullara Karar Vermek


Başvuracağınız okullarınıza ne kadar erken karar verirseniz başvuru süreciniz o kadar kolay, hızlı ve az masraflı geçer.


Başvurunuz sırasında başınızı en çok ağrıtacak konulardan biri de okul seçimi olacaktır. Başvuracağınız okullarınıza ne kadar erken karar verirseniz başvuru süreciniz o kadar kolay, hızlı ve az masraflı geçer. Listenizi Ağustos ayında oluşturmanız sizin için çok iyi olacaktır.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta yeterince değişik seviyedeki okullara başvurmaktır. Alanınızdaki birkaç en iyi okula mutlaka başvurup şansınızı deneyin. Kabul edilebilme şansınızı çok yüksek bulduğunuz bir veya iki garanti kapınız olsun. Toplamda 10-12 tane okula başvurmak gayet yaygındır. Genel olarak, 7'den daha az sayıda başvuru yapmanız şansınızı azaltmakla beraber, 17'den fazla okula başvurmanız da gerek başvuru formlarını doldurmak ve her birine test skorlarınızı yollamak, gerekse her biri için ayrı başvuru ücreti ödemek açısından oldukça zahmetli ve masraflı olacaktır.

Listenizi oluştururken aklınızda bulunan okullar hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinmeye bakın. Bunun için Üniversite Arama bölümümüzü kullanabilirsiniz.

Okulların web sayfalarını derinlemesine araştırmanız gerekir. Fakülte listelerine, oradan mezun olmak üzere olan doktora adaylarının profillerine, yaptıkları çalışmalara bakın. İlgilendiğiniz okulların doktoraya başvurmayı düşündüğünüz alanın hangi alt dallarında kuvvetli olduklarını anlamaya çalışın. Bazı okullar alanınızda çok geniş bir programa sahip olabilir. Bu size alanınız içerisinde uzmanlaşacağınız alt konuyu birçok seçenek içerisinden seçme şansı tanır. Öte yandan kendi alanınızın sadece bir alt dalında çok güçlü olan bir okulda böyle bir şansınız olmayacaktır. Tam araştırmadan vereceğiniz bir karar sevmediğiniz bir dalda doktora yapmanızı gerektirebilir, ki bu hiç verimli olmayacaktır. Seçtiğiniz alanın altbaşlığı konusunda kararsızsanız daha geniş programı olan, çeşitli konularda çalışan fakülte üyeleri bulunan okullara yönelin. Bu konuda daha sağlıklı bilgi edinmek için Amerika'da doktorasını yapmış hocalarınızdan yararlanabilirsiniz.

Gideceğiniz okulun yeri de önemli bir kriterdir. New York Üniversitesi'ni seçerken New York'ta yaşamanın ne kadar pahalı olduğunu bilmeniz gerekir. Soğuk iklimlerden hoşlanmıyorsanız Wisconsin'de doktora yapmayı bir daha düşünmelisiniz. Yale Üniversitesi'ni düşünüyorsanız çevre halkının gelir seviyesinin düşük olduğunu ve suç oranının oldukça yüksek olduğunu gözönünde bulundurun. Bunlar çok uç detaylar gibi görünse de dikkate almanız gereken ayrıntılardır.

Özetle, bir okul hakkında ne kadar bilgi edinirseniz sizin için o kadar yararlı olacaktır. Gideceğiniz yerde en az 4 sene yaşayacağınızı hesaba katmayı unutmayın. En önemli kriteriniz okulun akademik başarısı olsun, ama diğer ayrıntıları da gözden geçirmeyi unutmayın.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim