Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Dil Programı Türleri

Amerika'daki dil okullarının sunduğu İngilizce eğitim programları 5 adet ana kategoriye ayrılmaktadır.

Bunlar;

Yoğun Programlar

Haftada 25 saat uygulanan yoğun programlar, her iki haftada bir başlar. Her dil düzeyine uygun kurslar mevcuttur. En fazla 15 kişilik sınıflarda eğitim verilmektedir. Bu kursun temel amacı öğrencinin konuşma, yazma, dinleme, dil bilgisi ve özel bir konuda yeteneğini geliştirmektir. Bu programlar, üniversiteler ve bağımsız İngilizce dil okulları tarafından verilir.

Dersler genelde sabah 9'da başlar, öğleden sonraya kadar devam eder. Öğrenciler boş zamanlarında okulların dil laboratuvarlarını, bilgisayar odalarını, kütüphanelerini ve her türlü sosyal ve sportif tesislerini genelde ekstra bir ücret ödemeden kulanabilirler. Ayrıca genellikle akşamları düzenlenen etkinliklere ve haftasonları yapılan gezilere katılabilirler.

Bu tip programların haftalık ders saati 25 ile 30 saat arasında değişir, ve sınıfların ortalama öğrenci sayısı 15 civarındadır. En az 2 hafta süren bu programlarda her düzeyde dil eğitimi verilir. Katılımcılar aile yanında, yurtlarda veya otellerde kalabilirler.

TOEFL'a Hazırlık Programları

TOEFL'a hazırlık programları, İngilizce eğitim veren herhangi bir üniversitede eğitim yapmak isteyenler için düzenlenir. Programların süresi 4-24 hafta arası olabilir. Haftada 25-30 saat izlenir. Bu programlara İngilizce dil düzeyi en az orta ve üzeri olan öğrenciler katılabilirler. Sınıflarda ortalama 14 öğrenci bulunur. TOEFL'a hazırlık kurslarına her ay başlamak mümkündür. Kursun temel amacı üniversite eğitimi yapmak isteyen öğrencilerden istenen TOEFL sınavında öğrencinin başarılı bir sonuç almasını sağlamaktır. Öğrenciler, alanlarında uzman öğretmenlerce oldukça yoğun bir hazırlık programına tabi tutulurlar. TOEFL sınavına her ay katılmak mümkündür.

Bu tip programların haftalık ders saati 25 ile 30 saat arasında değişir, ve sınıfların ortalama öğrenci sayısı 15 civarındadır. En az 2 hafta süren bu programlarda en az orta düzeyde dil eğitimi verilir. Katılımcılar aile yanında, yurtlarda veya otellerde kalabilirler.

Özel Amaçlı Programlar

Özel amaçlı programlar, iş İngilizcesi, telaffuz, sözcük dağarcığının genişletilmesi, dil bilgisi, Amerikan kültür ve sineması gibi geniş bir yelpazede sunulur. Katılımcı, genel İngilizce yanısıra ilgi alanına yönelik bir konuda ders ve seminerler izleyebilir. Bu programlar "English for Special Purpose" olarak adlandırılırlar. Bu tür programlara en çok mühendisler, hukukçular, turizmciler ve yöneticiler ilgi gösterirler. En az orta düzeyde İngilizce bilgisi olanların katılabileceği bu programlar ABD'nin tüm eyaletlerinde düzenlenmektedir. En gözde programlar İngilizce ve Turizm, İş İdaresi, Mühendislik, Tıp, ve Amerikan Edebiyatı'dır.

Bu tip programların haftalık ders saati 20 ile 25 saat arasında değişir, ve sınıfların ortalama öğrenci sayısı 5 civarındadır. En az 2 hafta süren bu programlarda en az orta düzeyde dil eğitimi verilir. Katılımcılar aile yanında, yurtlarda,otellerde veya kiralayacakları apartman dairelerinde kalabilirler.

İş Dünyasına Yönelik Programlar

İş dünyasına yönelik dil programları, özel ve devlet şirketlerinde orta ve üst düzey yöneticilik yapanlar ve işadamları için düzenlenmiştir. Bu programlar, katılımcının genel İngilizce dil bilgisi yanısıra, iş yaşamıyla ilgili özel kavramları öğrenmesini ve pratik olarak kullanmasını amaçlar.

En az 2 hafta olarak düzenlenen bu programların içeriği katılımcıların ihtiyaç ve istekleri göz önüne alınarak düzenlenebilir. Katılımcılar "Case Studies" (Örnek Olay Çalışmaları) yaparak gerçek iş yaşamından alınan örneklerle hem ticari konularda genel bilgi edinirler, hem de İngilizce dil yeteneklerini geliştirirler. Ayrıca şirketler özel olarak düzenlenen "custom-designed" programları da mevcuttur. Bu programlar aynı şirketten gelen en az 4 katılımcı için özel olarak hazırlanır ve her an başlatılabilir.

Bu tip programların haftalık ders saati 25 ile 30 saat arasında değişir, ve sınıfların ortalama öğrenci sayısı 5 civarındadır. En az 2 hafta süren bu programlarda en az orta düzeyde dil eğitimi verilir. Katılımcılar aile yanında, yurtlarda, otellerde veya kiralayacakları apartman dairelerinde kalabilirler.

Tatil Dönemlerinde Sunulan Programlar

Amerika'nın birçok eyaletinde özellikle bağımsız dil okullarınca düzenlenen birçok yaz okulu bulunmaktadır. Bu okullarda farklı uluslardan öğrenciler 2-10 hafta arası süren dil programlarını takip edebilirler. Bu programlara 8 yaş ve üzerinde herkes katılabilir. Öğrenciler sabahları İngilizce dersleri yanı sıra, yüzme, tenis, binicilik ve golf gibi çeşitli sporlara katılır; ayrıca birçok sosyal ve kültürel etkinlik ve gezilere iştirak edebilir.

Bu tip programların haftalık ders saati 25 ile 30 saat arasında değişir, ve sınıfların ortalama öğrenci sayısı 15 civarındadır. En az 2 hafta süren bu programlarda her düzeyde dil eğitimi verilir. Katılımcılar aile yanında, yurtlarda veya otellerde kalabilirler.

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Dil Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner