Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Dil Okulu Seçimi

Amerika'da dil eğitimi veren binlerce kurum vardır. Bunlar arasında seçim yaparken en çok dikkat etmeniz gereken noktalar, programın "kalitesi, uygunluğu ve size katacağı değer"dir

Bu okullar hakkında en güvenilir bilgiyi okulların web sayfalarından, Amerikan elçilik ve konsolosluklarından, ve kütüphane ve büyük kitapçılarda yapacağınız aramalar sonucu edinebileceğiniz Amerika'da dil okulları ile ilgili kitaplardan elde edebilirsiniz.

Ayrıca dil eğitimi veren akredite kuruluşlar için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

- UCIEP
- AAIEP
- CEA

Hiç İngilizce bilmiyorsanız, bu araştırmayı yapmanız kolay olmayacağından İngilizce bilen bir yakınınızın yardımına ihtiyacınız olabilir. Bu durumda güvenilir bir kuruluştan profesyonel danışmanlık hizmeti almak da yararlı olabilir. İlgilendiğiniz dil okulları hakkında daha detaylı bilgi almak için o okulun bulunduğu şehirde okuyan Türk öğrencilere ulaşmayı deneyebilirsiniz. Bunun için bulundukları eyalete göre sınıflandırılmış Türk öğrenci kulüpleri listemize bakarak ilgilendiğiniz eyalet veya şehirdeki Türk organizasyonlarıyla bağlantıya geçebilirsiniz. Eğer ilgilendiğiniz dil programı bir üniversitenin bünyesindeyse, üniversitenin Web sitesinde "Student Activities" ya da "Student Clubs" adı altındaki öğrenci kulüplerinin listesinden o okulda bir Türk kulübünün olup olmadığını görebilirsiniz. Böyle bir kulübün olmaması halinde; varsa, okulda okuyan öğrencilerin kişisel web sayfalarının listesine bakabilirsiniz. Bu araştırmalarınızın sonunda bulacağınız, ilgilendiğiniz okulda okumakta olan ya da aynı şehirde yaşayan bir Türk öğrenci size çok yararlı olacak tavsiyelerde bulunabilir.

Bu şekilde bilgi toplayabileceğiniz dil okulları arasında seçiminizi yaparken şunlara da dikkat etmelisiniz:

  • Bütçenizi yaparken sadece program ücretlerini değil, gitmeyi düşündügünüz eyaletin şartlarını da araştırarak yaşam masraflarınızı da göz önünde bulundurun. Bu miktarın eyaletten eyalete büyük farklılık gösterebileceğini de unutmayın. Coğrafi olarak çok yakın olan iki eyalette yaşam masrafları büyük farklılık gösterebilir.
  • Gideceğiniz eyalet ve şehir hakkında yine arama motorlarını kullanarak araştırmalar yapın ve hobilerinizi gerçekleştirebileceğiniz, sizin icin eğlenceli olacak yerleri seçmeye özen gösterin. Unutmayın, durmaksızın ders çalışmanız mümkün olmayacaktır. Üstelik sosyal yaşantınızın olması, İngilizce'nizin ilerlemesine katkıda bulunacaktır.
  • Öğretmenlerle bire bir ilişkide bulunmanız açısından sınıflardaki ortalama öğrenci sayısının 15 civarında olmasına dikkat edin.
  • Seçeceğiniz programın yoğunluğu da çok önemli bir kriterdir. Sıkıştırılmış ve hızlandırılmış kurslar, Amerika'da kalacağınız süreyi kısaltarak daha hesaplı gibi görünse de, elde edeceğiniz eğitim kalitesindeki düşüş hissedilecektir. Daha önce de değindiğimiz gibi, ilk aylar uyum dönemi olarak geçecek, ve hızlandırılmış kurslar size çok yükleme yapacağından sosyal yaşantınıza zaman ayırmanız zor olacaktır. Dolayısıyla Amerika'da bulunmuş olmanızın avantajı minimuma inecektir. Her zaman için sindirerek öğrenmeniz daha faydalıdır. Günde maksimum 5 saat olmak üzere hafta içi her gün uygulanan bir program yeterince hızlı ve yoğun olacaktır.
  • Konaklama seçeneklerine gelince, aile yanında ya da okul yurtlarında kalmak gibi iki seçenek söz konusudur. Bunlara ek olarak; uzun süreli programlar için apartman dairesi de kiralanabilir. Aile yanında kalmanın, yeni ortama alışma süresi açısından daha yararlı olduğu gözlemlenmiştir. Bir Amerikan ailesinin yanında belli bir süre yaşamak, hem Amerikan kültürünü öğrenmek, hem de Amerikalılarla bire bir iletişimi direkt ve rahat olarak kurmanın kolaylığı bakımından iyi bir seçim olabilir. Fakat Amerikan ailelerinin uyulması gereken kuralları olacaktır; dolayısıyla bağımsızlığınız bu kurallarla kısıtlanabilir. Yurt ortamının iyi yanı, birçok gencin bulunduğu eğlenceli bir ortamda İngilizce konuşma şansınızın olmasıdır. Ancak bu gençlerin bir kısmı da sizin gibi İngilizce öğrenmek amaçlı gelenler olacağı için bire bir ilişkide olduğunuz kişilerin İngilizcesi bir Amerikan ailesi kadar düzgün olmayacaktır. Okul yurtlarında kalmanın okul imkanlarından (kütüphane, spor salonları, bilgisayar laboratuvarları, vb.) faydalanmanız açısından da yararı olabilir. Sonuç olarak, bağımsızlığınızın aile yanında kısıtlanabilir olması karşılığında aile ortamı ve düzgün İngilizce konuşan insanlarla beraber olmak ile, yurt ortamında, düzgün İngilizce konuşanlarla birlikte olamama karşılığında bağımsızlığınızdan ödün vermeden daha eğlenceli ve daha sosyal bir hayat arasında seçim yapmanız gerekmektedir.

Özet olarak, dikkat etmeniz gereken noktaları birer cümle ile belirtmek gerekirse:

-Küçük okul, küçük sınıfları seçin.
- Yoğun ve hızlandırılmış kurslar yerine, yurt dışında daha fazla kalmak adına, mümkün olduğunca daha az yoğun, daha uzun süreli kurslar almayı tercih edin. Haftada 20 veya 25 ders saati almaya çalışın.
- Sınıfların ortalama öğrenci sayısı 12-15 arası olan okulları seçmeye çalışın.
- Aile yanında konaklamayı tercih edin.
- Okulun akademik standartlarının bir yetkili kuruluş tarafından onaylı olmasına, eğitim ve sosyal danışmanları olmasına, kütüphane, bilgisayar odaları ve dil laboratuvarları gibi imkanlar sunmasına dikkat edin.
- Kentlerdeki ve merkezi yerlerdeki okulları tercih edin.
- Birçok değişik ülkeden öğrencileri barındıran okulları seçin.
- Okulun ücretinin programın içeriğiyle dengeli olmasına ve dil programı sonrasında üniversiteye yerleştirme hizmeti sunmasına dikkat edin.

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Dil Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner