Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Dil Okullarına Başvuru

Dolduracağınız başvuru formu, banka mektubu ve başvuru ücreti için gereken uluslararası çek (money order), dil okullarına başvururken gerekli olacak dokümanlardır.

Listelenen bu belgeler okulların genelde istediği belli başlı belgelerdir. Başvurmayı düşündüğünüz okuldan başvuru formlarını istedikten sonra, sağladığımız bu listeye bağlı kalmayarak detaylı bir inceleme yapmanız yerinde olur. Bazı okullar bu belgelerin hepsini gerekli görmeyebilir, ya da diğerlerinden farklı olarak bir başka belge sunmanızı isteyebilir.

Banka Mektubu: Dil eğitimi veren kuruluşlar Amerika'daki eğitiminiz boyunca giderlerinizi karşılayabilecek bütçeye sahip olduğunuzdan emin olmak isterler. Bunun için bir bankadan alacağınız, bu bütçeye sahip olduğunuzu onaylayan ve bankanin antetli kağıdına yazılmış olan banka mektubu yeterli olacaktır. Bu mektup, masraflarınızı karşılayacak kişinin adına da düzenlenebilir, ve hiçbir şekilde bankayı sorumlu kılmaz. Bir başka deyişle, bu mektup bir teminat mektubu değildir; ve bankanın bu mektupla hiçbir yükümlülük altına girmediğini mektupta belirtmesinin sakıncası yoktur. Dil eğitimi yapacağınız süreye göre hesaplayacağınız kurs ücreti ve gittiğiniz eyalete göre yaşam masraflarınız değişiklik gösterecektir. Fakat bütçenizi masraflarınızdan çok göstermenin hiçbir zararı yoktur. Banka mektuplarınızı, mümkünse, adınıza ya da masraflarınızı üstlenen kişinin adına olan bütün hesaplar için düzenleterek, orijinallerini başvurunuza eklemeniz faydalı olacaktır. Dolayısıyla bankalardan bu mektupları isterken başvuracağınız okul sayısına göre toplam bir sayı belirtmeniz aynı prosedürle tekrar tekrar uğraşmanızı engelleyecektir. Ayrıca dil programına kabulünüzden sonra vize aşamasında Amerikan Konsolosluğu'na göstermek için aynı mektubun bir başka kopyasına ihtiyacınız olacağından, birer tane fazla kopya istemeniz de yararlı olacaktır. Örnek banka mektubu için lütfen buraya tıklayın.

Başvuru Ücreti: Başvurduğunuz kuruluşa göre 25$'dan 50$'a kadar değisen bu ücreti başvuru işlemlerinizin başlaması için göndermeniz gerekmektedir. Başvurduğunuz her kuruluş, başvurunuz için harcayacağı zamanın karşılığında bu ücreti talep etmektedir. Kabul edilmeseniz bile bu ücretin size geri dönüşü olmayacaktır. Ödemeyi yapmak için en uygun yol uluslararası çek (money order) düzenleyebilen bankalardan birine giderek okulun adına bu çeki düzenletmek ve başvuru formlarınıza eklemektir. Bazı kuruluşlar kredi kartıyla ödemeyi de kabul etmektedir.

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Dil Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner