Facebook Twitter
AMERİKA

Yolculukta Mutlaka Yanınıza Almanız Gerekenler!

Öncelikle pasaportunuz, uçak biletiniz ve önemli olan tüm belgeleri yanınıza alın. Amerika'ya gelirken yanınızda getirmeniz gerekenlerin tüm listesini yapmak istesek, bu liste sayfalar uzunluğunda olacaktır.

Bu çok kapsamlı listeyi hazırlamaya çalışırken, unutmamanız gereken ve önemli olabilecek ihtiyaçlarınıza değineceğiz.

Tavsiye: Amerika hazırlıklarınıza başlamadan önce yanınızda getireceklerinizi bir kağıda yazarak bir liste oluşturun. Bu listenin üzerinden giderek hiçbir şey unutmadığınıza emin olun. Unutabileceğiniz küçük bir şey tahmin etmeyeceğiniz zorluklar ile karşılaşmanıza yol açabilir.

Telefon numaraları: İhtiyacınız olan tüm telefon numaralarını yanınızda getirin. Sizi karşılamaya gelecek olan kişinin telefon numarası, gideceğiniz okuldaki uluslararası öğenci ofisinin telefon numarası, uçaktan indiğiniz yere en yakın konsolosluk numarası ve kalacağınız yerin telefon numarasını mutlaka yanınıza alın.
Bozuk para ve telefon kartı: Birçok öğrenci Amerika'ya ilk geldiğinde yanında hiç bozuk para bulundurmaz. Telefon açmanız için yanınızda mutlaka bozuk para bulundurun. Amerika'da 20 dolardan büyük paraları birçok işyeri kabul etmez. 20 dolardan büyük banknotları bozdurmanız çok zor olacaktır. Bunun için Amerika'ya gelmeden önce "Calling Card" almanız daha yararlı olacaktır.

Amerika'nın en kaliteli ve hesaplı telefon kartı olan Mezun callingcard'ı kullanabilirsiniz.

Elektronik sözlük: Eğer Türkçe - İngilizce bir elektronik bir sözlük alabilirseniz, size çok yardımcı olacaktır. İngilizce anlama seviyenize bağlı olarak, normal bir sözlükte kelime aramanız çalışma zamanınızın 25%'ini alabilir. Elektronik sözlük bu anlamda size çok yardımcı olacaktır.

Giysiler: Yanınızda bir/iki t-shirt, bir kaç iç çamaşırı ve bir kaç blue-jean dışında pek bir şey getirmenizi tavsiye etmiyoruz. Gideceğiniz yer neresi olursa olsun, oradan alışveriş yapmak isteyeceksiniz. Unutmayın! Amerika bir marka cenneti olarak, burada çok pahalıya aldığınız Diesel, Tommy gibi markaları orada çok ucuza bulabileceksiniz. Bu nedenle Türkiye'ye döndüğünüzde zaten yeterince ağırlığınız olacak bir de eski eşyalarınızı evinize geri getirmek zorunda kalmayın. Ayrıca havlu gibi ihtiyaçlarınızı da geri getirmemenizi, önemli bir hatırası yoksa bu tarzda eşyalarınızı dönmeden çöpe atmanızı tavsiye ediyoruz.

İlaçlar: Öncelikle ilaçlar Amerika'da Türkiye'ye nazaran çok daha pahalıdır. Ayrıca bazı ilaçlar (antibiyotik) reçetesiz satılmaz. Yanınızda ilaç getirecekseniz, mutlaka reçetesini ve açıklamasını yanınızda getirin. Eğer İngilizce çevirisini ya da İngilizce benzer bir döküman bulabilirseniz Amerika'da hastaneye gittiğinizde hangi ilacı aldığınızı açıklayabilirsiniz.

Kredi kartı: Amerika'da ilk kredi kartınızı almanız zaman alacaktır. Amerika'da kredi kartı gündelik hayatın bir parçası olduğundan yanınızda kredi kartınızı getirmeniz size birçok fayda sağlayacaktır.

Alarmlı saat: Amerika'ya geldikten sonra "jetlag" (saat farkı sebebiyle oluşan uyku düzensizliği) yaşayacağınızdan uyku düzeninizde sorunlar yaşayacaksınız. Amerika'ya geldikten sonra, ilk günden itibaren birçok aktivitiye katılmanız gerektiğinden (okulda yeni öğrenciler ile tanışma toplantısı, ders seçme gibi) yanınızda alarmlı saatinizi getirmeniz zamanında kalkmanızı sağlayacaktır.

Tavsiye: Birçok uçak şirketi yanınızda getireceğiniz eşyalarınıza ağırlık sınırlaması uygulamaktadır. Uçuş tarihinizden önce Amerika'ya geleceğiniz uçak şirketinizi arayarak yanınızda getirebileceğiniz maksimum ağırlığı öğrenin. Aksi taktirde fazladan para ödemeniz gerekecektir.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim