Sana Uygun Üniversiteyi Bul Facebook Twitter
x
AMERİKA

Önemli Uyarılar

Havayolu ile seyahat bütün konforuna karşı bazı olumsuzlukları da beraberinde taşır. Bu olumsuzlukları belli ölçülerde azaltmanız, bazı küçük detaylarda gizlidir.

Yer kısıtlaması:

Birçok havayolu ekonomi sınıfı yerlerde koltuklar arası mesafeyi ekonomik nedenlerle azalttığından cam kenarında veya koridorda oturmanız uzun mesafeli uçuşlarda önem kazanır. Uzun boylu iseniz koridor tarafı bir koltuk seçmeniz sizi daha çok rahatlatacaktır. Bölüm başı koltuklar önde daha fazla yer sağlar. Biletinizi alırken koltuk rezervasyonunuzu yaptırmanızı öneririz.

Uçak hastalıkları:

Vücudunuz sürekli harekete mide bulantısı gibi tepkiler verebilir. Hareketten kolay etkileniyorsanız önceden ilaç almanız çok önemlidir. Bir de uçağa binmeden önce yediklerinize dikkat etmelisiniz.

Hava kalitesi:

Uçakta soluduğunuz hava dışarıdaki hava ile aynı özellikleri taşımaz. Yükseklikten dolayı kabine basınçlı hava verilmektedir. Bu hava oldukça kurudur. Yanınızda bir-iki şişe su bulundurmanızı öneririz. Sigaranın yasaklanması daha sağlıklı bir hava teneffüs etmemizi sağlamasına karşılık bazı yolcuların hasta olabileceğini göz önüne almalısınız. Hastalıktan yeni kalkmışsanız ve bağışıklık sisteminiz zayıflamış ise maske kullanmanız faydalı olacaktır.

Isı:

Yükseklikten dolayı uçakların içi, özellikle tabana yakın bölümü serin olabilir. Bazı uçaklarda ışıkların yanında ventilasyonu ayarlayabileceğiniz düğmeler vardır. Çantanızda hafif bir giysi bulundurmanız ve hosteslerden battaniye istemeniz daha rahat bir yolculuk sağlar.

Gürültü:

Uçakların içi oldukça gürültülüdür. Eski model uçakların içinde duyulan motor gürültüsünün yanı sıra film gösterimi veya ekrandan sürekli uçuş bilgilerinin verilmesi gürültüyü artırabilir. Gürültüye duyarlı iseniz yanınızda kulaklık bulundurmanız faydalıdır. Diğer taraftan kulaklık ile uçak içinde dinlenen müziğin kalitesi çok kullanımdan ötürü bozulmuş olabilir. Kendi kaset veya CD-çalarınızı kalkış ve iniş süreleri hariç kulaklıkla dinlemeniz daha doğru olabilir.

Yemek:

Havayolları yemek servislerini genelde belli bir düzeyin üstünde tutmaya çalışmakla birlikte çok önceden hazırlama ve çok sayıda yolcuya aynı anda servis yapma zorunluluğu kaliteyi etkilemektedir. Bazı durumlarda, örneğin gecikme, havada tirbülansa yakalanma veya hazırlama bölümlerinde çıkabilecek arızalar, yemek yeme aralıklarını çok fazla uzatabilir. Yemek konusunda probleminiz varsa, örneğin vejetaryen veya diyabetik iseniz biletleme sırasında acentanızı bilgilendirin ve check-in işlemleri sırasında teyid edin. Bazı yemeklere alerjiniz varsa kendi yemeğinizi beraberinde getirebilirsiniz; ancak bazı ülkelerdeki gümrük kısıtlamalarını unutmayın. Uçağa aç karnına binmeyin ve yanınızda atıştıracağınız bir şeyler bulundurun.

Uçuş korkusu:

Yükseklik korkusunun yol açtığı uçuş korkusu belli ölçülerde giderilebilir ancak gerçek uçuş korkusunu yenmenin yolları gerçekleri görmekten ve fark etmekten geçer. Uçakların güvenilirliği, yedekleme sistemleri hakkında alınabilecek bilgiler ve çok uçarak bu korkuyu yenebilirsiniz. Ancak uçuş korkusunu yenmek için asla sarhoş olmayın.

Jet-lag:

Normal uyku düzeninizi, alışkanlığınızı saat farklılığından dolayı bozarsanız vücudunuz tepki verecektir. Yediklerinize dikkat ederek uyum süresini kısaltabilirsiniz. Bir saatlik bir uyumsuzluğu düzeltmek için bir gün gerekebilir. Doğuya doğru gitmek batıya gitmeye göre daha fazla jet-lag etkisi yaratır.

Uçuş iptali:

Bazı durumlarda planlanan uçuşu yapamayabilirsiniz. Havayolları kendi sorumluluklarında oluşan durumlar için fazla bilet, servis formu veya başka ödüllendirici yöntemlere başvurabilir, geceleme gerektiği takdirde otel sağlayabilirler. Ancak hava durumu gibi havayolunun kontrolünde olmayan durumlardaki uçuş iptalleri halinde kendi başınızın çaresine bakmanız gerekmektedir. Uçuş iptali durumunda tüm yolcular en yakın uçuş için ilgili havayolunun kontuarına koşarlar. Kalabalıklarla yarış etmek yerine cep telefonunuzla veya en yakın telefona giderek havayolunun rezervasyonunu aramanız daha akılcıdır ve daha çabuk sonuç verir.

Evcil hayvanlar:

Kedinizi, köpeğinizi veya kuşunuzu belirli koşullara uyarak yanınızda götürebilirsiniz. Öncelikle rezervasyon sırasında bunu belirtin, kafes için rezervasyon yaptırın ve şartları öğrenin. Bazı ülkelerde var olan koşulsuz karantina durumunu kontrol edin. Yan etkilerden ötürü birçok veteriner yolculuk sırasında evcil hayvanlara sakinleştirici ilaç verilmesine karşıdır.

Bagaj seçimi ve giyim:

Seyahatinize uygun büyüklükte bagaj seçimi, el bagajı, seyahate uygun giysi seçimi, yolculuğunuzu daha keyifli hale getirecektir. Atlantik uçuşlarında ağırlık yerine bagaj boyutlarının ve adedinin dikkate alındığını unutmayın. Bagajınızı kilitli tutun. Bagaj etiketlerinizi kaybetmeyin, bagajınızda isim ve adres bulunsun. Bagajınızda bir hasar var ise veya bagajınız gelmemiş ise gümrüklü sahayı veya bagaj alanını terk etmeden mutlaka rapor tutulmasını sağlayın.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim