Facebook Twitter
AMERİKA

MBA programına girerken sahip olmanız gereken 3 temel özellik

Birçok MBA programı öğrencilerinin programa başvururken bazı temel özelliklere sahip olmasını beklemektedir.

İşletme ya da ekonomi programlarinda eğitim gören birçok öğrenci lisans eğitimleri süresince bu temel niteliklere bir nebze de olsa sahip olmaktadırlar. Böylelikle MBA programına hazır hale gelmiş olurlar. İstatistiklere göre MBA programlarına giren öğrencilerin yarısı ekonomi ve işletme eğitimi almış öğrencilerden, diğer yarısı işe farklı alanlarda eğitim almış kişilerden oluşmaktadır. İster ekonomi ya da işletme programlarından mezun olun, ister başka bir programdan mezun olun; MBA programına başlarken bu 3 özelliğe sahip olmanız gerekmektedir. Nedir bu 3 özellik?

Hesap Çizelgeleri

Sosyal bilimler programlarının hemen hemen hiçbirinde hesap çizelgeleri kullanılmamaktadır. Buna en yaygın olan "Excel" programını örnek verebiliriz. MBA programlarında hesap çizelgeleri programları en yaygın olarak kullanılan programlardır. MBA programına başladığınızda bilgisayar ortamında hesap çizelgelerini rahatça kullanmanız beklenmektedir. MBA programına başlamadan önce bu programlardan birini bilgisayarınıza yükleyip, bunun üzerinde pratik yapmanız, MBA eğitiminiz süresince size birçok avantaj sağlayacaktır. Bu programların çoğu ilk bakışta karmaşık gözükse de, kullanımları çok basittir.

Matematik

Birçok MBA programı, programa başlayacak olan öğrencilerinden üniversite düzeyinde matematik bilgisine sahip olmalarını beklemektedir. Beklenilen düzeyde matematik eğitimi almamışsanız, program başlamadan bu eğitimi almanız beklenir. Bazı okullar bu dersleri program başlamadan önce vermektedirler. Bazı MBA programları, program başlamadan önce basit bir matematik sınavı yaparak, programa katılacak öğrencilerin matematik bilgi düzeylerini ölçmektedirler. Bu sınavdan aldığınız puana göre, bazı temel matematik dersleri almanız gerekebilmektedir. Eğer matematik bilginiz zayıf ise, okula başlamadan önce gideceğiniz okul ile mutlaka bu konu ile ilgili olarak görüşün. Almanız gereken dersler ya da girmeniz gereken sınavlar olabilmektedir.

İstatistik, Muhasebe ve Ekonomi

MBA programlarının birçoğu üniversite düzeyinde matematik bilgisinin yanısıra istatistik, muhasebe ve ekonomi bilgisine de sahip olmanızı beklemektedir. Üniversite eğitiminiz sırasında bu dersleri almamış ya da alsanız bile yeteri kadar bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, bu alanlar ile ilgili temel kavramlar ve başlıklar hakkında okula başlamadan ya da başladıktan hemen sonra bilgi edinmeniz size birçok fayda sağlayacaktır. Her ne kadar birçok okul sosyal bilim öğrencileri için bu konular ile ilgili dersler açsalar da, bu dersler genellikle giriş niteliğindedir.
spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim