Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Essay Yazarken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Önemli Nokta

Yurtdışında eğitim almaya karar verdikten ve ilgili kişilerle temasa geçtikten sonra dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de 'essay' yazmaktır.

Bir çok çeşit 'Essay' yazılabilir fakat önemli olan sizden istenen şekilde bir 'essay' yazılmasıdır. Kimi başvurular sadece bir kaç cümlelik cevaplar vermeyi gerektirirken kimi başvurularda kendinizi uzun uzun anlatmanız istenebilir. Başvurunuzu hazırlarken dikkat etmeniz gereken ilk şey budur; sizden kısa cevaplar mı isteniyor yoksa uzun anlatımlar mı? Soruları dikkatlice okuduktan sonra aklınızda bir tasarlama yapın ve aynı anlama gelen soru tiplerini belirleyin ki cevaplarınız arasında bir farklılık oluşmasın.

"Bize kendinizi tanıtınız" ya da "Kişisel bilgilerinizi içeren bir yazı yazınız" gibi sorular her başvuruda bulunur, bu tip sorulara açıklayıcı bir yanıt verdiğinize ve eğer her iki soru da mevcut ise her ikisine benzer yanıtlar verdiğinize emin olun. Ama bu benzerlik asla aynı cümlelerden kaynaklanmamalı, mutlaka farklı yapıda cümleler kullanın.

Başvurunuzda yer alan bazı sorular tek cümlelik sorular gerektirebilir, elinizden geldiğince uygun ve açıklayıcı bir cümle yapısı kurmaya gayret edin. Okulun size belirttiği kelime veya sayfa sayısını sonuna kadar kullanmaktan kaçınmayın; kendinizi ne kadar iyi ifade ederseniz karşı tarafa o kadar dürüst ve başarılı görüneceksiniz.

Bazı sorular hobileriniz, en son okuduğunuz kitap veya en son izlediğiniz film ve bu konulardaki düşünceleriniz olabilir. Bu sorular üzerinde çok fazla vakit harcamanıza gerek yoktur. Önemli olan belirsiz cevaplardan kaçınmak ve kendinizi doğrubir şekilde ifade etmenizdir. Bu sorular size odaklanmış kolay sorulardır. Biraz daha zorlanacağınız soru tipleri okulun sizi sınaması şeklinde olacaktır. "Neden bizi seçtiniz?" ya da "neden diğer okullar değil" gibi sorulara cevap verirken o güne kadar yapmış olduğunuz araştırmadan mutlaka bahsediniz, o okulu seçmeye neden karar verdiyseniz bunu açık bir dille ifade edin.

Okulla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak ve bunu belli etmek için başvurudan önce mutlaka okul ile ilgili web sitelerini ve katalogları iyice inceleyin.

Karşınıza çıkabilecek olan son soru tipi yaratıcılığınızı ölçmek için sorulan sorulardır. Bu sorular sizin genel kültür bilginizle ve zevkinizle alakalı olacaktır. Cevap verirken çekincemede kalmamanız ve kendinizden emin davranmanız sizin yararınıza olacaktır, en azından sizi kendine güveni olan bir kişilik' olarak gösterecektir. Ulusal ve uluslarası sorularla karşılaşırsanız yine düşündüğünüzü söyleyin, asla 'onların duymak isteyeceği' türden cevaplar vermek için kendinizi zorlamayın. Kendinizi olduğunuz gibi tanıtın!

Devamı: Üç Önemli Nokta

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim