Facebook Twitter
AMERİKA

ABD'ye yeni gelenler için kişisel finansman temin etmenin 10 yolu

Amerika'da açılan bir Citibank hesabı üzerinden uluslararası telgraf transferleri için genelde bankalarca alınan yüksek harçları ödememek için, kendi ülkenizde (mümkünse) bir Citibank hesabı açın.

1. Uluslararası telgraf transferleri için genelde bankalarca alınan yüksek harçları ödememek için, kendi ülkenizde (mümkünse) bir Citibank hesabı açın. Böylelikle ABD deki Citibank'ı eski bir müşteri olarak da etkilemiş olursunuz. Buna alternatif olarak, takip edilecek uluslararası bankacılık tekliflerini de değerlendirmek isteyebilirsiniz.

2. Kendi ülkenizden bir Amerikan Express Üyelik Kartı ile bir Amerikan Express Kredi Kartı alın. ABD'deki Amerikan Express Firması böylelikle sizi yeni müşterisi olarak daha kolay kabul edecektir.

3. Mümkün olan en kısa zamanda bir Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) alın. Neden mi? Çünkü bu numaraya kredi veren alacaklı kuruluşlarca tanınmanız ve adınıza bir kredi kartı kullanım tarihçesi oluşturulması için ihtiyaç duyacaksınız. SSN almak için de bir çalışma iznine ya da 'Yeşil Kart'a ihtiyacınız olacaktır. Bu konuyla ilgili ayrıntılari www.SSA.gov adresinde bulabilirsiniz. Eğer bir SSN alamıyorsanız, bunun yerine İç Gelirler Genel Müdürlüğü'ne başvurup bir Vergi Mükellefi Sicil Numarası alın ve bu numarayı SSN yerine kullanınız (her zaman işe yaramayabilir).

4. En az üç kredi kartı başvurusunda bulununuz. Amerikan Express ve Citibank kredi kartları ile başlayın (Bankaları bizzat telefon ile arayın). Bu kuruluşlar, eğer 1 ve 2 numaralı kurallara uygun hareket etmişse genellikle daha önceden hiçbir kredi kullanım geçmişi olmayan kişilere daha kolay kart vermektedir. Aksi halde www.bankrate.com adresinde tanıtımı yapılan en iyi kartları alınız. Eğer iyi kartlar alamıyorsanız (mevcut kredi geçmişiniz nedeniyle), daha güvenli kartları deneyiniz.

5. Daha fazla kredi alabilirlik sağlamak amacıyla, Amerikan bankanızdan teminat karşılığı borç almak üzere başvuruda bulununuz (bunun anlamı bir miktar para yatırma karşılığında aynı miktarda kredi almaktır). Bu ilk bakışta aptalca görünebilir ama bu strateji sayesinde gelecekte olasılıkla kredi alacağınız kuruluşlara borçlarını ödeme kabiliyetine sahip, güvenilir bir kişi izlenimi verirsiniz.

6. Amerikan Kredi Kartı Kullanım Geçmişi Belirleme sisteminden uzak durunuz. Kart hesap pusulalarınızı zamanında, aksatmadan ödeyiniz ve HİÇBIR ZAMAN Kredi kartı asgari ödeme tutarını geciktirmeyiniz. İnternette www.creditcardfreedom.com adresindeki bilgileri inceleyerek sistemle tanışık hale geliniz.

7. 6 aylık bir sürenin sonunda kredi kartı kullanım geçmişinizi kontrol ediniz. Bu amaçla www.AmericanExpress.CreditAware.com adresinden dünyanın üç büyük Kredı Raportörlük Ajansından (Equifax, Transunion ve Experian firmaları) hakkınızda tutulan raporları alınız. Bunlarda herhangi bir hata olup olmadığını araştırınız. Eğer kredi başvurunuz ya da isteminiz reddedilirse, doğrudan bu kuruluşlar aracılığıyla serbestçe bildirimde bulunabilirsiniz.

8. Yaklaşık 6 aylık bir sürenin sonunda, bir kredi limiti artımı ve daha düşük faiz uygulanması istemiyle başvuruda bulununuz. Ne zaman daha yüksek bir limite ihtiyacınız olacağını asla bilemezsiniz (örneğin tibbi müdahaleyi gerektiren acil durumlar gibi).

9. Çevrim içi komisyonculuk yapmak için, www.eTrade.com adresinden bir hesap alınız.

10. Çek yazma işi hakkında bilgi edininiz. Amerikalılar telgraf transferlerini garip bulduklarından genellikle kredi kartı ya da çekle veya nakit ödemeleri tercih eder. Evrak formalitelerinden kurtulmak için, çevrim içi bankacılıktan istifade ediniz.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim