Facebook Twitter
AMERİKA

Ögrenci Vizeleri

A.B.D.'de üç farklı tür vize (F-1, M-1, ve J-1) kullanılabilmektedir. Eğitim içın en çok kullanılan vize F-1 vizesidir.

Öğrenci Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

F-1 Vizesi Şartları

F1 Öğrenci Vizesi nasıl alınır?

Başvuru İşlemleri

F1 vizesine başvuru işlemlerine başlayabilmeniz için ilk olarak başvuruda bulunduğunuz okuldan kabul mektubunuzu (acceptence letter) almış olmanız gerekir. Okulunuz size kabul mektubunuz ile birlikte vize başvuru sırasında kullanacağınız I-20 Formu'nu da yollar.

I-20 Formu'nuz elinize ulaştıktan sonra Amerikan Konsolosluğu'na vizeniz için başvurabilirsiniz. F1 vizesi için başvuru ücreti (1999 yılı itibariyle) 45$'dır. Bu ücreti sizi konsolosluk görevlilerinin yönlendireceği bir Dışbank şubesinde ödeyip dekontunuzu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Belgelerinizi hazırladıktan sonra, başvuruda bulunacağınız Amerikan Konsolosluğu'ndan bir yetkiliye vize başvurularının alındığı gün ve saatler içerisinde teslim edebilirsiniz.

Dilerseniz konsolosluk yetkilileriyle görüşme girişiminde bulunarak da randevu talep edebilirsiniz. Randevu talebinizden sonra size kaç gün sonrasına randevu verileceği yoğunluğa göre değişiklik göstermekle birlikte, genelde bir hafta içerisinde gün verilmektedir. Size verilen randevu gün ve saatinde konsolosluğa gittiğinizde beşerli gruplar halinde içeri alınarak başvurunuzu teslim edeceksiniz. Başvurunuzu teslim ettikten sonra da size bir gün verilecek ve o gün gidip vizenizi teslim alacaksınız. Vizenizi alacağınız gün yine değişiklik göstermekle birlikte genelde bir hafta sürmektedir.

Gerekli görüldüğü takdirde, belgelerinizi teslim ederken ya da sonucu almaya gittiğinizde bir konsolosluk yetkilisi tarafından görüşmeye alınabilirsiniz. Bu görüşmeler sırasında konsolosluk yetkilileri, Amerika'ya sadece eğitim amaçlı gittiğinizden ve Amerika'da kalacağınız süre içerisinde eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılamakta maddi bir sorun yaşamayacağınızdan emin olmak isteyeceklerdir. Bunun için aile bağlarınızı, sosyal ve ekonomik durumunuzu, veya eğitiminiz sonrasında Türkiye'ye geri döneceğinizi gösterdiğini düşündüğünüz her türlü belgeyi de başvurunuzla beraber verebilirsiniz. Okulunuzdan kabul mektubunuzu aldıktan ve yukarıda belirttiğimiz belgeleriniz tam olduktan sonra vizenizi almanızda sorun yaşanmayacaktır.

Okul araştırması için A.B.D.'ye giriş

Bazı öğrenciler hangi okulda eğitim göreceklerine karar vermeden önce değişik okulları ziyaret etmek istemektedirler. Aday öğrencinin eğitim amaçladığını, A.B.D. Konsolos ofisine (US Consular Office) bildirmesi büyük önem taşımaktadır. Aday öğrenci, ikamet ettiği adresi, A.B.D.'de okuyabilecek maddi kaynaklar ve ülkesine döneceğine dair "iyi niyetini" göstermek zorundadır. Bunlar tamamlandıktan sonra konsolosluk Kişiye B-2 Vizesi verebilir ve vizede bunu "aday öğrenci" olarak belirtebilir.(B-2 vizesi )

Aday öğrenci B-2 vizesi başvurusu sırasında A.B.D.'de eğitim görmeyi amaçladığını belirtmezse, F-1 vizesi almakta zorluk yaşayabilir. Eğer A.B.D.'ye B-2 vizesiyle giriş yapan aday öğrenci, okumak amacıyla statü değişikliğine karar veririşe, A.B.D.'ye giriş tarihinden 60-90 gün sonraya kadar erteleme durumundadır. Aday öğrenci, statü değişikliği için, bu süre geçmeden önce başvuruda bulunursa , İNS , bir önceki vize başvurusu sırasında öğrenci ile konsolos memuru arasında sahtekarlık olmış olabileceğine ihtimal verebilir.

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim