Facebook Twitter
AMERİKA

J-1, J-2 Değişim Ziyaretçileri

Değişim Ziyaretçisi Programı Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları ile diğer ülkelerin vatandaşlarının eğitim ve kültürel amaçlarla değişimlerini teşvik eder. Değişim Programları Amerika Birleşik Devletleri ve yaşam tarzını deneyimlemek için oldukça değerli bir fırsattır.

İç Güvenlik Departmanı düzenlemeleri uyarınca tüm başlangıç (ilk) J değişim ziyaretçileri, ve J2 eş ve aileleri başvuru sahibinin programının Form DS-2019’da belirtilen başlangıç tarihinden 30 gün ya da daha az zaman kala giriş yapmaları gerekmektedir. 30 gün kısıtlaması hali hazırda programa devam etmek için dönüş yapan değişim katılımcılarına uygulanmaz. Amerika Birleşik Devletlerine daha erken giriş yapmak istiyorsanız (kursun başlamasına 30 günden fazla zaman kala) bir ziyaretçi vizesi edinmelisiniz, fakat bu genelde uygun karşılanmayabilir.

Uygunluk
Değişim ziyaretçisi (J) göçmen olmayan vize kategorisi yalnızca Amerika Birleşik Devletlerindeki değişim ziyaretçisi programlarına katılması onaylanmış kişilere sağlanır. Bir başvuran önce başvurusunu yapmalı, gereklilikleri karşılamalı ve tespit edilmiş sponsor organizasyon aracılığıyla Değişim Ziyaretçisi Programı kategorilerinden birine kabul edilmiş olmalıdır.

Aile Üyeleri İçin Vize Bilgisi
Başvuranın eşi ya da 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocukları Amerika Birleşik Devletlerinde eşlik etmek için vize başvurusu yapabilir. Eğer uygunsa aile bireylerine asıl başvuranın orijinal vizesi temel alınarak vize sağlanır. Asıl başvuru sahibi ailenin mali olarak Amerika Birleşik Devletlerinde kalınan süre boyunca desteklenebileceğini kanıtlamalıdır.
Genelde, asıl başvuranın eş ve/veya çocuklarının çalışmaya izinleri yoktur.
Aile birleşimi vizesi olan çocuklar devlet veya özel okullara gidebilirler.
Aile birleşimi vizesi yasal olarak evli olmayan çiftlere uygulanamaz. Bu kişiler Ziyaretçi Vizesi için başvurmak durumundadır.

Asıl başvuranın vizesi geldikten sonra aile birleşimi vizesi için başvurulurken, aile birleşimi vize başvuranı gerekli başvuru evrakının yanı sıra aşağıdakileri de sunmalıdır:

-Evlilik belgesinin bir örneği ve/veya aile ile ilişkiyi kanıtlayan doğum belgesi;
-Asıl başvuran vizesinin kopyası ya da USCIS’tan alınan asıl başvuranın durumunu gösterir resmi belge;
-Asıl başvuranın pasaportundaki kişisel veri sayfasının bir örneği.
-Sponsor kuruluş asıl başvuru sahibinin adını asıl başvuru sahibi ile birlikte seyahat etmeyi planlayan diğer aile bireylerinin isimleri ile birlikte SEVİS sisteme girerek gerekli DS-2019 form(lar)ını oluşturur. Her bir aile bireyi kendi SEVIS numaraları ile kendi DS-2019 formunu alır.

Çalışmaya Uygunluk
Değişim ziyaretçileri çalışma değişim programının onaylı bir parçası olmadığı takdirde çalışmaya izinli değillerdir.

Kalma Süresi
Vizenin verilmesi Birleşik Devletlere giriş yapılabileceği garantisi anlamına gelmez. Gümrük Girişinde bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) Görevlileri seyahat eden kişinin Birleşik Devletlere girip giremeyeceğine ve ne kadar süre kalmasına izin verileceğine karar verir. Vizenin geçerliliği, izin verilen kalma süresi ile ilişkili değildir; başvuran adayın vizesi 10 yıl geçerli olabilir, fakat izin verilen kalma süresi genelde 6 aydan fazla olmaz. Vizenin geçerliliği basit olarak, kişilerin Birleşik Devletlere seyahat edebilecekleri ve Birleşik Devletlere giriş başvurusunda bulunabilecek oldukları süredir.

Değişimli Ziyaretçi (J1, J2) Özel Vize Başvuru Belgeleri

Form DS-2019. Değişim Ziyaretçi Durumuna Uygunluk Belgesi (tamamlanmış, sponsor organizasyonun yetkili memuru ve başvuran tarafından imzalanmış).
Gerekli SEVIS masrafı ödemesi.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim