Facebook Twitter
AMERİKA

E-1 Vizesi (İthalat-İhracat)

E-1 kategorisi, Birleşik Devletlerle ticaret anlaşması olan ülkelerin vatandaşı olup da ABD'ye gelen kişilere Birleşik Devletlerle kendi ülkeleri arasında ticaret yapma imkanını sunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da E-1 kategorisinden faydalanabilmektedirler. Ticaret, ABD ile kişinin kendi ülkesi arasında uluslararası bir ürün değişimi şeklinde olmalıdır. Bir başka deyişle de ürünün iyeliği bir taraftan diğer tarafa geçmelidir.

Eğer kişi ABD'de ise; statü değişimi, kalış süresinin uzatılması veya istihdam değişikliği için I-129 başvuru yapılmalıdır. Eğer kişi ABD'de ise, bu kategori için ayrıca bir çalışma iznine başvuru gerekmemektedir. Bu durumda, kişi doğrudan kendi ülkesindeki ABD Konsolosluğu'na başvurmalıdır. Bu kategori kapsamında E-1 vizesi sahiplerinin eşleri de ABD'de çalışma iznine sahip olmaktadırlar.

Tüccar Vizesi (E-1) İçin Şunlara Dikkat Etmek Gerekir:
• Başvuru sahibi ABD ile ticari anlaşması olan ülkelerden birinin vatandaşı olmalıdır.
• Başvuru sahibinin temsil ettiği şirket anlaşmalı ülkeye ait olmalıdır.
• Yapılan uluslararası ticaret yeterince büyük çaplı olmalıdır; diğer bir deyişle hatrı sayılır miktarda ve sürekli olmalıdır.
• Ticaret esas olarak ABD ile anlaşmalı ülke arasında olmalıdır. Diğer bir deyişle yapılan ticaretin %50’den fazlası ABD ile başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke arasında olmalıdır.
• Ticaret, malların, hizmetin ve teknolojinin uluslararası takası anlamına gelir. Ticareti yapılan öğelerin ünvanı bir partiden diğerine geçmelidir.
• Başvuru sahibi denetleyici ya da idareci bir pozisyonda görevlendirilmelidir veya şirketin verimli çalışması için önemli olan özel becerilere sahip olmalıdır. Sıradan becerilere sahip veya vasıfsız işçiler bu vize için uygun değildir.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim