Facebook Twitter

TOEFL (Test of English as a Foreign Language)


ETS tarafından geliştirilen TOEFL sınavı, dört İngilizce dil becerisini ölçmeye yarayan bir sınavdır: okuma, dinleme, konuşma ve yazma.

Böylece yurtdışında eğitim alırken akademik ve sosyal olarak ihtiyaç duyacağınız İngilizce becerilerine sahip olmuş olacaksınız.

 

Sınav kimlere yöneliktir?

TOEFL, ana dili İngilizce olmayan, üniversitelere başvuru ve kabul için gerekli İngilizce dil yeterliliğini karşılaması gereken kişiler için tasarlanmış bir sınavdır.

Nasıl kayıt yaptırılır?

Çeşitli seçenekler sunarak kayıt yaptırmanızı kolaylaştırıyoruz:

- Online kayıt veya telefonla kayıt yaptırabilirsiniz. www.ets.org/toefl/register/susa adresinden online kayıt yaptırabilirsiniz.

- Telefonla kayıt hakkında bilgi almak için ise http://www.ets.org/toefl/contact/turkey adresinden web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sınava 165 ülkede 4500’den fazla yerde girebilirsiniz.

TOEFL sınavı ile her yere gidebilirsiniz:

Hangi üniversitede okumak isterseniz isteyin, TOEFL ile buna hazır olduğunuzu gösterebilirsiniz. Aslında TOEFL sınavı tüm üniversitelere girişte en geçerli İngilizce yeterlilik sınavıdır ve dünyada şu ana kadar 27 milyon kişi bu sınava girmiştir.

TOEFL sınavı, ABD’de* bulunan en iyi 100 üniversite dahil, 130 ülkedeki 8500’den fazla kurum için tarafından kabul gören İngilizce testidir. TOEFL sonucunu kabul eden üniversiteleri görmek ve sınava kaydolmak için www.ets.org/toefl/register/susa adresini ziyaret edebilirsiniz.

ets_toefl_content_2


TOEFL sınavına neden girmelisiniz?

  • Dört dil becerisini ölçer:  Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma. Yaklaşık dört saat süren sınavın en önemli özelliği, tıpkı günlük hayatta olduğu gibi çeşitli dil becerilerini bir arada kullanmanızı veya birleştirmenizi sağlamasıdır.
  • Sınava daha kolay girmeyi sağlar: TOEFL, diğerlerinden daha fazla sınav merkezi olanağı ile alınması en rahat İngilizce testidir. Dünya çapında 165 ülkede 4500’den fazla merkezde TOEFL’a girebilir, gidiş geliş süresini ve maliyetini azaltabilirsiniz. Testin tamamı bir günde uygulandığından ertesi gün tekrar gelmenize gerek yoktur.
  • Kayıt kabul görevlileri tarafından tercih edilir: Tercihleri konusunda görüşülen her beş kayıt kabul sorumlusundan dördü TOEFL sınavını tercih etti.**
  • En fazla seçeneği sunar: Sınav sonuçlarınız ABD çapında 5000’den fazla kurumda kabul edilir. Bu oran, diğer tüm İngilizce sınavlarından fazladır.
  • Sonuçlarınızı daha hızlı bildirir: Sınavdan 10 gün sonra sonuçlarınızı online olarak görebilirsiniz.


TOEFL IBT Test Formatı:

Aşağıdaki tabloda soruların dağılımı ve her bölüme ayrılan süre gösterilmiştir:

Test Bölümü

Soru Sayısı

Süre

Puan Aralığı

Okuma

3-4 okuma parçası,
her birinden 12-14 soru

60-80 dakika

0-30

Dinleme

4-6 ders anlatımı (lecture),
her birinden 6 soru,
2-3 konuşma parçası,
her birinden 5 soru

60-90 dakika

0-30

ARA

 

10 dakika

 

Konuşma

6 soru
2 serbest,
4 entegre

20 dakika

0-30

Yazma

1 entegre soru
1 serbest soru

20 dakika
30 dakika

0-30

TOPLAM

 

4 saat

0-120


TOEFL IBT Speaking and Writing (Konuşma ve Yazma) bölümleri hakkında bilmek istediğiniz her şeyi Inside the TOEFL Test videolarımızdan öğrenebilirsiniz. Videoların içinde ipuçları, örnek sorular, puanlama kriterleri ve bir örnek cevap bulunur. www.ets.org/toefl/videolibrary adresinden videoları görüntüleyebilirsiniz.

Kolaylaştırılmış Alıştırmalar:

Diğer İngilizce testleri ile karşılaştırıldığında TOEFL sınavı, sınava girerek sizi yurt dışında okumaya hazırlayan kaynaklar ile size kolaylaştırılmış alıştırmalar sunar. The TOEFL Journey programı, yurtdışı eğitim yolculuğunuzun her aşamasında size, kişiye özgü bilgiler sunan ücretsiz bir online araçtır. En çok satan sınav hazırlık kitabı olan The Official Guide to the TOEFL Test (Resmi TOEFL Kılavuzu), sınavı hazırlayan kişilerin sınav hakkında verdiği derinlemesine bilgileri kapsar. Bunun yanı sıra, TOEFL Practice Online size gerçek TOEFL İBT test deneyimini sunarak kendinize güvenmenizi ve sınava hazır olmanızı sağlar. Bu kaynakları ve daha fazlasını www.ets.org/toefl/practice/susa ‘dan kontrol edin.

TOEFL IBT sınav sonuçları:

Sınava giriş için kayıt yaptırırken puanınızı göndermek istediğiniz ilgili üniversite veya okulları belirleyebilirsiniz. Veya seçtiğiniz okullara göndermeden önce puanlarınızın size gönderilmesi için bekleyebilirsiniz.

  • Puanlarınızı sınavdan 10 gün sonra online ortamdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sonucunuzun basılı olarak adresinize postalanmasını da isteyebilirsiniz.
    Sonuç belgenizde her bölümden aldığınız puan (0-30) ve toplam puanınız (0-120) görünür.
  • Bir an önce harekete geçmelisiniz; çünkü sınava gireceğiniz tarih, son başvuru tarihinden en az iki ila üç ay önce olmalıdır. HEMEN kaydolmak için www.ets.org/toefl/register/susa adresine gidin.


TOEFL sınavı hakkında daha fazla bilgi için www.ets.org/toefl/susa’yı ziyaret edin.

TOEFL IBT Ders Çalışma İpuçları

1. Adım: TOEFL İBT sınavında başarılı olmayı öğrenin

TOEFL İBT testinde başarılı olarak neredeyse Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm okullara kabul edilebilirsiniz. En iyi puanı almanıza yardımcı olacak ipuçları için TOEFL web sitesine girerek TOEFL Test Prep Planner’ı indirebilirsiniz: www.ets.org/toefl/planner. Bu, TOEFL sınavına hazırlanmak için düzenlenmiş olan sekiz haftalık bir plandır.

Ayrıca YouTube ortamında TOEFL TV Channel üzerinde de İngilizce öğretmenleri ve sizin gibi öğrenciler tarafından hazırlanmış faydalı videolar bulabilirsiniz: www.youtube.com/toefltv.

2. Adım: Alıştırma testini yapın

TOEFL Practice Online, dört becerinin hepsine yönelik (Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma) gerçek TOEFL İBT testleri ve gerçek TOEFL İBT sınama deneyimi sunar. Performans düzeyinizi görmek ve anında sonuç ve geri bildirim almak için alıştırma testini alın. www.ets.org/toefl/practice/susa’ya girerek kendinizi hemen deneyebilirsiniz.

3. Adım: Zayıf becerilerinizi geliştirin

TOEFL IBT Tips’te bulunan beceriye özgü tavsiyeleri izleyin ve The Official Guide to the TOEFL Test’te hedefli alıştırma setlerini kullanın. Setlere www.ets.org/toefl/guide/susa adresinden e-kitap veya basılı kitap formatında ulaşabilirsiniz. Daha sonra gerçek sınava hazır olduğunuzu görmek için TOEFL Practice Online’dan tam bir alıştırma testine girin.

4. Adım: Sınavda iyi sınav stratejilerini uygulayın

Zaman kaybetmemek için her bölümün başındaki talimatları dikkatlice okuyun. Ancak gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda talimatları incelemek için “Yardım” tuşuna basın; çünkü siz “Yardım”ı kullanırken zamanınız işlemeye devam edecektir.

Çok fazla yük altına girmeyin ve panik yapmayın. Kaçırdığınız sorulara değil, cevaplamakta olduğunuz soruya tam olarak odaklanın. Bu, pratik yaparak kazanılabilecek ve odaklanmanıza yardımcı olacak bir sınav stratejisidir.

Herhangi bir soru üzerinde çok fazla zaman harcamayın. Soru üzerinde bir miktar düşündüğünüz halde cevabı bilemiyorsanız seçenekleri eleyerek en doğru seçeneği işaretleyin. Tüm soruları cevaplamaya yetecek zamanınız olduğunu, zamanınızı buna göre kullanmayı unutmayın. Her bölüme belli bir zaman ayrıldığından zamanınızı düzgün kullanırsanız sınav sonunda panik yaşamazsınız.

Yurtdışında eğitim yolculuğunuzu planlamak için ipuçlarına mı ihtiyacınız var? Evet ise TOEFL Journey programına katılın. Sizi yolculuğunuzun her aşamasında yönlendirecektir. TOEFL sınavına, en iyi yola giden okulu nasıl seçerim bölümünden yararlanarak hazırlanabilirsiniz. www.ets.org/toefl/susa’yı hemen ziyaret edin!

ETS’den:

*Kaynak: Ulusal Üniversiteler Sıralaması, US News and World Report Best Colleges 2011.

**Kaynak: Amerikan üniversitelerinden 263 kayıt kabul memuru ile yapılan anket; bunlardan 212’si hem TOEFL® testini hem de IELTS® testini kabul ederken, 152’si tercih ettiğini belirtti.

Telif hakkı sahibi © 2012 Educational Testing Service. Tüm hakları saklıdır. ETS, ETS logosu, LISTENING, LEARNING, LEADING, TOEFL ve TOEFL iBT, Educational Testing Service’a (ETS) ait Birleşik Devletler ve diğer ülkelerdeki tescilli markalardır. TOEFL Journey, bir ETS markasıdır. IELTS, Cambridge Üniversitesi ESOL Examination Syndicate’in tescilli markasıdır.

By ETS

* Source: National Universities Ranking, U.S. News and World Report Best Colleges 2011.

**Source: Survey of 263 admissions officers at U.S. universities, of which 212 accept both the TOEFL®
test and the IELTS® test and 152 state a preference.

Copyright © 2012 by Educational Testing Service. All rights reserved. ETS, the ETS logo, LISTENING. LEARNING. LEADING., TOEFL and TOEFL iBT are registered trademarks of Educational Testing Service (ETS) in the United States and other countries. TOEFL Journey is a trademark of ETS. IELTS is a registered trademark of the University of Cambridge ESOL Examinations Syndicate.

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim