Facebook Twitter
AMERİKA

GRE (Graduate Record Examinations)

GRE sınavı, mühendislik ve temel bilimler branşlarında master yapmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır.

GRE sınavı, mühendislik ve temel bilimler branşlarında master yapmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır.

Üç tip GRE Sınavı vardır. Bu sınavlar aşağıda listelenmiştir:

General Test

Bu sınav, birikimleriniz sonucu oluşan ve herhangi bir çalışma alanına bağlı olmayan sözel, sayısal ve analitik problem çözebilme yeteneğinizi ölçer.

GRE General Test, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de bilgisayarda uygulanmaktadır. Computer-Based General Test adı verilen bu uygulamada kağıt-kalem kullanılmamakta, tüm sorular bilgisayar karşısında, klavye ve mouse yardımıyla cevaplanmaktadır. Birçok rahatlığı beraberinde getiren bu uygulamayla birlikte sınava yıl içinde daha önceden belirlenmiş tarihlerde değil, yıl boyunca kendinizi hazır hissettiğiniz zamanlarda girmeniz, yani sınava girmek istediğiniz tarihleri kendiniz belirlemeniz mümkündür.

Örnek GRE General Test Soruları

General Test'e Başvuru

General Test bütün yıl boyunca dünya çapında yüzlerce değişik bölgede uygulanmaktadır. Bu sınav merkezlerinin listesi için General Test Bilgi Kitapçığı'nı (General Test Information Bulletin) online olarak sipariş edebilir ya da web sayfasından download edebilirsiniz.

Türkiye'de GRE General Test'e İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç şehirde girilmektedir. Türkiye, bölge kodu 12 olan Arnhem, Hollanda'daki Bölgesel Kayıt Merkezi'ne (Regional Registration Center, RRC) bağlıdır.
TELEFON: 00-31-26-352-1577
FAX: 00-31-26-352-1278

GRE General Test'e Amerika'da girmek için 1-800-GRE-CALL (1-800-473-2255) 'i arayabilir ya da General Test web sitesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Başvurularınızı telefon, faks ya da posta yolu ile yapmanız mümkündür. Ödeme şekli olarak ise kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Kredi kartınızın reddedilmesi durumunda başvurunuz iptal edilecektir.

Telefon ile başvurmak için 00-31-26-352-1577 numaralı telefonu aramanız gerekmektedir. Görüşme sırasında kredi kartınızı hazırda tutmanız gerekir.

Faks ile başvurmak için General Test Bilgi Kitapçığı'nda bulunan International Test Scheduling Form'unu doldurarak 00-31-26-352-1278 numaraya fakslamanız gerekmektedir. Sınava girmek istediğiniz tarihe iki iş günü kalmasına rağmen herhangi bir onay mektubu elinize geçmemiş ise Arnhem kayıt merkezini aramanız yerinde olur. Adobe Acrobat Okuyucunuz yoksa International Test Scheduling Form'unu PDF dosyası olarak görüntüleyebilmek için önce Internet'ten download etmeniz gerekir.

Posta ile başvurmak için General Test Bilgi Kitapçığı'nda bulunan formu (International Test Scheduling Form) doldurarak Sylvan Learning Systems B.V. CITO P.O. Box 1109 6801 BC Arnhem Netherlands adresine postalamanız gerekmektedir. Ödemeyi kredi kartı yerine uluslarararı çek (money order) ile yapmanız halinde çeki "ETS-GRE General Test" adına düzenlemeniz gerekir.

Başvurunuz Arnhem kayıt merkezine en geç sınava girmek istediğiniz tarihten 3 hafta önce ulaşmalıdır. Bu tarihe iki iş günü kalmasına rağmen herhangi bir onay mektubu elinize geçmemiş ise Arnhem kayıt merkezini aramanız yerinde olur.

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim