Facebook Twitter
AMERİKA

Sertifika ve Diploma Programları

Sertifika/diploma programları kısa sürede profesyonel eğitim ve gelişime alternatif olarak oldukça popüler hale geldiği halde, birçok insan tam olarak ne olduğunu ve nasıl işlediğini bilmez.

İçerik olarak teoriden çok pratiğe ve uygulamaya yönelik olarak düzenlenen sertifika ve diploma programları, kişiyi iş hayatında kullanacağı çok güncel ve değerli bilgilerle donatır. Derslerde değerlendirilmesi yapılan "yaşanmış iş tecrübeleri" ile durum analizi yapabilme, fikir üretebilme ve problem çözebilme gibi yetileri geliştiren bu programlara olan ilgi, tüm bu nedenlerden dolayı son yıllarda giderek artmaktadır.

Sertifika/diploma programlarının lisans eğitiminden nasıl ayrıldığı şu örnekle açıklanabilir: İşletme alanında lisans yapan bir öğrenci bu alanla ilgili pazarlama, ekonomi, muhasebe, finans, insan kaynakları, üretim vb birçok alanda eğitim alır. Sertifika programında ise özel bir alana yoğunlaşır ve o alanla ilgili bilgileri edinir. Örneğin; pazarlama sertifika/diploma programında öğrenci tüketici davranışları, pazar araştırmaları, pazar stratejisi, uluslararası pazarlama, internet pazarlaması ve buna benzer pazarlama ile ilgili konulara yoğunlaşır.

Bazı üniversiteler programlarına sertifika programı derken bazıları da diploma programı demektedir. Bunları birbirinden ayırmak için temel bir kıstas yoktur. Genel olarak, bir diploma programının minimum saat sayısı kesindir ve daha uzun sürelidir. Yine de iki ayrı okulda iki aynı programı aynı sürede bulabilirsiniz ve bunlardan biri sertifika olarak adlandırılırken diğeri diploma olarak adlandırılmış olabilir.

Sertifika ve diploma kursları özellikle Amerika ve İngiltere'nin yanında Kanada ve Avustralya'da da çok yaygın bir şekilde sunulmaktadır. Program süreleri genel olarak 4 hafta ile 1 yıl arasında değişir.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim