Facebook Twitter

Washington D.C.

Amerika denilince akla ilk gelen görüntü New York'daki ünlü Özgürlük Anıtı ise ikincisi de beyaz kubbeli yapı olarak da tanınan Washington D.C.'deki "Capitol Hill" dir.


Amerika Birleşik Devletleri'nin parlamentosu olarak tanımlayabileceğimiz bu yapı, genel yanılgının aksine, Amerika devlet başkanlarının ikamet ettiği "Beyaz Saray"dan tamamıyla farklı bir binadır. 'Capitol Hill'e, Beyaz Saray'a, Washington Anıtı'na, duvarlarında demokrasi tarihini etkileyen yazıları ile Lincoln Memorial ve Jefferson Memorial'a ev sahipliği yapan Washington D.C. Amerika'da bir eyalete bağlı olmayan tek şehirdir. Columbia bölgesinde (D.C. , District of Columbia) bulunan bu şehir A.B.D.'nin başkenti olduğu için özerk bir yapıya sahiptir.

Capitol Hill ile Washington Anıtı arasında uzanan ve The National Mall adı verilen alan, içinde barındırdığı müzeleri, galerileri ve botanik bahçesi ile adeta dünyanın ve insanlığın gelişimini bir çırpıda size anlatacakmış gibi durur. Bu alandaki müzelerde, Ay'dan getirilen bir taşa dokunabilir, dünyanın en büyük canlıları olan dinazorlarla tanışabilir, kataloglardan görmeye alışık olduğunuz resim ve heykel ustalarının eserlerinin orijinallerini yalnızca 30 cm mesafeden inceleyebilirsiniz.

"The National Mall"dan Washington Anıtı'na oradan da "Lincoln Memorial"a uzanan ve bir zamanlar savaş karşıtı en büyük gösterilere tanık olan Washington D.C. meydanlarında bugün yeşillikler içerisinde yürürken size eşlik eden sincapları görebilirsiniz. "Lincoln Memorial"ın merdivenlerinde yürürken kulağınıza çalınan Martin Luther King'in "I have a dream... " diye başlayan o ünlü konuşması, "Forest Gump" filminde Tom Hanks'in konuşma yaptığı havuzu, pek çok ajan-savaş romanlarında okuduğunuz meşhur "Pentagon"u, bir piranha ya da köpek balığını besleyebileceğiniz "National Aquarium"u ile Washington, gündüz olduğu kadar gece de kendisini ziyaret edenlere cömert davranan bir şehir...

New York'tan gelen ünlü müzikallerden tiyatrolara, açık hava konserlerinden, küçük latin - reggae - jazz kulüplerine kadar pek çok seçenek Amerikalılar'ın deyimiyle "D.C."de sizleri bekliyor olacak. Hızlı yaşamı seven MeZUN'lara tavsiyemiz Georgetown'ı ve Adams Morgan'ı görmeden gitmemeleri. Bunların yanısıra ülkenin önde gelen saygın üniversitelerini de bünyesinde barındıran Washington D.C., akademik açıdan da ayrı bir çekiciliğe sahiptir.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim