Facebook Twitter
AMERİKA

San Diego, California

San Diego şehri polis araçlarının üzerinde de yazan ve şehrin sloganı haline gelmiş olan 'The Finest City in America' (Amerika'nın en güzel şehri) olarak bilinir.

 Turist olarak gelen bir çok insanın San Diego'ya aşık olup yaşadıkları yerlere geri döndükleri de bir gerçektir.

1542'de İspanyollar'ın ilk defa keşfettiği San Diego ismini, 1602 yılında İspanyollar'ın üç ana keşif gemisinden birinin adı olan 'San Diego' gemisinden almıştır. 1769 yılında resmi olarak kurulan San Diego şehri ticaret ve liman şehri olarak California eyaletini Meksika'ya bağlayan bir köprü durumuna gelmiştir.

Dört mevsim boyunca harika iklimi, hiç bitmeyen güneşi, masmavi Pasifik okyanusu, bir saat uzaklıktaki kayak merkezleri, rahat bir yaşam biçimi ve Meksika'ya olan sınırından dolayı ilginç bir etnik ve kültürel karışıma sahip olması, San Diego'nun akla gelen bir kaç özelliğidir. Rahat ve çekici ortamıyla, San Diego bölgesi bir çok Amerikalı'nın emeklilik hayallerini süsler. San Diego, Amerika'nın yedinci, California eyaletinin de ikinci en büyük şehri olmasına rağmen diğer büyük Amerikan şehirlerinin aksine karmaşadan uzak ve genel olarak sakin bir yaşam ortamı sunar.

San Diego'nun çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir kaç özelliği ise; Batı kıyısındaki en büyük Deniz Piyade Üssü'ne (Marine) sahip olması ve aynı zamanda da Deniz Kuvvetleri'nin (Navy) büyük çoğunluğunun olduğu askeri bir şehir olmasıdır. Ayrıca, Samoa adalarından sonra dünya üzerindeki en büyük Samoali nüfusunun bulunduğu bölgedir. Daha önceden değindiğimiz üzere bir sinema klasiği olan Top Gun filminin büyük bir bölümü de bu bölgede çevrilmiştir. San Diego'yu Meksika'ya bağlayan 'San Ysidro Border' dünyanın en işlek sınır kapısıdır. Dünyanın en büyük ve en ünlü hayvanat bahçesi olan 'San Diego Zoo'da şehrin simgelerindendir.

Sağlıklı yaşama çok büyük önem veren, ve spora düşkünlüğü ile tanınan San Diego'yu Amerikan Futbolu Liginde 'Chargers', beyzbol liginde ise 'Padres' takımları temsil eder. 2003 yılında Amerikan Futbol Ligi finali olan 'Super Bowl'a da 71,000 kişilik dev Qualcomm stadyumuyla ev sahipliği yapacak olan San Diego, güzel iklimi ve sunduğu geniş olanaklarıyla özellikle spor düşkünleri için bir cennettir.

Bir çok yüksek teknoloji ve biyomedikal firmaya da ev sahipliği yapan San Diego, teknoloji çevrelerinde 'Silicon Valley'den esinlenerek, Qualcomm gibi büyük telekomunikasyon şirketlerinin merkezi olduğundan 'Telecom Valley' olarak da bilinir.

Amerika'da yaşamak ya da turist olarak gelindiğinde gezmek için kesinlikle listenize almanız gereken bir yerdir San Diego...

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim