Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

New York City'de Ulaşım

New York şehrinin en önemli sorunlarından biri ulaşımdır. New York'ta arabanız varsa sorununuz var demektir. Bu nedenle New York'ta yaşayacaksanız araba kullanmak yerine metroyu tercih etmeniz yerinde olur.

Oldukça gelişmiş olan metroyla şehrin bir ucundan diğer ucuna gitmeniz mümkündür. Jeton gişelerinden ücretsiz olarak edinebileceğiniz metro haritaları metrodan verimli bir şekilde yararlanabilmenizi sağlayacaktır.

New York oldukça gelişmiş bir otobüs sistemine de sahiptir. Ancak şehrin karmaşık trafiği otobüsle ulaşımı zorlaştırmaktadır. Metro ve otobüs kadar ucuz olmamakla beraber taksi de çok çaresiz kaldığınızda kullanabileceğiniz hesaplı sayılabilecek bir ulaşım şeklidir. Ancak burada unutmamanız gereken nokta, yazılı bir kural olmamakla beraber, taksi şoförüne taksi ücretinin %15'i kadar bahşiş vermeniz gerektiğidir.

New York'ta Toplu Taşıma
New York'taki toplu taşıma sistemi dünyanın en gelişmiş sistemlerinden biridir. 24 saat boyunca işleyen metro ve otobüsler şehrin 5 bölgesi (Manhattan, Brooklyn, Bronx, Quenns, Long Island) boyunca ulaşımı sağlamaktadır. Her gün ortalama 6 milyon kişi New York toplu taşıma araçlarından yararlanmaktadır.

Metro (Subway)
New York metrosu her gün ortalama 4 milyon kişiye hizmet vermektedir. Metro istikametleri sayılar ve harflerle belirtilmektedir. Metro trenleri yoğun saatlerde (6:30-9:30 ve 3:30-8:00) her 2.5-5 dk.'da bir, yoğun olmayan saatlerde her 5-12 dakikada bir, gece geç saatlerde ise her 20 dakikada bir çalışmaktadır. Metrodan yararlanmak için metro kartı veya 1.5$'lık jeton kullanılabilir.

Detaylı metro haritası için lütfen burayı tıklayın

Otobüs
New York City transit otobüsleri 5 bölgede 203 yerel, 31 ekspres rotaya sahiptir. Otobüsler haftada 7 gün, günde 24 saat hizmet vermektedir. Otobüslerde jeton, metro kartı ve kağıt para olmamak şartıyla tam bozuk para (1.5$) geçerli.

Araba alacak olanlar için
Toplu taşıma yerine araba kullanmayı tercih ediyorsanız, aşağıdaki bölümde New York'ta uymanız gereken trafik kuralları ve nasıl ehliyet alınacağı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Trafik Kuralları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ehliyet Almak İçin

Araba Aldığınızda yapmanız gerekenler

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim