Facebook Twitter
AMERİKA

Dikkat! Sıradan Bir Harvard Başarı Öyküsü Değildir

Bu yaz büyük gazetelerin manşetlerinden Cumhurbaşkanı Gül'ün oğlunun üstün başarı göstererek Harvard Üniversitesi'nde eğitim görme hakkı kazandığını okuduk.

Gül'e Harvard dışında Columbia, UChicago ve MIT'den de teklif gelmiş. Kendisini tebrik ediyorum ama söylemek zorundayım ki ABD'nin seçkin üniversitelerine önemli ailelerinin çocuklarının girmesi aslında az rastlanan bir durum değildir. Geçmiş örneklerle dolu… Zor olan başvurunun binlerce kişi arasından isimle değil, sadece kişinin kendi emeğiyle sıyrılmasıdır. Üstüne üstlük burs da alınıyorsa, işte bence bu anlatılmaya değer.

Ece'nin hikâyesi de bu kategoriye giriyor. Sonraki nesillerin ilham alması dileğiyle…

Merhabalar Ece! Öncelikle seni Harvard'a kadar götüren sıradışı başarın için tebrik ediyorum. Bize biraz eğitim hayatından bahseder misin? Nerelerde okudun, ne öğrendin?

İlk ve ortaokulu Kültür Koleji'nde bitirdim. Eğitim hayatımın bu ilk sekiz yılının İngilizce gelişimimin temellerini sağlam bir şekilde oluşturduğunu düşünüyorum. Daha sonra Üsküdar Amerikan Lisesi'nde üç yıl tam burslu olarak eğitim gördüm. (Bir yıl hazırlık ve iki yıl lise eğitimi). Üsküdar Amerikan Lisesi'nin yeri benim için bambaşkadır. Öncelikle mükemmel bir eğitim almamın ötesinde, sosyal aktivitelere verilen önem ufkumu genişletmeme büyük katkıda bulundu.

Lisenin son iki yılını Amerika'nın New Mexico eyaletindeki Birleşik Dünya Koleji'nde dünyanın 80 farklı ülkesinden gelen öğrencilerle birlikle okudum. Dünya Koleji'ne gitme kararımda senin ilham verici başarıların çok etkili olmuştu Meltem'cim. Bir hafta içinde üniversite eğitimim için yine tam burslu olarak Harvard Üniversitesi'ne doğru yola çıkıyorum.

Bildiğim kadarıyla sosyal alanlarda da aktifsin. Gönlünde yer eden aktiviteler neler oldu? Hangilerine üniversitede de devam etmek istiyorsun?

İtiraf etmeliyim ki lise hayatım boyunca en gerekli bilgileri ders dışı aktivitelerim sayesinde öğrendim. 5 sene boyunca Model Birleşmiş Milletler (MUN) kulübüyle iç içeydim. Bu kulüp aracılığıyla 15'e yakın konferansa katılıp, pek çok liderlik pozisyonunu elde ettim. Sadece dünya çapındaki politik, sosyal ve ekonomik gelişmeler hakkında bilgi edinmekle kalmayıp, uzlaşma, stres kontrolü ve sorun çözme becerisi gibi özelliklerimi sınama ve geliştirme imkânı elde ettim. Son iki sene Dünya Koleji'nde Vahşi Doğa Lideri sertifikası alıp, okul arkadaşlarıma Büyük Kanyon da dâhil pek çok zorlu gezide rehberlik yaptım. Hayatım boyunca doğru düzgün spor yapmamış bir kişi olarak bu tezat durumun Dünya Koleji'nin bana kazandırdığı ufkumu genişletme arayışının bir parçası olduğunu söyleyebilirim.

Bunun ötesinde bulunduğum kasabanın Rotary kulübüyle iç içe olup, 18 yaşına geldiğimde yerel Rotaract (Rotary'nin gençlik kolu) kulübünün kurulmasına öncülük ettim. 2010 senesinde Rotary'nin Haiti'ye sığınak kutuları gönderme projesine destek olarak pek çok kermes ve diğer kaynak toplama çalışmaları organize ettim. Bunun dışında Genç Medya Projesi adı altında röportajlardan oluşan radyo programları düzenleyen bir kuruluşun Dünya Koleji ayağının liderliğini yaptım. Bu proje sayesinde azınlık psikolojisi üzerine bir radyo programı hazırladım. Aynı zamanda ailelerinden şiddet gören 13-15 yaşındaki kızlara ablalık programına destek oldum. En büyük tutkularımdan biri olan Latin dansa devam ettim.

New Mexico'daki Global Gençlik Konferansı'nın koordinatörlüğünü yapıp, yazın ise Uluslararası Af Örgütü'nün İstanbul Şubesi'nde staj yaptım. Bu arada okuldaki tek bir partiyi bile kaçırmadım ve dünya kolejinin eğlenceli ortamının sonuna kadar tadını çıkardım. Üniversitede MUN, Latin Dans ve Rotaract (ya da benzeri bir sosyal yardım kuruluşu) aktivitelerime devam etmeyi planlıyorum.

İki yıl okuduğun Birleşik Dünya Koleji'nin sana nasıl bir katkısı oldu? Çok genel bir soru sorduğumun farkındayım ama lisenin son iki yılında Türkiye'de olsaydım öğrenemezdim ya da deneyimleyemezdim diyebileceğin temel farklılıklar var mı? 

Röportajın devamı için tıklayın!

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim