Facebook Twitter
AMERİKA

Zorluklar

Yabancı bir öğrenci olarak Amerika'da iş aramak size biraz zor gelebilir. Birçok yabancı öğrenci iş arama sürecini hüsran, endişe ve korku içinde geçirir.

Öğrenciler birçok şirkete özgeçmişlerini yollar fakat görüşmeye çağrılmazlar. Bazıları çağrılmalarına rağmen işe alınmazlar. Bu sayfalarda bunun sebeplerini ve çözüm yollarını bulacaksınız.

Şirket sponsor olmak istemiyor!

Birçok işveren Amerikan vatandaşı olmayanları çalıştırmanın zor ya da yasak olduğunu düşünür. Bu nedenle F-1 vizeli bir öğrenciyi işe almanın ne kadar kolay olduğu konusunda işvereni bilgilendirmek sizin görevinizdir. Onları ikna edebilmek için görüşme sırasında bahsedebileceğiniz bazı önemli unsurlar şunlardır:

Burda Çalışma Yetkim Var!

Kanunen çalışma iznine sahip olduğunuzda ve pratik kazanma amaçlı çalışma izninizin (Practical Training) en az 12 ay çalışmanızı sağladığından bahsedin. Sponsor kelimesini gerekli olmadığı sürece kullanmamaya dikkat edin. Bunun yerine "Evet bu ülkede bir sene daha çalışma iznim var, bu süre üç ile altı yıla kadar uzatılabilir" diyebilirsiniz.

Independent Contractor olarak çalışma: Bazı şirketlerin ikamet etmeyen çalışanları sponsor etmelerini engelleyen resmi ilkeleri olabilir. Bu nedenle en fazla bir yıl çalışabileceğinizden dolayı sizi işe almakta tereddüt edebilirler. Bir yıl içinde tamamlanabilicek projeleri alarak Independent Contractor olarak çalışma teklifinde bulunabilirsiniz. Eğer ikna edebilirseniz sizi bu pozisyon için düşünebilirler.

Görüşmem iyi geçmedi!

Birçok yabancı öğrenci ilk görüşmeden sonra geri çevrilebilirler. Bunun için birçok sebep vardır, eksik vasıflar, iş tecrübesi ve bilgisi, kültürel farklılıklar, dil engeli gibi. Genellikle bir işe alınmak için birçok görüşme denemesinde bulunmanız gerekebilir. Bazı insanlara göre iş aramak iş sahibi olmaktan daha zordur. Fakat en son deneyeceğiniz yer sizi işe alıcak olandır. Görüşmeden önce yapmanız gereken üç şey vardır. (1) Hazırlık, (2) Hazırlık ve (3) Hazırlık!

İngilizcem yeterli değil

İngilizceyi iyi konuşabilme ve yazabilme Amerikada işe alınmanızı kolaylaştırır. Yabancı öğrencilerin İngilizceyi ana dilleri gibi kullanmaları çok zordur. Fakat bu pes etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Birkaç dil bilmek avantajdır. Eksiğinizin tam tersine bir Amerikalıdan daha fazla dil biliyor olabilirsiniz. Eğer şanslıysanız bildiğiniz dillerden biri çok kullanılan bir dil olabilir. Bu durumdan yararlanmaya çalışın. Görüşme sırasında işverene bu avantajınızdan bahsedin.

Amerika'da iş tecrübem yok

Yabancı öğrenciler iş konusunda bazı sınırlamalarla karşılaştıkları için mezun olduklarında fazla bir iş tecrübeleri olmayabilir.

Öğrenci Aktiviteleri: Öğrenci organizasyonlarına ve gönüllü aktivitelere katılın. Bu aktiviteler işverenin önem verdiği bazı yetenekleri geliştirmenizi sağlar.
Grup Projeleri: Kampüs dışı bir organizasyonla karşılıklı iletişim kurmanızı gerektiren grup projelerine katılın. Bu sadece iletişim ağı kurmanızı sağlamakla kalmayacak aynı zamanda özgeçmişinizde, ön yazınızda ve mülakatlarda kullanabileceğiniz pazarlanabilir bir değer olacaktır.
Staj: Yaz tatillerinde staj yapmaya çalışın. Staj, Amerikan iş dünyasına alışmanızı sağlayacak, pazarlanabilir yeteneklerinizi geliştirecektir.

Yanlış bölümden mezun oldum!

Eğer Amerika'ya henüz gelmediyseniz veya yeni geldiniz ve Amerika'da çalışmayı düşünüyorsanız burada, okuyacağınız bölümü dikkatli seçmelisiniz. İstatistiklere göre bilgisayar, mühendislik, finans, muhasebe gibi belirli bölümlerden mezun olan yabancı öğrencilerin işe alınma ve H-1B vizesi alma şansları daha fazladır. Sonuçta karar tamamen size bağlı fakat önümüzdeki beş yıl içerisinde iş sektöründe hangi alanlarda daha çok açık olucağını araştırıp kararınızı buna göre verirseniz sizin için daha faydalı olabilir.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim