Facebook Twitter
AMERİKA

Özgeçmiş (Resume) Nedir?

Hedeflenen şirkete ve işe yönelik olarak başvuru sahibinin deneyimlerine dikkat çekmek için hazırlanan dökümana özgeçmiş (resume) denir.

Profesyonel yaklaşımla, her başvuru için özel olarak hazırlanması gerekir. İş görüşmesi sansını yaratacak en önemli yazılı başvuru unsuru olduğu için gereğince zaman ve enerji harcanarak hazırlanmalıdır. Gelecekteki işvereninize yeteneğinizi ve deneyimlerinizi göstereceği için özgeçmişinizde kullanacağınız kelimeleri dikkatli seçmeniz gerekir. İşverenler, iş görüşmesine çağıracakları adayları özgeçmişlerini beğendikleri arasından seçerler.

Genellikle CV(Curriculum Vitae) ile 'resume' kavramları birbirlerine karıştırılsa da aslında biribirlerinden oldukça farklıdır. Amerika'daki kullanımıyla 'resume' (özgeçmiş) kişinin vasıflarının kısa özetidir; buna karşılık CV derinlemesine bilgi veren daha uzun bir dökümandır. Dolayısıyla Türkiye'de CV tanımı Amerika'daki gerçek anlamının tam tersi şekilde kullanılmaktadır. Amerika'da CV sadece master üstü eğitimli akademisyenler tarafından araştırmalarını detaylı olarak anlatmak için yazılır.

İyi özgeçmiş yazabilmek için başvuru hedefinizin açık ve net olması gerekir. Özgeçmişinizdeki her kelime deneyiminizi, aldığınız eğitimi ve kişisel kalitenizi belirtmeli, sizi hedeflediğiniz pozisyon için en iyi aday olarak sunmalıdır. Ancak kriterlerinizin altını çizerken abartıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

Özgeçmiş kişisel bir dökümandır ve kendiniz hazırlamanız gerekir, zira bir profesyonel tarafından hazırlanmış 'resume' hemen farkedilecek ve size dair gerçekleri vermeyeceği için hakkınızda olumlusuz bir etki bırakacaktır. Okuyanın dikkatini çekmek için Aksiyon Fiilleri (Action Verbs) denilen profesyonel katılım, başarı ölçümü ya da problem çözme yeteneği gibi iş hayatında kullanılan tanımları içeren özel bir terminoloji kullanılır. Özgeçmişinizi hazırlarken kişi zamiri (personal pronouns) ya da gereksiz isim tamlamaları kullanmamaya özen göstermelisiniz. Kullandığınız kelimeleri çeşitlendirmek okuyanda İngilizce'ye hakim, mesleğinde başarılı ve genel anlamda geniş kapsamlı yetenekleri olan bir insan izlenimi bırakır. Özgeçmişinizi hazırlarken belirli bir gramer zamanı kullanmaya dikkat edin.

Kabul edilebilir pekçok özgeçmiş şekli olduğu gibi sıkça kullanılan belli başlı özgeçmiş formatları vardır. Özgeçmişinizin formatı, öncelikle hedefinize ve o göreve yönelik geçmiş deneyiminize bağlıdır. Kısa olmakla beraber doğru ve eksiksiz olması şart olduğu için bir veya iki tam sayfalık özgeçmiş idealdir.

 Özgeçmiş Formatları

Özgeçmiş Kılavuzu

Bu Hataları Yapmayın

Optik Okuyucuya Uygun Özgeçmiş

Aksiyon Fiilleri

Özgeçmiş Örnekleri

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim