Facebook Twitter
AMERİKA

İlk Tavsiyeler

Amerika'da kariyer ve staj ile ilgili ilk tavsiyeler

  • Akademik geçmişi ne olursa olsun işverenler iletişim becerisi ve insani ilişkileri üstün, Amerika'da çalışma tecrübesine ve iş kültürüne sahip elemanları tercih ederler. Dolayısıyla iletişim becerinizi geliştirmeniz ve tecrübe edinmeniz bakımından önce okulunuzdaki işlerle, daha sonra da stajlarla edineceğiniz tecrübe iş bulmanızda çok yararlı olacaktır.
  • Mesleki anlamda iş hayatındaki gelişmeleri ve nelerin talep edildiğini takip edin. Geliştirilen tekniklerden ve bilgisayar programlarından haberdar olun ve mutlaka öğrenin. Unutmayın ki işe kabul edilmeniz için rakiplerinizden çok üstün olmalısınız.
  • İş başvurularına hazırlanmaya mezun olacağınız eğitim yılının başında başlarsanız şansınızı arttırmış olursunuz. Mayıs ayında mezun olacak bir öğrenci için ideal başlangıç zamanı önceki sonbahar aylarıdır. Planlı bir şekilde hareket ederek çalışmak istediğiniz şirketleri belirleyin, tam olarak ne iş yaptıklarını, sektördeki durumlarını ve sizin kendinizi nasıl lanse ederek, hangi pozisyon için başvurarak şansınızı arttıracağınızı araştırın. Daha sonra şirketlerle temas kurun. Bu aşamada tanıdıklarınız, arkadaşlarınız, okuldaki profesörleriniz ya da daha önceki stajlarınızdan tanıdığınız insanlardan yardım isteyin. Bu şekilde kuracağınız iletişim ağı (network) yardımıyla bulacağınız bir şirket çalışanı şansınızı çok arttıracaktır.
  • İş olanakları için gazete ilanlarından ya da 'job search' sitelerinden de yararlanabilirsiniz. Gazete ilanlarına kıyasla maliyeti daha düşük olduğu için Amerikan şirketleri gittikçe daha fazla oranda bu tip siteleri tercih etmektedir. Ayrıca bazı şirketlerin kendi web sitelerinde de özgeçmişinizi gönderebileceğiniz 'iş olanakları' bölümü vardır.
  • Amerika'da iş başvurusunun tek yolu özgeçmişinizi (resume) ve ön yazınızı (cover letter) ilgili departmana göndermeniz ve cevap beklemenizdir. Ön yazınızda dikkat etmeniz gereken husus, yetkili kişinin adına yazılmış olmasıdır. Sorumlu müdürün adını başka kaynaklardan bulamazsanız şirkete telefon açarak öğrenmekten çekinmeyin. Amerika'da önceden herhangi bir belge göndermeden görüşme amaçlı şahsen başvuru yapmak ya da telefon açarak doğrudan randevu almak sözkonusu olamaz.
spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim