Facebook Twitter
AMERİKA

Amerika'da Vatandaşlık ve Göçmenlik Hukuku

Amerika'ya yerleşmek planlarınız arasında varsa, orada uymanız gereken kuralları çok iyi bilmeniz gerekir. Green Card almaya hak kazandınız ancak sonraki süreçleri bilmiyorsanız Amerika'da yaşam, green card ve göçmenlik konularında hizmet veren Claudia Jocelyne K. Muslu'ya sorularımızı yönelttik. 

 

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Çocukluğum Mersin ve İstanbul arasında geçti. Tarsus Amerikan Koleji’nden mezun olduktan sonra İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdim. Daha sonra New York’taki Cornell Üniversitesi’nde hukuk masterı yaptım ve Boston’da Simmons College’da burslu MBA’imi tamamladım. Evli ve iki çocuk annesiyim. Anadillerim Türkçe ve Fransızca olup diğer bildiğim yabancı dil İngilizcedir. Ayrıca İspanyolca, Yunanca ve İtalyancayı da anlarım.

Hukuk mesleğime İstanbul’da White & Case’de şirketler ve ticaret hukuku alanında başladım. Amerikalı ve Avrupalı çokuluslu şirketlerin Türkiye içinde ve dışındaki yatırımlarını yönettim. Boston’da teknoloji start-upında ve Morgan Stanley yatırım bankasında çalıştım. 1999 yılında Boston’a taşındığımda ABD göçmenlik ve vatandaşlık sistemini tanımaya başladım. ABD vatandaşı olana kadar, 14 yıl boyunca bir çok vize değiştirdim. Öncelikle, F1 öğrenci vizesinde iken eşim de iki yıl kendi ülkesine dönüş mecburiyeti olan J1 vizesinde idi. DV vize lotaryasını kazandığımız halde hukuki kurallardan dolayı bu vizeyi alamadık. Sonra, Virginia’da bir hukuk fakültesi’nde H1B vizesi ile hukuk profesörü olarak çalıştım. En nihayet 2013 yılında ABD vatandaşı oldum. Bu uzun ve zorlu yol, beni Amerikan göçmenlik ve vatandaşlık sistemini detayı ile öğrenmeye teşvik etti. ABD göçmenlik bürosu ile irtibatta iken bir çok kez yanlış bilgilendirildim. Bu nedenle ABD göçmenlik ve vatandaşlık hukuku ile ilgili her konuyu ve her soruyu kendim araştırıp öğrendim ve bu konuda daha iyi hizmet vermenin mümkün olduğuna inandım. Ohio’ya taşınınca bir Ohio avukatlık firmasında göçmenlik hukuku hizmetlerini başlattım. İş vizeleri ve uluslararası iş hukuku konularında çalıştım. Atlanta’da yaşamaya başlayınca, Catholic Charities’ de göçmenlik ve vatandaşlık avukatlığı yaptım. Avrupa, Ortadoğu, Asya, Afrika, ve Güney Amerika’dan sayısız müvekkilim oldu. Her yıl olduğu gibi bu yaz da Türkiye’yi ve ailemi ziyarete geldiğimde bir çok kişiden ABD’de çalışmak ve yaşamak ile ilgili sorularla karşılaştım. Ben de Türkiye’de karşılaştığım bu talepi karşılamak ve önceki bilgi ve tecrübelerimi özellikle Türk müvekkillerimin hizmetine sunmak için hem Türkçe hem de İngilizce hizmet verecek olan kendi ofisimi açmaya karar verdim.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mezun Güvencesiyle Green Card Başvurusu Yapmak İçin Tıklayın!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Daha çok hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz?

Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik hukukunun her alanında ve uluslararası hukuk alanında hizmet vermekteyim. ABD vatandaşlığını almak, green cardı almak, green cardı muhafaza etme yolları, aile vizeleri, iş ve yatırımcı vizeleri, öğrenci vizeleri insani yardım vizeleri sürekli çalıştığım alanlar. Aynı zamanda ABD vatandaşlık ve göçmenlik hukuku federal hukuk olduğundan ABD’nin her yerinde, Türkiye’de ve dünyanın her yerindeki ABD konsolosluk ve elçiliklerinde bu hizmetleri verebilmekteyim.

Bu alanda kazanılması çok zor olan ve temyiz mercii ile inceleme mercii aynı yer olan bir göçmenlik davası kazandım. Bunun sayesinde F-1 öğrenci vizesinde olan bir Türk öğrenci ve ailesini Türkiye’ye zorunlu gönderilmekten ve büyük bir mali külfetten kurtardım. Bütün aile burada kalıp okumaya ve çalışmaya devam edebildiler. Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Hukuku Avukatları Birliği üyesiyim ve ABD’nin Ohio eyaletinde ve Türkiye’de ruhsatlı avukatım.

Amerika’da şu an göçmenlik ile ilgili bakış açısı nedir?

Amerika'da göçmenlik ile ilgili bir zıt kutuplaşma söz konusu. ABD göçmensiz olmaz, göçmenlerin ekonomiye katkısı büyüktür, ABD’yi ileriye taşıyan güç göçmenlerdir diyen görüşün yanında bir de tam zıt bir görüş hakim. Göçmenleri ABD’de istemeyen ve göçmenlerin Amerikalıların işlerini aldıklarına inanan, ekonomiye zarar verdiklerini düşünen ve bir çok göçmenin de suç işleyip bunun cezasını çekmediklerine inanan görüşte olan insan sayısı günümüzdeki politik ortamda arttı. Eğer Amerikan Başsavcısı Jeff Sesssions’un bir kaç demecini dinlerseniz şu anda ABD’de hakim olan ve özellikle de yasadışı göçmenlere karşı olan düşüncelerle ilglili daha net bir bilginiz olur.

Trump geldikten sonra göçmenlere etkisi ne oldu veya oldu mu?

Trump hükümeti başa gelince seçimden önce vaat ettiği göçmenlerle ilgili verdiği sözleri tutmaya başladı. Bu anlamda özellikle ABD’de hukuka aykırı olarak çalışıp oturan kişilerin yakalanıp ülkelerine geri gönderilme işlemlerini hızlandırdı ve artırdı. Obama hükümetinin bu ülkeye genç yaşta gelip kaçak durumda olan gençlere verdiği bir takım statüleri durdurmak için harekete geçti. İş vizelerinde mülakat zorunluluğu getirdi. Bazı ülkelerden göçmenlik için gelmek isteyenlere yasaklamalar ve kısıtlamalar getirdi. Aile vizeleri ve yatırım vizelerinde olumsuz bir değişiklik yaşanmadı. Hatta iş dünyası Trump’ın gelmesini çok olumlu karşıladı. Yatırımcı vizelerinde artış beklendi. Ancak Trump’ın göçmenlik sistemini tümden değiştirmek taraftarı olduğu ve ABD’yi puana ve ihtiyaca bağlı bir göçmenlik sistemine çevirmek istediğine dair bilgiler medyada paylaşıldı ise de bu konuda bir değişiklik olmadı.

Green card konusunda bilgi verebilir misiniz?

Green card ABD’de yaşama ve çalışma hakkı veren bir karttır. Green cardın asıl verilme nedeni sizin ABD’yi eviniz yapacak olmanızdır. Green cardla her ne kadar altı aya kadar ABD dışında yaşama izni verilse de green cardın muhafaza edilmesi Trump döneminde zorlaştırılmaktadır. Green cardın sona erme tarihi olsa da aslında green card statüsü sona ermez. Green cardlar sona ermeden ABD’deki bir adresten yenilenmelidir. Eğer başvuruyu yaptı iseniz ve TC’ye dönmeniz gerekiyor ise özel bir pasaport işlemi ile bunu yapmak mümkündür. Eğer bir yıldan fazla ABD dışında yaşayıp green cardınızla ABD’ye giriş yapacaksanız mutlaka problemlere hazırlıklı olmanız gerekir. Normal şartlarda bir yıldan fazla ABD dışında bulunacak iseniz ABD makamlarından bu konu ile ilgili özel bir izin almanız gerekir. Son trendlere göre ABD girişlerinde gümrük yetkilileri bu konuda zorluklar çıkarmakta ve green cardınızı terk ettiğinize dair evraklar imzalatmaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle green cardınız var ise ve ABD dışında 6 aydan fazla kalmanız gerekiyor ise yapmanız gerekecek bazı şeyler ve alınabilecek özel izinler vardır.

Bu yıl DV green card lotaryası ile dağıtılacak olan green card sayısı 50,000 olarak belirlenmiştir. DV lotaryasında her yıl green card verilecek insan sayısından çok daha fazla sayıda insan green cardı kazanmaktadır. Bunun anlamı şudur: DV lotaryası size çıkmış olsa da siz green cardı alamayabilirsiniz. Bu nedenle bu konuda çabuk davranmak çok önemlidir. Green card başvurusunu hem kendi adınıza hem de ayrıca eşiniz adına yapabilirsiniz. Bütün aile üyelerini başvuruya dahil etmeniz gerekir. Ayrıca sizin veya eşinizin çifte vatandaşlığı var ise çifte vatandaş olunan diğer ülke kotasından başvurmak green card alma şansını artırabilmektir. Hangi ülkenin çifte vatandaşı olduğunuza göre green card çıkma şansını önceden belirleyip başvuru stratejisini konunu uzmanı bir avukat ile kurmak şansınızı artıracaktır.

Kaç çeşit green card başvurusu bulunmakta?

Çok çeşitli green card başvuruları bulunmaktadır. Ancak green card dört ana kategoriden dolayı alınabilir. Birinci ana kategori aile bağlarından dolayı alınabilen green cardlar, ikinci ana kategori iş ve yatırımcı green cardları, üçüncü ana kategori insani yardım green cardları ve 4. ana kategori DV lotaryası gibi diğer yollardır.Bunların da kendi aralarında çok alt kolu bulunmaktadır.

Green card kazanmış kişilere sonraki süreç için tavsiyeleriniz var mıdır? Green card'larını kaybetmemek adına.

DV lotaryasından green cardı kazandığınız durumda green cardı gerçekten alabilmek için zamana karşı yarışınız başlar. Hem başkalarından önce başvuruyu tamamlamak hem de green cardınızı 30 Eylül 2019 tarihi itibarı ile almanız gerekmektedir. Bu süreçte DS 260 formunu doğru doldurmak ve önce yazdıklarınızla uyumlu olmasını kontrol etmek çok önemlidir. Konu ile ilgili ön çalışmaları yapabilir ve green card çıkarsa hemen online başvuruları yapmak için hazır bekleyebilirsiniz. Green card çıkarsa başvuruyu hemen ve doğru yapabilmek green cardı kazanabilmek için en önemli şeydir. Hazırlamanız gereken belgeler https://travel.state.gov/content/visas/en/immigrate/diversity-visa/if-you-are-selected/prepare-supporting-documents.html sitesinde belirtilmiştir.

Claudia Jocelyne K. Muslu,

Avukat Muslu Hukuk Bürosu
785 Williams St., #185 Longmeadow, MA 01106
Tel: 413-935-1884
Skype: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.amerikavatandas.com

Muslu Hukuk Bürosu/ Muslu Law Firm

 

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim