Facebook Twitter
AMERİKA

Amerika Göçmen Vize Bölümü Konsolosu ile Röportaj


Green Card Amerika'ya gitmek isteyenler arasında en çok merak edilen konulardan biri. Konuyla ilgili olarak yetkili merciilerden sizler için bilgi aldık. Amerika Büyükelçiliği Göçmen Vize Bölümü Konsolosu ile yaptığımız röportajı okuyabilirsiniz.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

yesil-kart-basvur-300x199Green Card başvurularında son yıllara göre bir artış / azalış var mı? Varsa bunun temel nedenleri nelerdir?

Her yıl aynı sayıda kişi çeşitlilik göçmen vizesi için (DV)  hak kazanır. Genelde, geçen yıl hariç, her yıl dünya genelinde çok daha fazla insan başvuruda bulunur. 2013 DV Programı için dünyada 8 milyon kişi başvuru yapmış olup, 2012 programında bu sayı 14,8 milyondur.

En çok hangi ülkelerden başvuru alınıyor? Ülkelerin kazanma oranları neye göre belirleniyor?

2013 DV Programında en çok kazanan 6.218 kişi ile Nijerya olmuştur. Nijerya, aynı zamanda 1.356.396 asil başvuru sahibi,  toplamda  (eş ve çocuklarla birlikte) 1.975.571 başvuranıyla 2013 DV Programı kurasına en çok başvuru gönderen ülke olmuştur. Gana, bu sıralamada ikinci sırada yer almıştır. 

Türkiye’den ortalama başvuru yapan kişi sayısı nedir? Başvuranların % kaçı kazanıyor?

2013 DV Programı için Türkiye’den 138.832 asıl başvuru sahibi, 89.177 eş ve çocuk olmak üzere toplamda 228.009 kişi başvuruda bulunmuştur. 2013 DV Programı için 1.807 kişi çekilişi kazanmıştır. Türk başvuranların %1.3’ü kurayı kazanmıştır.

Başvurularda elenen kişiler genel olarak en çok nerelerde hata yapıyor?

Genellikle başvuru sahipleri eşlerini ya da çocuklarını başvuruya eklemeyi unutmaktadırlar. Başvuru sırasında evliyseniz ya da çocuklarınız varsa ve başvurunuza eş ya da çocuğunuzu eklemezseniz; bu, geçerli bir başvuru olmaz ve başvurunuz Konsolos tarafından reddedilir.

Aracı şirket kullanarak başvuruda bulunan kişiler her yıl bilgilerinin güncel olduğundan emin olmalıdırlar. Örneğin, bir aracı şirketle 5 yıl önce anlaştıysanız; bu 5 yıl içinde evlendiyseniz ve çocuklarınız olduysa, aile bireylerinizin başvuru formunda olduğundan emin olunuz.

Daha önce bir aracı şirket kullandıysanız ve bu yıl kendiniz başvuru yapmak istiyorsanız, daha önce anlaştığınız şirketin sizin için başvuru yapmadığından emin olunuz. Aksi takdirde aynı kişi için birden fazla başvuru olacağından her iki başvuru da sistemden diskalifiye edilecektir.

Bazı başvuranlar DV Programı gerekliliklerini okumamaktadırlar. Bir çeşitlilik göçmen vizesi (DV) alabilmek için başvuruyu kazanan kişi lise mezunu olmalıdır. Kazanan kişi lise mezunu değilse son 5 sene içinde yeterli görülmüş bir işte 2 sene çalışmış olması gerekmektedir. Program için yeterli görülen mesleklere ve detaylı bilgiye http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1319.html sitesinden ulaşabilirsiniz.

Konfirmasyon numarasını kaybeden kişiler bu kodu yeniden alabiliyor mu?

Maalesef doğrulama numaranızı kaybederseniz Dış İşleri Bakanlığı bu numarayı yeniden veremez. Bu sebeple numaranızı güvenli bir yerde saklayınız.

Green Card kazanan bir kişi Amerika’da ne gibi imkânlara sahip oluyor?

Green Card, Amerika’ya vizesiz girme, Amerika’da yaşama ve çalışma hakkı tanır.

Green Card kazandıktan sonraki süreç nasıl işliyor?

Çekilişi kazandıysanız doğrulama numarasıyla kazandığınızı kontrol ettikten sonra yapmanız gerekenler konusunda başka bir siteye yönlendirileceksiniz. Sizden bir kaç form doldurmanız ve ekte gerekli belgelerle Amerika’ya (KCC’ye) göndermeniz istenecektir. Dokümanlarınız tamamlandığında ve dosya sıranız geldiğinde size bir görüşme günü verilerek dosyanız Amerikan Büyükelçiliği’ne gönderilecektir.

Green Card çekilişini kazandıktan sonraki süreç göz önüne alındığında ortalama maliyeti ne kadardır?

Şu anda Çeşitlilik Göçmen Vizesi mülakat fiyatı 330 dolardır. Bunun dışında kişi başı yaklaşık 200 dolarlık bir sağlık raporu bedeli olabilir. Bunun dışında sabit hiçbir ücret bulunmamaktadır. Nüfus Kayıt Örneği Adlı Sicil Belgesi gibi belgeleri almak için küçük miktarlarda ücretler ödemeniz gerekebilir.  Mahkeme belgeleri dışındaki belgeler için İngilizce Tercüme istenmemektedir.

Eklemek istedikleriniz?

Başvurunuzda iyi şanslar! Lütfen başvurunuza bütün ailenizi ekleyip eklemediğinizi kontrol ediniz!

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim