Facebook Twitter
AMERİKA

Master için Asistanlık Nasıl Alınır?

Asistanlık almanın koşulları okuldan okula değişmektedir. Asistanlığa başvurabilmeniz ve kabul edilmeniz için, öncelikle o okuldan kabul almış olmanız ve akademik olarak başarılı olmanız gerekir.

Başvurunuz sırasında geçmiş tecrübeleriniz de önem taşımakla beraber, her departmanın ve öğretim üyesinin değişik kriterleri olabilir.

Asistanlık kontenjanlarının sınırlı olmasından ve talebin yüksek olmasından dolayı asistanlık için genelde yoğun bir rekabet ortamı vardır. Asistanlık almak gibi bir amacınız varsa, başvuru formlarında bu konularla ilgili bölümleri doldurmaktan çekinmeyin. Her ne kadar genelde Amerika'ya geldikten sonra asistanlık arama ortamı daha uygunsa da, daha Amerika'ya gelmeden asistanlık alan çok kişi olmuştur. Bu konuda bazı okullar GMAT ya da GRE puanlarıyla üniversite not ortalamanıza bakabilir. Ayrıca iş tecrübeniz ve de özgeçmişiniz de önemli olabilir. Başvuru formlarınızı gönderdikten sonra asistanlıklarla ilgilenen yetkili kişiye başvurunuzu takip amaçlı göndereceğiniz bir e-mail şansınızı arttırabilir. Amerikalılar takipçi insanları severler ve de aşırıya kaçmadan gönderilecek bir e-mail bu kişiyle bir diyalog başlatmanızı sağlayabilir ve bu da size asistanlık için fırsatlar yaratabilir.

Okulunuzda eğitime başladıktan sonra da sürekli asistanlık arayabilirsiniz. Her dönem birçok asistan mezun olmakta ve de kontenjan açılmaktadır. Profesörlerle iyi ilişkiler içinde olmak, oluşabilecek boşlukları iyi takip etmek ve not ortalamanızı yüksek tutmak asistanlık alma şansınızı arttıracak faktörlerdir. Ayrıca eğitim gördüğünüz branş ile ilgili asistanlıklara başvurmak da izlenecek bir başka etkili yöntemdir.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim