Facebook Twitter
AMERİKA

Ulaşım ve Trafik Kuralları

 

Polisin beni çevirmesi durumunda ne yapmalıyım?

Polis tarafından çevrildiğinizi anlamak için polisi arkanızda ve ışıklarını yakmış görmeniz yeterlidir. Bu durumda arabanızı sağdaki ya da soldaki emniyet şeridine çekmelisiniz. Kesinlikle arabadan inmemelisiniz. Polis yanınıza gelene kadar ehliyet ve ruhsatınızı hazırlamalısınız.

Polisle konuşurken ellerinizi direksiyon üzerinde tutmaya özen gösterin, aksi davranışlar polisi yanlış yönlendirmenize sebep olur. Polisin sorduğu sorulara düzgün bir şekilde cevap verin ve polis gitmenize izin verene kadar arabanızı çalıştırmayın.

Trafik cezası almam durumunda ne yapmalıyım?

Trafik cezası almanız durumunda cezayı ödemek ya da mahkemeye gitmek gibi iki seçeneğiniz vardır. Cezayı ödemeyi tercih ederseniz ceza kağıdınızdaki miktarda bir çek yazıp ceza makbuzunuzun yollanacak bölümüyle beraber ilgili adrese yollamalısınız.

Cezayı ödemeyip mahkemeye (court) çıkarak kendinizi savunmak isterseniz hiçbir şey yollamadığınız taktirde size mahkemenin tarihi postalanacaktır. Mahkemeye gittiğinizde size ceza yazan polis de orada bulunacaktır. Yapmanız gereken cezanın durumuna göre sebepleriniz anlatarak kendinizi savunmaktır. Mahkemeye gitmek şu açıdan avantajlıdır: Eğer paranın yanında ceza puanı da almışsanız, en azından bu puanı sildirme şansınız doğar. Çünkü ceza puanınızın artması araba sigortasını yenileme tarihi geldiğinde ödeyeceğiniz miktarın artması demektir.

Yolda kaybolursam ne yapmalıyım?

Yolda kaybolursanız yapmanız gereken ya polise sormak ya da güvenli bir yer (benzin istasyonu gibi) bulup oradakilere sormaktır. Güvenliğiniz açısından yoldan geçenleri durdurup soru sormayın. Kaybolma durumuna karşı en güzel çözüm arabanızda yaşadığınız bölgenin haritasını bulundurmaktır, harita takip ederek adres bulmanız çok daha kolay olacaktır.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim