Facebook Twitter
AMERİKA

Ulaşım ve Trafik Kuralları

 

Araba satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Kullanılmış araba alacaksanız dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır: Öncelikle kullanılmış araba almayı düşünüyorsanız, Amerika'daki mesafelerin büyüklüğünden makul fiyata satın alabileceğiniz arabalar büyük bir olasılıkla yüksek milde olacaktır.

Bu nedenle bu tür durumlarda en önemlisi arabanın triger kayışını (timing belti) kontrol ettirmenizdir. Triger kayışı (Timing belt) normal olarak her 60,000 milde bir değişmelidir. Değiştirilmezse arabanızın tamamen kullanılamaz duruma gelmesi ihtimali vardır. Eğer arabayı sahibinden alıyorsanız her zaman için 500-1000 USD'a kadar pazarlık şansınız vardır.

Araba satıcılarından aldığınızda da 200-300 USD indirtme şansınız vardır.

Araba satın aldığımda yapmam gereken kanuni işlemler nelerdir?

Araba alır almaz ilk yapmanız gereken arabanıza taşıt sigortası yaptırmaktır. Bu sigortanın kapsamı sizin isteğinize bağlı olarak değişir.

Eğer sadece kazaları kapsamasını istiyorsanız farklı bir plan ya da kaza, hırsızlık gibi arabanın başına gelebilecek her şeyi kapsamasını istiyorsanız ayrı bir plan yaptırmanız gereklidir. Eğer herşeyi kapsamasını isterseniz ödeyeceğiniz aylık para daha fazla olacaktır. Ödeyeceğiniz sigortanın bedeli yaşınız, cinsiyetiniz, daha önceki sürücü raporlarınız (kazanız olup olmadığı), nerede yaşadığınız, sahip olduğunuz araba sayısı gibi faktörler göz önünde bulundurularak belirlenir.

İlk defa araba sigortası yaptırırken bir ön depozit yapmanız gerekebilir. Sigortayı yaptırdıktan sonra arabanızın kaydını yaptırıp plakanızı alabilmeniz için sigortanızın poliçe numarası, sigorta şirketiniz ve sigortayı yapan acentanın bilgileriyle beraber Motorlu Araçlar İdaresi'ne gitmeniz gereklidir.

Arabayı aldıktan sonra otuz (30) gün içinde belirli yerlerde yapılan araba denetimini (auto inspection) yaptırmanız gereklidir. Bu yerleri Motorlu Taşıtlar İdaresi'nden öğrenebilirsiniz. Bu denetim arabanızın sağlıklı bir şekilde trafiğe çıkabileceğinin bir tehlike taşımadığının onayıdır.

DEVAMI: Amerika'da Türkiye'dekinden farklı olan trafik işaretleri ve kuralları nelerdir?

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim