Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Ulaşım ve Trafik Kuralları

Amerika'da ulaşım sistemi Türkiye'ye oranla oldukça farklıdır. Genel olarak her Amerikalı araba sahibidir.

Amerika'da Türk ehliyetimle araba kullanabilir miyim?

İlk geldiğiniz bir iki ay boyunca Türk ehliyetinizle araba kullanabilirsiniz. Ama bu sürenin sonunda o eyaletin ehliyetini almalısınız. Şayet Türk ehliyetiyle araba kullanırken polis tarafından durdurulursanız uyarı alırsınız, aynı şey ikinci kez olursa uyarıdan ileriye gidebilirler. Bu nedenle yaşadığınız eyaletin yasal ehliyetini almanızı tavsiye ederiz. Eğer Türkiye'den gelirken uluslararası ehliyet alıp gelmiş iseniz bu ehliyetle de bir yıl boyunca araba kullanabilirsiniz.

Nasıl Amerikan ehliyeti alabilirim?

Amerikan ehliyeti almak için bulunduğunuz eyaletin Motorlu Araçlar İdaresine şahsen başvurmalısınız. Başvurunuz sırasında yanınızda pasaportunuz ve ona iliştirilmiş I-94 formunu bulundurmayı unutmayın. Ehliyet alabilmek için görüş testini geçtikten sonra, yazılı sınavı geçmelisiniz.

Bu sınavda soruları bilgisayar kullanarak cevaplamanız gerekmektedir. Sınavda genelde 20 soru sorulur ve eğer 4 yanlışı doldurursanız soruları bitirmemiş bile olsanız bilgisayar sizi eler. Bu nedenle sınava girmeden önce hem Amerika'daki trafik kurallarını daha iyi öğrenmeniz hem de kolaylık olması açısından Motorlu Araçlar İdaresi'nden elde edebileceğiniz araba kullanım kuralları kitapçığını almanızı tavsiye ederiz.

Yazılı sınavı geçerseniz bazı eyaletlerin gerekli koştuğu üç saatlik alkol ve uyuşturucu madde kursuna katılıp, bu üç saatin sonunda sınavına girip, sınavı geçtiğinizi gösteren belgeyi almanız gerekebilir. Bulunduğunuz eyalet böyle bir kursa katılımı şart koşuyorsa bu kursların nerede olduğu ile ilgili bilgileri de yine Motorlu Araçlar İdaresi'nden alabilirsiniz. Kursu tamamladıktan sonra direksiyon sınavına girmelisiniz.

Sınavı geçerseniz ehliyeti almaya hak kazanırsınız. Eğer yazılı sınavı geçip direksiyon sınavını geçemezseniz 25-30 USD karşılığında acemi sürücü izni (Learner's permit) denilen kartı alabilirsiniz. Bununla tek başınızayken araba süremezsiniz. Ama Amerika'da kabul edilen tek kimlik belgesi ehliyet olduğundan bu kart ehliyetinizi alana kadar kimlik belgesi görevini görebilir.

Bu kartın kullanım süresi 6 aydır, bu süre sonuna kadar Amerikan ehliyetini almanız gerekmektedir.

DEVAMI: Araba satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim