Facebook Twitter
AMERİKA

Uçak Bileti

Vizenizi aldınız, şimdi sıra uçak biletinizi almaya geldi. Bu konuda da dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası var

 
  • Vizenizi almadan biletinizi satın almayın.
  • Biletinizi I-20 formunuzun üzerinde belirtilen en son varmanız gereken tarihi geçmeyecek şekilde ayarlamalısınız. Eğer kalacağınız yer belli değilse, mümkünse okulunuz başlamadan en az iki hafta önce gitmeye çalışın. Böylece hem yerleşmek hem de yeni ortamınızı tanımak için vaktiniz olmuş olur.
  • Biletinizi alınca ilk olarak uçuş saatlerine ve eğer aktarma varsa aktarma saatlerinize bakın. Eğer başka bir ülke üzerinden aktarma yapacaksanız, aktarmalar arasında en az iki saat olmasına dikkat edin. Aktarmalar arasında daha kısa bir süre olması halinde olabilecek bir rötar sonucunda uçağınızı kaçırabilirsiniz. Böyle bir durum başınıza gelirse paniğe kapılmayın; hemen aktarma yapacağınız uçağın standına gidip durumu bildirin, size gerekli yardımda bulunacaklardır.
  • Başka bir ülke üzerinden aktarmalı uçuş yapmanız durumunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da transit geçeceğiniz ülkenin vize isteyip istemediğidir. Örneğin İngiltere üzerinden seyahat ediyorsanız, İngiltere sınırdan çıkmamanıza rağmen bu transit uğrama için vize almanız gerekmektedir. Transit vizeyi de yine aktarma yapacağınız ülkenin konsolosluğundan alabilirsiniz. Eğer uçak biletinizi bir turizm şirketi aracılığıyla ayarladıysanız, bu vize için konsolosluğa bizzat gitmeniz gerekmemektedir. Turizm şirketiniz gerekli işlemleri gerçekleştirecektir.
  • Aktarma yaptığınız ülkede havayolu şirketi de değişiyorsa, bu şirket yetkilileri size bazı sorular yöneltebilirler. Soracakları sorular, bagajınızda tehlikeli maddeler olup olmadığı, tanımadığınız kişilerden eşya alıp almadığınız yönünde olacaktır. Bunlara da tereddütsüz cevap verin; eğer "İngilizcem çok iyi değil, yanlış anlaşılırım"  diye düşünüyorsanız tercüman isteyebilirsiniz.
  • Biletinizi aldıktan sonra, gelmeden bir hafta öncesinden hava yolu şirketini arayarak uçak biletinizi teyit ettirmelisiniz.
  • Biletinizi sadece 'gidiş' almanız sizin için daha yararlı olacaktır. Çünkü her ne kadar geri dönüş tarihinizi kesin olarak düşünseniz de kararınızı değiştirmek zorunda kalmanız mümkündür. Ayrıca dönüş biletinizi Amerika'dan, Türkiye'dekinden daha ucuza alabilme imkanınız da bulunmaktadır.En Ekonomik Uçak Bileti Nasıl Alınır?Ekonomik uçak bileti almak için en önemli konu, uçuş tarihini mümkün olduğu kadar önceden belirlemektir. Uçuk biletleri ucuz fiyatlı koltukların satışından başladığı için erken alımlarda en ekonomik biletleri almak mümkün olmaktadır. 


Ekonomik uçak bileti alırken yapmanız gereken önemli şeylerden birisi de en ucuz uçak bileti sunan firmaları araştırmak olacaktır. Uçuş tarihiniz kesin ise uçak biletinizi en ekonomik olan satış kanalından alabilirsiniz. Eğer uçuş tarihiniz kesin değilse rezervasyon yapan havayolu firmalarından uçak biletinizi uçmayı düşündüğünüz tarihe ayırabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra ekonomik bilet bulmak genellikle promosyonları takip etmek veya boşalan bir koltuk bulmak ile mümkündür. En ucuz bilet promosyonları için gerekli duyurular birkaç gün önceden yapılır ve bu konuda ilgili kaynakları takip etmekte kesinlikle fayda vardır.

Geri Dön: Amerika Yolculuğu - Hazırlık

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim