Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
 • Besleme verisi yükleme hatası.

Bavulunuzu Hazırlarken


İlk gidişte çok eşya götürmeniz gerekeceğinden alabileceğiniz en büyük bavulu alın.

Bavulunuzu Hazırlama ve Yanınızda Götürebilecekleriniz:

 • Birçok havayolu şirketi bagaja verebileceğiniz bavul sayısını iki bavul ve 20'şer kiloyla sınırlamaktadır. Bunun yanında yanınıza bir adet el bagajı almanıza izin verilmektedir. Bunların dışında götürmek istediğiniz her parça başına fazla bagaj parası ödemeniz gerekmektedir.
 • Bavulunuzun size güvenli bir şekilde ulaşması için üzerine mutlaka isminizin ve adresinizin yazılı olduğu bir etiket takın. Hatta bavulunuzun gelmeme ihtimalini de düşünerek etikette bir Amerika adresi de belirtmeniz iyi olur. Eğer ilk etapta nerede kalacağınız belli değilse okulunuza danışarak okulun adresini ya da otelde kalıyorsanız otelin adresini yazabilirsiniz.
 • Yanınızda getireceğiniz parayı kesinlikle bavula koymayın. Amerika'ya bir defada 10.000$'dan fazla para getirmenize izin verilmemektedir. Paranızın hepsini cüzdanınıza koymak zor olacağından boynunuza asabileceğiniz ya da belinize bağlayabileceğiniz bir para çantası edinebilirsiniz. Eğer yanınızda çok para getirmek istemiyorsanız, Amerika'ya varır varmaz bir banka hesabı açtırarak paranızın size havale edilmesini de sağlayabilirsiniz.
 • Giyecek dışında getirebileceğiniz eşyalar sizin nasıl ve nerede yaşayacağınıza bağlı olacaktır. Yurtta ya da mobilyalı bir evde kalacaksanız giyecek ve özel eşyalarınız dışında bir şey getirmenize pek gerek yoktur. Bunların dışındaki durumlar için "Yerleşim ve Konaklama" bölümündeki önerilerimizden yararlanabilirsiniz.
 • Yanınızda mutlaka iyi bir sözlük getirin. Ayrıca eğitim görmek istediğiniz branş için bir terimler sözlüğü getirmeniz çok yararlı olabilir. (İngilizceden Türkçeye Ekonomi Sözlüğü gibi…)
 • Yiyecek götürmek konusunda çok dikkatli olun. Etli, sütlü ve meyve-sebze türü yiyecekleri yanınızda getirmeniz sakıncalıdır. Bu tür yiyeceklerin Amerika'ya getirilmesi yasaktır. Yakalananlar hem para cezası almakta, hem de söz konusu yiyecekler ellerinden alınmaktadır. Bu yiyeceklerin dışında Amerika'da bulmanızın zor olacağı lokum, rakı, çay, baharat, bulgur ve sarı mercimek gibi kuru bakliyat türünde yiyecekleri getirebilirsiniz. Aklınızda bulunması açısından özellikle New York gümrüğü yiyecek getirmek konusunda diğer hava alanlarına kıyasla daha sıkıdır.

El Bagajınıza Almanız Gerekenler

 • Öncelikle bavulunuzun uçaktan çıkmama ihtimalini düşünerek el bagajınıza sizi bir iki gün idare edebilecek giyecekler koymalısınız.
 • Bir adet İngilizce sözlük almalısınız.
 • Getirecekseniz, çatal, bıçak ya da çaydanlık gibi eşyaları el bagajınıza koymaya dikkat edin. Bu tür eşyalar x-ray cihazında dikkat çekebilecekleri için bavulunuzu açmanızı isteyebilirler. Bunları el bagajınıza koymanız durumunda bu işlem kolay ve eziyetsiz olur.
 • Bavullar uçağın bagajına gelişigüzel atıldığı için varsa kırılacak eşyanızı da el bagajınıza koymanız daha güvenli olacaktır.
 • Ve tabii her şeyden önemlisi danışman kitapçığınız 'Mezun.com Amerika'da Yaşam Rehberini de yanınıza almayı unutmayın.

Yanınızda Getirmeniz Gereken Resmi Belgeler:

Başvurunuz sırasında göndermiş olsanız bile her ihtimale karşı aşağıda belirttiğimiz belgeleri yanınızda getirmenizi ve hatta uçuş sırasında yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yine önlem olarak bu belgelerin birer fotokopisini bavulunuza koyabilirsiniz.

 • Pasaportunuz.
 • Öğrenci olarak geldiğinizin kanıtı olan ve vizenizi alırken konsolosluktaki görevli tarafından sınırdan girerken sınır görevlisi tarafından açılmak üzere zarflanmış olan I-20 öğrenci belgeniz.
 • Size finansal destek olacak kişinin adına alınmış olan bir banka mektubu. (Bu belgeden yanınızda birkaç tane getirmeniz, ilerde karşılaşacağınız ev kiralama gibi durumlarda faydalı olabilir.)
 • Okulunuzdan aldığınız ve İngilizce'ye çevrilmiş transkriptiniz ve diplomanız. (Eğer okulunuz İngilizce olarak transkript veriyorsa bunu bir kere daha notere onaylatmanıza gerek yoktur. Yalnızca okulunuz tarafından verildiğinin ispatı olması açısından okulunuzun antetli zarfının içinde olması yeterlidir. Eğer okulunuz transkriptinizi  İngilizce olarak vermiyorsa, Türkçe transkriptinizi İngilizce'ye çevirtip notere onaylatmanız gereklidir. Her ihtimale karşın yanınızda en az üç transkript getirmeniz iyi olur.)
 • Evliyseniz evlilik cüzdanınız ve çocuğunuz varsa doğum sertifikası.
 • Okulunuzdaki profesörlerinizden ya da iş yerinizdeki müdürlerinizden alabileceğiniz, İngilizce yazılmış tavsiye mektubu. (Bu mektuplardan yanınıza dörder kopya alırsanız iyi olur. Okul içi ya da okul dışı iş başvurularında gerekebilir.)
 • Belirli bir süre için Amerika'da araba kullanırken ve kimlik olarak kullanabileceğiniz ehliyetiniz. (Eğer alabilirseniz uluslararası ehliyet (international drivers licence) denilen ve burada bir yıl süreli kullanabileceğiniz ehliyeti de getirmenizde yarar vardır.)

Geri Dön: Amerika Yolculuğu - Hazırlık

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim