Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Amerika'ya İlk Adım

Amerika'ya vardınız ama asıl gideceğiniz yere bir uçuş daha yapmanız gerekiyorsa unutmamanız gereken bir önemli husus bavulunuzu alıp gümrükten geçtikten sonra yeni uçuşunuz için bir daha check-in yapmanız gerektiğidir.Uçaktan inince ilk olarak ne yapmalıyım?

Uçaktan iner inmez ilk olarak pasaport kontrolü, parmak izi alınması ve fotoğraf çekilmesi işlemlerinden geçmeniz gerekir.

Pasaport kontrolünde yanımda neler bulundurmalıyım?

Pasaport kontrolünde yanınızda bulundurmanız gereken 4 belge vardır. Bunlar pasaportunuz, I-20 öğrenci belgeniz, I-94 formu, ve gümrük için gereken uçakta doldurmuş olduğunuz gümrük formu 'dur (Form 6059B).

Bavulunuzun Gelmemesi Durumunda Yapmanız Gerekenler:

Pasaport kontrolünden geçtikten sonra öncelikle bavulunuzun geleceği yeri (baggage claim) bulmanız gerekir. Genelde bütün havaalanlarında her bagaj bekleme bölgesindeki elektronik panolarda o yerden hangi uçuşun bavullarının geleceği bildirilir. Eğer bavulunuz gelmezse, bavulunuzu beklediğiniz yerin kontuarına gidip bavulunuzun size doğru şekilde ulaşabilmesi için gerekli bilgilerinizi vermeniz gereklidir.

İlk olarak bavullarınızın bagaj numaraları gerekmektedir. Bu numaralar biletinizin üzerine yapıştırılmış olan kağıtlardaki numaralardır. Ayrıca bavulunuzun tipini belirleyici özelliklerini (rengi,boyutu,vs.) belirtmeniz istenebilir. Bu gibi durumlarda size kolaylık sağlaması açısından her zaman için bavulunuzun üzerine adınızı ve adresinizi içeren bavul etiketini takmalısınız. Bunlardan başka, bavulunuzun bulunması durumunda size ulaşabilecekleri bir adres ve telefon numarası vermelisiniz.

Genelde bavulları almak için hava alanına geri gitmeniz gerekmemektedir; uçuş yaptığınız havayolu şirketi bavulunuzu evinize kadar ulaştıracaktır. Fakat eğer ilk etapta bavulunuzun size ulaştırılabilmesi için verebileceğiniz bir adres yoksa bavulunuzu hava alanından almak zorunda kalırsınız. Ayrıca birçok havayolu şirketinde bavulunuzun bulunmaması durumunda, içerisinde bulunan eşyalarınızın şirket tarafından tazmin edilmesini talep edebilirsiniz.

Hava Alanından Türkiye'yi Aramak

Havaalanından ailenize ve sevdiklerinize sağ salim ulaştığınızı haber vermek isterseniz, Türkiye'ye kredi kartı, ödemeli arama (1-800-VATANIM), ya da Mezun callingcard yoluyla telefon edebilirsiniz. Kredi kartıyla veya ödemeli arama yoluyla yapacağınız aramalarda dakikası 2-3 $' a varan fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Mezun.com'dan yolculuğunuza başlamadan önce edinebileceğiniz telefon kartı (Mezun callingcard) ile Türkiye'yi havaalanındaki herhangi bir telefondan dakikası 2.9 cent'en başlayan fiyatlarla arayabilirsiniz. Bu kartı Amerika içinde eyaletler arası veya şehir içi telefonlarınız için de kullanmanız mümkündür.

Mezun callingcard hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Kredi kartıyla telefon etmek

Havaalanlarındaki telefonlarda kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Kredi kartıyla Türkiye'yi arayabilmek için kartınızı telefon makinasına yerleştirip çıkartmanız yeterlidir. Daha sonra 011+90+şehir kodu+telefon numarasını çevirerek Türkiye'yi arayabilirsiniz. Bu şekilde aramak diğer yöntemlere göre daha pahalıdır.

Önceden ödenmiş telefon kartıyla telefon etmek (Pre-paid phone cards)

Mezun.com'dan da elde edebileceğiniz bu kartlarla Türkiye'yi, bir başka ülkeyi, Amerika içi şehirler ve eyaletler arası ve şehir içi telefonları arayabilirsiniz. Yapmanız gereken bir jetonlu telefon (pay phone) bulup size verilen 800' lü numarayı aramak ve yine size verilecek olan şifrenizi girerek istediğiniz telefonu çevirmektir. Türkiye'yi aramak için ilk 011 + 90 + şehir kodu + telefon numarasını  çevirmeniz gerekecektir. 011 Amerika dışına çıkmanızı sağlar. 90 ise Türkiye' nin kodudur.

Hava Alanından Ulaşım

Hava alanından gideceğiniz yere ulaşabilmenizin çeşitli yolları vardır. Taksi tutabilir, araba kiralayabilir varsa metroyu kullanabilir veya eğer bir tanıdığınız ya da arkadaşınız varsa sizi karşılamasını rica edebilirsiniz.

  • Hava alanlarında bütün araba kiralama (car rental) şirketlerine ücretsiz ulaşabileceğiniz telefonlar mevcuttur. Bunları kullanarak fiyat öğrenebilir ve seçiminizi yapabilirsiniz. Bilmeniz gereken bir şey de havaalanlarından araba kirlamanın normal fiyatlardan biraz daha pahalı olacağıdır. Fakat yine de gideceğiniz yer hava alanından oldukça uzaksa taksi tutmak yerine araba kiralamanızı tavsiye ederiz. On saat uçtuktan sonra güvenli araba kullanabileceğinizden şüpheliyseniz diğer seçenekleri tercih edin. Kalabalık bir grup halinde geldiyseniz de bu hesaplı bir seçenektir.
  • Taksi tutabilmeniz için çıkışta bulunan taksi tutma kontuarındaki yetkiliye taksi istediğinizi ve gideceğiniz bölgeyi, bagajınıza göre istediğiniz taksi türünü belirtmelisiniz. Taksiye bindiğinizde şoförün yanına oturmamanız gerekir. Türkiye'dekinden farklı olarak, gideceğiniz yere vardığınızda taksi şoförüne taksimetre tutarının %10-15'i kadar bahşiş vermeniz gerekmektedir.
  • Okulunuz ya da konaklayacağınız yer şehir içindeyse metro sizin için yerinde bir seçenek olabilir. Metroyu kullanmayı tercih ediyorsaniz öncelikle bulunduğunuz bölgenin metro haritasını edinmelisiniz. Bunu metro jetonunuzu aldığınız yerden ücretsiz alabilirsiniz.
spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim